Heckler&Koch mark 23 – najlepiej przetestowany pistolet w historii

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Dowództwo Operacji Specjalnych USA poszukiwało pistoletu który spełniałby założenia broni ofensywnej. Większość pistoletów stosowanych wówczas wojsku miała z założenia być bronią defensywną, używaną w sytuacji gdy broń podstawowa, karabin lub inna broń długa, przestała nadawać się do użytku.

Z drugiej strony, ofensywna broń krótka miała być bronią która mogłaby służyć jako broń podstawowa do zastosowań specjalnych, takich jak cicha eliminacja wartowników. Aby jak najlepiej realizować te zadania, projekt nazwany Offensive Handgun Weapon System (OHWS), wymagał wyposażenia broni w tłumik i laserowy moduł celowniczy.

Projekt ten był o tyle ciekawy, że był to pierwszy zintegrowany program prowadzony przez SOCOM. Koncepcja tego pistoletu miała łączyć w jednej broni cechy niezliczonych konstrukcji używanych przez jednostki specjalne różnych członów dowództwa.

Zwycięzcą programu OHWS została firma Heckler&Koch, a zaproponowana konstrukcja została w 1995 roku przyjęta na wyposażenie jako H&K Mk 23 Mod 0. Pistolet był masywny ale niezwykle niezawodny (eksperci określili go mianem “najdokładniej sprawdzonego pistoletu na świecie”), był także bardzo celny.

Mechanizm działania pistoletu jest stosunkowo prosty – jest to wariacja na temat systemu Browninga wykorzystującego krótki odrzut lufy (w odróżnieniu od wcześniejszych pistoletów H&K, w których stosowano opóźniony odrzut) – ale posiada wiele dodatkowych funkcji. Bufor odrzutu (druga sprężyna buforowa wewnątrz głównej sprężyny powrotnej na wspólnej prowadnicy) zmniejsza odczuwalny odrzut.

Manipulatory w Mk 23 są czasami opisywane jako zbyt skomplikowane. Podczas gdy większość pistoletów ma w zasięgu kciuka strzelca jedną lub dwie dźwignie, Mk 23 ma ich aż trzy. Jest tak prawdopodobnie z powodu “komisyjnego tworzenia założeń do projektu”, w wyniku którego wszystkie elementy sterujące miały być umieszczone na szkielecie broni w zasięgu kciuka operatora.

Mk23 posiada kolejno zwalniacz zamka, dekoker i bezpiecznik manualny, wszystkie w jednej linii. Dla porównania, P226 w konfiguracji używanej przez SEALs ma po prostu zwalniacz zamka i dekoker, a M1911 Delty ma tylko zwalniacz zamka i bezpiecznik.

Tłumik dla Mk23 był notorycznie przeprojektowywany. Wymagania SOCOM-u dotyczące tłumika wykraczały poza wszystko co było wówczas dostępne na rynku, 30 dB wytłumienia dźwięku. Firma H&K zgłosiła do programu swój własny tłumik, ale osiągnął on jedynie 22,2 dB redukcji przy użyciu amunicji FMJ i 15,2 dB przy użyciu amunicji +P.

Amerykańska firma Knight’s Armament Company zgłosiła tłumik do konkurencyjnego pistoletu Colt Offensive Handgun, który uzyskał lepsze wyniki: 28,8 dB przy amunicji FMJ i 26,6 dB przy amunicji +P. Kierownictwo programu szybko zwróciło się do firmy KAC z prośbą o opracowanie tłumika do pistoletu H&K.

Tłumik opracowany przez KAC wymagał jednak znacznych nakładów inżynieryjnych, aby można go było dostosować do konstrukcji pistoletu H&K. Większość tłumików montowanych na lufach przekaszanych nie działa prawidłowo, ponieważ masa tłumika wpływa na siłę potrzebną do przekoszenia lufy w celu zaryglowania. Wcześniejsze pistolety H&K P9S nie miały takiego problemu z tłumikiem ponieważ miały stałą lufę.

Aby tłumik działał prawidłowo z Mk 23, KAC musiał dodać do niego specjalny element zwany “urządzeniem Nielsena”. Urządzenie to, będące w istocie tłokiem wewnątrz tłumika, wykorzystuje część ciśnienia gazu przechwyconego przez tłumik do wytworzenia siły przeciwnej do momentu odblokowania zamka.

Tłumik KAC był częścią ostatecznego pakietu, który został zaakceptowany i zamówiony w 1995 roku i jest tylko jednym z dwóch tłumików zatwierdzonych przez H&K do niezawodnej pracy z Mk 23, drugim jest szwajcarski B&T Impuls II.

