Federalne Biuro Śledcze zapłaci ofiarom mordercy, przez zaniedbania FBI kupił broń palną

2021-10-29 03:33 (PAP) Rodziny ofiar masakry w kościele w Charleston otrzymają 88 mln dolarów

Rodziny osób zabitych i ci którzy ocaleli w strzelaninie w czerwcu 2015 roku w kościele episkopalnym w Charleston, w Karolinie Południowej otrzymają łącznie 88 mln dolarów. Nastąpi to w wyniku porozumienia z resortem sprawiedliwości, podało w czwartek radio publiczne NPR.

W uczęszczanym przez czarnoskórych wiernych kościele episkopalnym metodystów (Emanuel African Methodist Escopal Church) zginęło dziewięć osób w tym pastor. Ci, którzy przeżyli i rodziny zabitych oskarżyły w 2016 roku agencje federalne, że nie zapobiegły w nabyciu broni, przez skazanego wcześniej za przestępstwa napastnika Dylanna Roofa.

„Zaniedbania FBI pozwoliły Roofowi na zakup broni, której użył w ataku. W tym czasie prawo federalne zabraniało Roofowi posiadania broni palnej” – głosi m.in. pozew.

„Dla rodzin osób zabitych w strzelaninie przekazane kwoty wahają się od 6 mln do 7,5 mln dolarów na jedno roszczenie. W przypadku tych, którzy przeżyli, ugoda przewiduje 5 mln dolarów na jedno roszczenie” – podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według cytowanego przez NPR adwokata części ocalałych osób Andy’ego Savage’a jego klienci są zadowoleni z rozwiązania sprawy sądowej.

“Fundusze udostępnione tym rodzinom pomogą zaspokoić ich potrzeby materialne. (…) Utrata ich bliskich i ciągłe udręki psychiczne spowodowane przez żywe wspomnienia rasistowskiej rzezi rodzin i przyjaciół, nie mogą być złagodzone przez same pieniądze” – twierdzi prawnik.

Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych Merrick Garland podkreślił, że masowa strzelanina “była przerażającą zbrodnią nienawiści, która wywołała niezmierne cierpienie rodzin zmarłych ofiar i tych, którzy przeżyli.”

“Od czasu strzelaniny Ministerstwo Sprawiedliwości starało się zadośćuczynić sprawiedliwości społeczności, najpierw poprzez oskarżenie o zbrodnię z nienawiści, a dziś poprzez rozstrzygnięcie roszczeń cywilnych” – dodał cytowany przez NPR Garland.

Bardzo mi się podoba ta zasada. W Polsce policja powinna płacić odszkodowania każdej osobie pokrzywdzonej przez przestępcę. Wcale nie żartuję. W Polsce obwiązuje zasada, która brzmi tak:

… to jest filozofia, którą przyjął nasz rząd, rząd Pani (…). Zresztą to jest odzwierciedlone w programie Prawa i Sprawiedliwości, który jest teraz programem rządu i jest konsekwentnie realizowany, za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

Uzupełniana jest takimi oto deklaracjami sądów administracyjnych, w kontekście broni do obrony własnej:

Należy mieć na względzie, że prawo posiadania broni nie należy w Polsce do obywatelskich praw podmiotowych gwarantowanych w Konstytucji RP. Ma ono reglamentacyjny charakter. Dostęp obywatela do broni poddany jest istotnym ustawowym ograniczeniom, co wynika zarówno z monopolu państwa na stosowanie środków przymusu, jak i z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

No skoro państwo bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli, a z drugiej strony utrudnia lub nawet uniemożliwia obronę samodzielną przez obywatela, to niech płaci. No niech takie państwo płaci, jak nie wywiąże się ze swoich przymusowo realizowanych wobec nas obietnic.