Ruch 3% – obywatelska milicja w XXI wieku

„Trzy Procent” to nie jakaś zdefiniowana grupa ludzi, to raczej sub-ideologia czy wspólne przekonanie, które mieści się w ramach większego ruchu antyrządowego. Trzy Procentowcy (znani również jako III% lub Threepers) twierdzą, że tylko 3% amerykańskich kolonistów walczyło przeciwko Brytyjczykom podczas Rewolucji Amerykańskiej, twierdzenie to nigdy nie zostało udowodnione.

„Trzy Procent” często rysują paralele pomiędzy obecnie urzędującym rządem Stanów Zjednoczonych, a rządem brytyjskim w 1700 roku, argumentując, że obecny rząd USA jest despotyczny i aktywnie pracuje nad naruszeniem konstytucyjnych praw i wolności Amerykanów. Wierzą oni, że niewielka siła uzbrojonych jednostek może obalić despotyczny rząd, a wielu Trzy Procentowców angażuje się w paramilitarne szkolenia i organizuje się na wypadek gdyby trzeba było to zrobić. „Trzy Procent” to w swej istocie awangardowy ruch ekstremistyczny, który twierdzi, że jest gotowy do zbrojnego oporu wobec dostrzeganej tyranii. Ich wyobrażenia o tyranii wywodzą się z radykalnych teorii spiskowych i paranoi zakorzenionych w antyrządowym ruchu ekstremistycznym, który od dziesięcioleci prowadzi do incydentów wobec amerykańskich organów ścigania a także osób cywilnych.

Grupy Three-Percenter często zawierają odniesienie do tej sub-ideologii w swojej nazwie grupy, powszechnie używając “III%” lub czasami “3%”. Ci, którzy identyfikują się jako “Trzy Procent”, czasami trzymają w górze trzy palce (znak “OK”), aby zasygnalizować swoją przynależność i wierność swojemu przekonaniu. Pokazują również swoją przynależność do ruchu poprzez pokazywanie tatuaży, ubrań i naklejek z symbolami Trzech Procent.

Przekaz

Jon Ritzheimer, zwolennik Trzech Procent i były członek Oath Keepers, tak mówił o swoich planach połączenia się z lokalnymi antyrządowymi bojówkami i przeprowadzenia obywatelskiego aresztowania senator Debbie Stabenow (D-Mich.) – “Zdobądź akt oskarżenia. Przedstaw go szeryfowi. Jeśli nie będą przestrzegać prawa, do akcji wkracza milicja”.

Jedyny dobry muzułmanin to martwy muzułmanin. Jeśli jesteś muzułmaninem to cię odstrzelę. Kiedy wyruszamy na operacje, nie zostawiamy nikogo, nawet jeśli jest to 1-roczny chłopiec. (…) Gwarantuję, że jeśli pojadę na misję, to te małe skurwiele pójdą do piachu.

– Patrick Stein, członek grupy terrorystycznej The Crusaders, która odłączyła się od Kansas Security Force Three Percent

Tym właśnie zajmuje się moja grupa. Monitorujemy ich aktywność i pojawiamy się w ich dzielnicach uzbrojeni i dajemy im do zrozumienia, że są obserwowani i jeśli zrobią coś podejrzanego, moi ludzie ich załatwią.

– David Wright, lider grupy Three Percenter, Bureau of American Islamic Relations (BAIR)

Jeśli można użyć śmiercionośnej siły w Strefie 51, dlaczego nie można tego samego zrobić na granicy?

– Chris Hill, lider III% Security Force, zamieszczając post na jednym ze swoich kont w mediach społecznościowych

NIE dyskutujcie o tym wirusie w ŻADEN inny sposób niż dyskusja o TWARDYCH FAKTACH dotyczących porównania tego wirusa do powszechnej corocznej grypy, która również zabijała i prawdopodobnie zawsze będzie zabijać o wiele więcej ludzi każdego roku niż ten śmieszny zarazek.

– Gene McDole, lider Związku Amerykańskich Patriotów Trzy Procentowych, omawiający wirusa COVID-19 w marcu 2020 r.

Tło.