Powstały w ten sposób pistolet, choć innowacyjny i dobrze zaprojektowany, okazał się klapą. Potocznie nazywany “pistoletem dla załogi”, Mk 23 był zbyt duży i ciężki aby można go było praktycznie nosić w większości zadań. Jedynie SEALsi, część SOCOM-u, naprawdę używali tego sprzętu bojowo.

Jako wytłumiona broń krótka pełniąca drugorzędną rolę, Mk23 został w służbie SEAL zastąpiony przez ewolucję samego siebie – HK Mk24.

Mk23, jeśli już były używane, były często wydawane przewodnikom psów i podobnym osobom typowo zadaniowym, które często miały zajęte obie ręce a mimo to potrzebowały broni w walce.
Jednak zapotrzebowanie na niewielką i poręczną broń lekką, która byłaby celna i mogła być używana jako broń podstawowa pozostało.

MP7 firmy H&K pasował do tej kategorii i był szeroko wykorzystywany przez jednostki specjalne zamachach z 11 września. Wytłumiony MP7 jest również znacznie cichszy niż wytłumiony karabin 5,56, więc można go używać na bliższym dystansie niż tłumionego M4 lub HK MK18 bez niebezpieczeństwa zdradzenia swojej pozycji.

Niedawne nabycie i przetestowanie przez SOCOM superkompaktowych karabinków SIG Rattler w kalibrze .300 Blackout może sugerować, że mogą one stanowić kolejną generację lekkiej i kompaktowej broni sił specjalnych. Kaliber .300 Blackout daje się lepiej wytłumić niż 5.56, a bardzo krótka lufa i składana kolba Rattlera sprawiają, że jest on niewiele większy od MP7.

Charlie Gao (nationalinterest.org)

tłumaczył MR

Podręcznika operatora H&K mark 23 można znaleźć tutaj : 360waffen-outdoor.de

Opis procedury testowej i wymagań (za podręcznikiem operatora) :

Podczas testów pistolety MK 23 spełniły najsurowsze wymagania operacyjne i celności jakie kiedykolwiek stawiano pistoletom bojowym. Pistolety MK 23 osiągnęły celność na poziomie matchowym – mniej niż 2,5 cala maksymalnej średnicy grupy w 5-strzałowych grupach na 25 metrów z amunicji bojowej.
Testy wytrzymałościowe wykazały żywotność na poziomie ponad 30 000 strzałów z amunicji +P bez awarii części wewnętrznych, i dodatkowe 30 000 strzałów dla zamka i szkieletu.
Aby spełnić wymóg niezawodności, pistolet musiał oddawać średnio co najmniej 2.000 strzałów pomiędzy zacięciami (MRBS) zarówno z amunicji FMJ jak i amunicji +P. Minimalna wartość MRBS osiągnięta podczas testów wynosiła 6027, a maksymalna – 15122 godzin.
W ponad 450 próbach celności na stanowisku do strzelań precyzyjnych, pistolety MK 23 znacznie przekroczyły wymagania rządowe, osiągając przeciętną średnicę grupy wynoszącą 1,44 cala, przy 65 grupach o średnicy poniżej jednego cala. Cztery grupy miały średnicę 0,5 cala co oznacza, że składały się z 5 pocisków przechodzących przez ten sam otwór w tarczy! Próby obejmowały strzelanie z założonym tłumikiem dźwięku i błysku oraz bez niego.
Trzy pistolety zostały przetestowane pod względem celności po wystrzeleniu ponad 30 000 naboi, co stanowiło zakładany okres użytkowania pistoletu, i nadal spełniały one wymagania dotyczące celności stawiane nowym pistoletom. Do osiągnięcia takich wyników przyczyniła się innowacyjna, nowatorska cecha konstrukcyjna – gumowy O-ring na lufie który uszczelnia lufę w zamku do momentu odblokowania zamka. O-ring wytrzymuje ponad
20 000 strzałów i może być wymieniony przez operatora bez użycia narzędzi w ciągu kilku sekund. Aby spełnić
wymagania dotyczące odporności na warunki użytkowania, pistolet został poddany testom funkcjonalnym w temperaturach od -156 do +60 st. C. Był zanurzany w słonej wodzie, wystawiany na działanie fal morskich, słonej mgły, piasku, kurzu, błota oraz w wielu innych środowiskach w których występują zanieczyszczenia. Specjalna powłoka dla warunków morskich chroni pistolet przed korozją we wszystkich tych środowiskach pracy. Pistolet był też testowany bez jakiegokolwiek smarowania.

Mój HK mark 23. Używany jedynie do celów sportowych pistolet ostatniej szansy. Jedna z niewielu rzeczy na których zawsze można polegać. (MR)