COVIDnews: Niemcy okazują przebłysk rozsądku. Czesi jak zwykle jacyś tacy normalni.

Niemcy/ Bawarski sąd uchyla zasadę 2G w handlu detalicznym

Zasada 2G, oznaczająca wstęp tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, obowiązująca we wszystkich sklepach w Bawarii, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i stacji benzynowych, została w środę uchylona przez sąd w Monachium. Sąd przychylił się w ten sposób do skargi właścicielki sklepu z lampami.

Zgodnie z obowiązującym w Bawarii rozporządzeniem 2G dostęp do handlu detalicznego mogą mieć tylko osoby, które wyzdrowiały i zostały zaszczepione. Sklepy z artykułami codziennego użytku są z tej reguły wyłączone. Te placówki są w rozporządzeniu prezentowane poprzez listę przykładów, takich jak sklepy spożywcze, apteki czy stacje benzynowe. Skarżąca uznała to za naruszenie jej wolności zawodowej i zasady równego traktowania.

Zdaniem sądu z rozporządzenia musi wynikać wystarczająco jasno, gdzie obowiązują wyjątki dla sklepów z artykułami codziennego użytku. Szczególnie w przypadku sklepów z asortymentem mieszanym nie można było ustalić z wystarczającą pewnością, których sklepów w Bawarii dotyczyła zasada 2G, a których nie.

Rząd stanowy chce teraz zaprzestać stosowania zasady 2G w sektorze detalicznym. “Całkowicie zawieszamy 2G w handlu detalicznym w Bawarii i w ten sposób zapewniamy szybkie wykonanie decyzji” sądu, ogłosił Florian Herrmann, szef Kancelarii kraju związkowego.

(PAP)

Czechy/ Szczepienia przeciwko Covid-19 nie będą obowiązkowe

Czeski rząd Petra Fiali zdecydował w środę, że szczepienia przeciwko Covid-19 nie będą obowiązkowe. Dotyczy to zarówno osób powyżej 60 roku życia, jak i wybranych grup zawodowych. Jednocześnie premier wezwał do udziału w akcji szczepień.

Obowiązek szczepień od marca br. dla osób 60 plus oraz dla niektórych grup zawodowych: pracowników służby zdrowia, słuchaczy szkół medycznych, policjantów, strażników miejskich, strażaków i wojskowych przyjął poprzedni czeski rząd Andreja Babisza.

Jeżeli rozporządzenie miałoby nadal funkcjonować, osoby niezaszczepione, musiałyby przyjmować kolejne dawki szczepionki już teraz. “Chociaż szczepionka jest najskuteczniejszą bronią przeciwko poważnemu przebiegowi choroby, nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień” – stwierdził Fiala. Zdaniem premiera jednym z powodów podjęcia takiej decyzji jest chęć nie pogłębiania podziałów w społeczeństwie oraz fakt, że w grupach zawodowych, których obowiązek miał dotyczyć, zaszczepionych jest około 90 proc. osób. Szczegółowe dane wskazują, że wśród strażaków zaszczepionych jest około 76 proc., w wojsku około 85 proc. Ten odsetek wśród lekarzy wynosi 80 proc. i 83 proc. wśród pielęgniarek.

Całościowe dane dotyczące wtorku wskazują, że zaszczepionych jest 63 proc. Czechów. Gabinet przyjął w środę projekt ustawy, która ma być debatowana w parlamencie w trybie nadzwyczajnym, a która daje dyrektorom szkół prawo wprowadzenia dodatkowych, łącznie 10 dni wolnych. Po ten instrument będą mogli sięgać w sytuacji, gdy w związku z szerzeniem się wariantu Omikron koronawirusa część nauczycieli trafi do kwarantanny i szkoły nie będą w stanie zapewnić ciągłości nauczania, także w trybie on-line.

Według danych ministerstwa zdrowia w Czechach dominuje wariant Omikron. We wtorek stwierdzono 28 469 nowych zakażeń. To rekord od początku pandemii w marcu 2020 r. Jednocześnie maleje obciążenie szpitali. Zajętych jest 1635 łóżek, w tym 252 na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

(PAP)