Alabama, Indiana i Ohio dołączyły do grupy wolności. Tam naturalne prawo do samoobrony jest jedynie potwierdzone odpowiednim zapisem na papierze.

Gubernatorzy stanów Alabama, Indiana i Ohio podpisali w marcu 2022r. ustawy o konstytucyjnym prawie do noszenia broni przez obywateli. Począwszy od odpowiednio – 1 stycznia 2023 r., 1 lipca 2022 r. i 12 czerwca 2022r. – mieszkańcy którzy mogą legalnie posiadać broń palną, będą mogli nosić broń krótką w sposób ukryty w obrębie swojego stanu, przestrzegając lokalnych, stanowych lub federalnych przepisów – bez żadnych dodatkowych zezwoleń.

“Każde naturalne prawo wymagające opłaty lub rządowego zezwolenia nie jest w zasadzie żadnym prawem”, powiedział Jason Quimet, dyrektor wykonawczy NRA-ILA, po podpisaniu ustawy przez stan Ohio w dniu 14 marca. “Dlatego też NRA niestrudzenie działało w kooperacji z liderami stanowymi i ustawodawcami, aby przyjąć tę przełomową ustawę w Ohio. NRA wyraża uznanie dla gubernatora DeWine’a za podpisanie tego ważnego aktu prawnego, który chroni prawa wynikające z Drugiej Poprawki wszystkich praworządnych mieszkańców Buckeyes”.

“Zaledwie kilka dni wcześniej również gubernator Alabamy podpisał taką ustawę. NRA również tutaj współpracowało ze stanowymi liderami oraz ustawodawcami w celu uchwalenia najbardziej znaczącej ustawy popierającej Drugą Poprawkę w historii Alabamy. Dziękujemy gubernatorowi Ivey, autorowi ustawy Shane’owi Stringerowi, liderom legislacyjnym i wszystkim ustawodawcom którzy poparli tę przełomową ustawę”.

Gubernator Indiany Eric Holcomb podpisał ustawę House Bill 1296, czyniąc Hoosier State 24-tym stanem z konstytucyjnym prawem do posiadania broni. Chociaż Indiana oferuje już bezpłatne dożywotnie zezwolenia na noszenie broni, konstytucyjne prawo do noszenia broni zapewni, że praworządni obywatele którzy są już uprawnieni do otrzymania zezwolenia na noszenie broni będą mogli korzystać ze swojego prawa do noszenia broni bez zbędnej biurokracji i opóźnień ze strony rządu.

Po wejściu w życie tych przepisów praworządni obywatele będą mogli nosić w ukryciu legalnie posiadaną broń krótką. Nadal jednak muszą znać i przestrzegać wszystkich lokalnych, stanowych i federalnych przepisów, które mogą ograniczać stosowanie broni w niektórych obiektach, placówkach lub podczas imprez masowych. Mieszkańcy posiadający aktualne zezwolenie na ukryte noszenie broni będą mogli nadal korzystać z przywileju wzajemności podczas podróży do stanu który uznaje ich zezwolenie.

Po dołączeniu Alabamy, Indiany i Ohio, już 24 stany uznają konstytucyjne prawo do noszenia broni. Są to: Alaska, Arizona, Arkansas, Idaho, Iowa, Kansas, Kentucky, Maine, Mississippi, Missouri, Montana, New Hampshire, Północna Dakota, Oklahoma, Południowa Dakota, Tennessee, Teksas, Utah, Vermont, Zachodnia Wirginia i Wyoming. Te stany uznają naturalne prawo obywateli do samoobrony z użyciem broni palnej bez rządowego zezwolenia.

Guy J. Sagi (www.americanrifleman.org)

tłumaczył MR