Ruch został założony przez antyrządowego aktywistę Mike’a Vanderboegha. Vanderboegh promował Three Percenterism na swoim blogu od 2008 roku. Po raz pierwszy opublikował doktrynę ruchu online 29 czerwca 2014 roku. Opisał ruch „Trzy Procent” jako posiadaczy broni, którzy nie poparliby kolejnej ustawy o kontroli broni. Vanderboegh był weteranem niebezpiecznego ruchu milicyjnego z lat 90-tych i liderem grupy milicyjnej o nazwie Synowie Wolności. “Nie będziemy się rozbrajać” – twierdził Vanderboegh. “Nie możecie nas przekonać. Nie możecie nas zastraszyć. Możecie próbować nas zabić, jeśli uważacie, że potraficie. Ale pamiętajcie, my będziemy strzelać. Nie odejdziemy. Nie cofniemy się ani o cal. A jest nas TRZY MILIONY.” (instituteforaprogressivenevada.org)

Vanderboegh napisał na swoim blogu w 2014 roku:

Idea „Trzech Procent” ulega internalizacji  i znajduje wyraz w działaniu, gdy jest to wymagane, bez żadnej odgórnej organizacji wydającej rozkazy. Było to doskonale widoczne w czasie konfliktu na Ranczu Bundy’ego, gdy “Trzy Procent” przybyło bez wezwania, praktycznie zewsząd w obronie Bundy’ego, stawiając się pomiędzy Bundym, a federalnymi. Nie wystosowano żadnego wezwania, po prostu przyszli, ponieważ rozumieli ideę “Nigdy więcej bezkarnego Waco”. Federalni byli zszokowani – najpierw nie robili nic, a potem zarządzili odwrót. W rzeczy samej, konfrontacja Bundy’ego może być postrzegana jako dowód na skuteczne działanie idei „Trzech Procent”.

Vanderboegh odnosił się do impasu z 2014 roku w Bunkerville w Nevadzie oraz do impasu w Waco pomiędzy federalnymi i teksańskimi stróżami prawa a Branch Davidians (en.wikipedia.org)

Oprócz grup Three Percenter wspierających działania Bundy’ego, co najmniej jeden lider grupy mógł starać się zarobić na uwięzieniu mężczyzn aresztowanych za ich czyny na Ranczu Bundy’ego. W 2016 roku członkowie milicji „3%” z Idaho oskarżyli swojego lidera, Brandona Curtissa, o wykorzystanie na siebie funduszy zarezerwowanych dla mężczyzn, których określili jako “więźniów politycznych”.

“Mówimy to z ciężkim sercem, ale my, niżej podpisani, wierzymy, że znaczne części tych darów zostały tragicznie nadużyte w organizacji III%-Idaho”. Członek Eric Parker, który został oskarżony za udział w incydencie Bundy Ranch, protestacyjne zrezygnował z członkostwa w grupie.

W 2015 roku Brad Bartelt, zwolennik Three Percenter, groził zdetonowaniem improwizowanego urządzenia wybuchowego (IED) na kampusie Uniwersytetu Stanowego Arkansas.

W 2017 r. członkowie III% United Patriots of Minnesota byli celem śledztwa FBI po tym, jak informator FBI spędził miesiące wewnątrz grupy. W ramach starań o uzyskanie nakazu przeszukania, FBI powiedziało sędziemu, że milicja wierzyła “w gwałtowny opór lub zamierzone obalenie” rządu USA. Jako dowód na poparcie tej tezy wykorzystano post na Facebooku napisany przez lidera grupy Jasona Thomasa, skazanego za włamanie, w marcu 2016 roku. “Mogę wam zagwarantować, że będę jednym z pierwszych, którzy zaczną zabijać federalnych. I faktycznie staram się budować naszą zdolność do rzucenia im wyzwania” – czytamy w jego poście.

Trzech członków “White Rabbit Three Percent Illinois Patriot Freedom Fighters Militia” zostało uznanych za winnych w związku z naruszeniem przepisów dotyczących broni palnej oraz za podpalenie Centrum Islamskiego w 2017 roku. Emily Claire Hari, alias Michael Hari, liderka grupy, jest byłą zastępczynią szeryfa.

Oprócz Hari, wielu członków organów ścigania zostało zauważonych z tatuażami Three Percenter, naszywkami, flagami i naklejkami na swoich domach, maskach, mundurach i pojazdach w stanach w całym kraju, w tym w Kalifornii, Illinois, Minnesocie, Missouri, Nebrasce, Ohio, Georgii, Karolinie Południowej i Karolinie Północnej.

W Jersey City, New Jersey, grupa oficerów w jednostce służb ratunkowych departamentu policji nazwała siebie Three Percenters i nosiła naszywki z symbolami „Trzech Procent” na nich. Grupa została utworzona gdzieś około 2017 roku. W 2019 r. zastępca szefa departamentu podzielił się informacją, że oficerowie zostali zdyscyplinowani. W 2021 r. śledztwo informacyjne Open Vallejo wykazało, że trzech członków Biura Szeryfa Hrabstwa Solano w Kalifornii zamieściło ikonografię Three Percenter na swoich stronach w mediach społecznościowych. Jednym z nich był Sgt. Cully Pratt, brat gwiazdy filmowej Chrisa Pratta. Innym był sierżant Roy Stockton, członek rady miejskiej Vacaville w Kalifornii. Szeryf hrabstwa Tom Ferrara powiedział w marcu 2021r. , że nie będzie prowadził dochodzenia w sprawie grupy. Rada nadzorcza hrabstwa Solano rozważa utworzenie rady nadzorującej biuro szeryfa.

W 2017 r. trzech członków Kansas Security Force Three Percent odłączyło się i utworzyło grupę o nazwie “The Crusaders”. Grupa dążyła do wysadzenia w powietrze kompleksu mieszkalnego, w którym mieszkali muzułmanie i mieszkańcy pochodzenia somalijskiego, przy użyciu czterech improwizowanych urządzeń wybuchowych przenoszonych przez pojazdy (VBIED), mając nadzieję na rozpoczęcie rewolucji. Grupa dyskutowała o wykorzystaniu jako broni porwań, podpaleń i gwałtów. Celem Three Percenters było centrum handlowe uczęszczane przez somalijskich imigrantów, pojazdy należące do osób pochodzenia somalijskiego lub innych muzułmanów, lokalnych urzędników, właścicieli wynajmujących mieszkania muzułmanom oraz lokalne kościoły które wspierały muzułmańskich uchodźców.

Członkowie antyrządowej grupy, która rzekomo spiskowała w październiku 2020 r. aby porwać i przetrzymywać jako zakładniczkę gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer, byli związani z ruchem Trzech Procent.

Adam Fox, członek Three Percenters, rzekomo spiskował aby porwać Whitmer, robił to ponieważ sprzeciwiał się środkom bezpieczeństwa COVID-19. Fox zaplanował porwanie i działania werbunkowe wraz z Barrym Croftem, innym członkiem Three Percenter.

Podczas zamieszek na Kapitolu USA 6 stycznia 2021 r. co najmniej siedem osób związanych z ruchem Trzech Procent zostało aresztowanych i postawionych w stan oskarżenia pod zarzutem spisku i innych zarzutów. Konkretnie, członkowie “3 procent So-Cal” stanęli w obliczu wielokrotnych aresztowań. Członkowie ci zostali również udokumentowani jako osoby wykonujące gesty ręką należące do Trzech Procent i noszące insygnia Trzech Procent.

Jeden człowiek związany z “3% So-Cal”, Alan Hostetter, jest byłym szefem policji w La Habra w Kalifornii. 12 kwietnia 2020 r. Hostetter był gospodarzem pierwszego wiecu przeciwko nakazom COVID-19 w San Clemente w Kalifornii. Hostetter prowadził organizację non-profit o nazwie American Phoenix Project, która została sklasyfikowana jako organizacja z branży usług edukacyjnych i szkół, ale została wykorzystana przez Hostettera do organizowania wieców na rzecz byłego prezydenta Donalda Trumpa prowadzących do incydentu „6 stycznia”.

26 stycznia 2021 roku mieszkaniec Napa w Kalifornii, Ian Benjamin Rogers, został oskarżony o posiadanie pięciu bomb rurowych, traktowanych jako niezarejestrowane urządzenia niszczące. Przeszukanie domu Rogersa 15 stycznia ujawniło bomby rurowe, 49 pistoletów, tysiące sztuk amunicji, możliwe półprodukty do produkcji bomb i naklejkę Three Percenter. Zgodnie z zarzutem federalnym przeciwko Rogersowi, wiadomości tekstowe z jego telefonu sugerują, że Rogers wierzył, że Trump wygrał wybory prezydenckie w 2020 roku i ułożył swoje plany ataku na miejsca związane z Demokratami, w tym biura DNC w Sacramento w Kalifornii.

W lipcu 2021 roku rząd kanadyjski umieścił “Trzy Procent” na liście organizacji terrorystycznych, ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają dla bezpieczeństwa narodowego.

Kluczowe postacie i organizacje w ruchu Trzech Procent

III% Security Force. Narodowa milicja z siedzibą w Georgii, założona w 2014 roku i kierowana przez weterana piechoty morskiej Chrisa Hilla (aka Generał Blood Agent). Grupa opowiedziała się za wojną domową, sprzymierzając się z ruchem boogaloo, który również artykułuje pragnienie wojny domowej. Grupa regularnie bierze udział w szkoleniach paramilitarnych. Ponadto organizowali ogólnokrajowe wiece, na których domagali się zaspokojenia żalów wobec rządu USA i uczestniczyli w protestach przeciwko wynikom wyborów prezydenckich w 2021 roku. Członkowie grupy często pojawiali się uzbrojeni. Hill jest wieloletnim współpracownikiem Rep. Marjorie Taylor-Greene (R-Ga.), która uczestniczyła w wielu wydarzeniach, na których obecna była również grupa.

American Patriots III% (APIII). Krajowa antyrządowa organizacja ekstremistyczna, pierwotnie z siedzibą w Nowym Jorku, a obecnie w Pensylwanii. Organizacja została założona przez Scotta Seddona w 2009 r., podobnie jak wiele innych antyrządowych grup ekstremistycznych po wyborze prezydenta Baracka Obamy. APIII była próbą zorganizowania krajowej sieci grup Three Percenter w całym kraju. Grupa ma lokalne oddziały w większości stanów. Wiele z nich bierze udział w regularnych szkoleniach paramilitarnych i wykorzystuje paramilitarną strukturę do organizowania się. Grupa wystosowała “wezwania do działania” i pojawiała się jako uzbrojona ochrona na różnych imprezach i wiecach. Jak donosi The Guardian, wielu członków APIII to obecni lub byli wojskowi i/lub funkcjonariusze organów ścigania, w tym sam Seddon – weteran wojskowy.

III% United Patriots (3UP). Narodowa milicja z siedzibą w Kolorado, założona przez Mitcha Nerem i weterana piechoty morskiej Mike’a Morrisa, znanego jako „Fifty Cal”. Organizacja twierdzi, że jej celem jest zbudowanie sieci złożonej z patriotów. Morris powiedział: “Nie przemy do jakiejś nowej rewolucji. Ale jesteśmy przygotowani, jeśli nadejdzie taki dzień, aby bronić naszego narodu, bronić naszych sąsiadów i bronić naszego stylu życia”. Grupa uczestniczyła w szkoleniach paramilitarnych i jest czujna na granicy, rozbijając obozy wzdłuż granicy amerykańskiej i meksykańskiej w ubiegłych latach. Grupa twierdzi, że koordynowała działania z agentami patroli granicznych w sprawie zatrzymywania migrantów. Jednym z liderów patrolu granicznego milicji jest Jerry Karl, aka Ghost, który wygłaszał zapalczywe oświadczenia na temat muzułmanów w Ameryce i zamieścił je na Facebooku 16 marca 2019 r.

III% Georgia Martyrs. Milicja z siedzibą w Georgii, założona w 2020 roku i prowadzona przez Justina Thayera, aka Slayera. Thayer był początkowo członkiem III% Security Force, ale odłączył się i założył III% Georgia Martyrs. Thayer powiedział: “Przyjmujemy postawę stricte defensywną. Nie chodzimy na kontrprotesty, nie polujemy na nagrody ani nic w tym stylu. Jesteśmy tu ściśle po to, by chronić nasze miasta i to jest wyłącznie defensywa”. 6 kwietnia 2020 roku, grupa odpowiedziała na komentarz dotyczący nazwy ich grupy na forum internetowym, którego używali do rekrutacji o nazwie mymilitia.com, mówiąc “Wybraliśmy tę nazwę, ponieważ jesteśmy gotowi umrzeć za nasze przekonania i sprawę. Nie każdy jest na to przygotowany.” Grupa zapewniała bezpieczeństwo wspierając milicję powiązaną z Republikańską przedstawicielką z Georgii – Marjorie Taylor-Greene, a następnie ochraniali Sen. Kelly Loeffler na drugim wiecu w Ringgold w Georgii, 19 września 2020 r.

(na podstawie splcenter.org Maciej Rozwadowski)