Z cyklu broń ratuje życie: Lepiej mieć broń i mieć dziecko, czy nie mieć broni i może już nie mieć dziecka?

Być może dzięki posiadanej w domu broni palnej można przeczytać następujący policyjny komunikat: 13-letni chłopiec z Karoliny Południowej, używając broni należącej do swojej matki, śmiertelnie postrzelił jednego i odstraszył drugiego z włamywaczy.

WCBD: Niezidentyfikowany nastolatek zeznał Biuru Szeryfa Hrabstwa Charleston, że we wtorek (17.05) po południu przebywał sam w swoim rodzinnym domu, na północ od North Charleston, kiedy ktoś próbował się do tego domu włamać.

Chłopiec chwycił broń matki a następnie czekał przy tylnych drzwiach domu. Policja twierdzi, że chłopiec strzelał wielokrotnie przez drzwi, a ktoś na zewnątrz odpowiedział ogniem.

Jeden napastnik został trzykrotnie trafiony, jego kompan zawiózł go do szpitala w Charleston, gdzie napastnik zmarł w wyniku odniesionych ran postrzałowych – czytamy w oświadczeniu. Na karoserii szarego auta marki Chevy Sonic odkryto dziury po kulach, a na podwórku domu znaleziono porzuconą broń – czytamy w oświadczeniu.

Sąsiad, który w czasie rzekomego włamania przebywał na podjeździe swojego domu, opisał serię strzałów dochodzących z atakowanego domu.

“Usłyszeliśmy cztery lub pięć strzałów z tyłu domu, a potem od strony podwórka podjechał samochód” – powiedział John Griffin w rozmowie z WCBD. “Samochód powoli ruszył, a potem gość wyszedł frontowymi drzwiami i zaczął strzelać z pistoletu, więc padłem na ziemię a moja dziewczyna wbiegła do domu”.

Podejrzany o włamanie został zidentyfikowany przez władze jako Lamar Brown, lat 31. W jego kartotece znajduje się sześć przestępstw związanych z narkotykami i zarzut nielegalnego posiadania broni.

13-letni chłopiec który śmiertelnie postrzelił włamywacza, zmaga się z tą trudną sytuacją ale nie był jeszcze u psychologa. Według słów jego ojca bardzo tego potrzebuje.

“On sobie nie radzi i ja też sobie nie radzę” – powiedział 57-letni ojciec. “To jest moje 13-letnie dziecko. Codziennie widzę, jak to wszystko na niego wpływa. (…) Zboczyliśmy z dobrego kursu”.

Incydent ten pokazuje, z jakimi emocjonalnymi wyzwaniami mogą zmierzyć się ludzie po użyciu śmiercionośnej siły w obronie własnej. Jest on szczególnie przejmujący przypadek, jak twierdzą funkcjonariusze, ze względu na wiek osoby która zmuszona była odebrać życie komuś innemu.

The Post and Courier nie podał tożsamości chłopca ani członków jego rodziny ze względu na jego wiek.

Nastolatek powiedział zastępcom, że użył pistoletu Glock kal. 9 mm swojej matki, aby strzelić do mężczyzny który włamał się do jego domu przy Elderwood Drive we wtorek. Był w domu sam.

Trafiony trzema kulami, 31-letni mieszkaniec Summerville Lamar Anthwan Brown zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Ira Jerome Bennett, lat 28, mężczyzna z North Charleston, który zabrał Browna do szpitala, jest oskarżony o udział we włamaniu.

Jak twierdzą eksperci ds. zdrowia psychicznego, obecnie należy uważnie obserwować zachowanie chłopca. Przez najbliższych kilka tygodni trzeba poddać go bacznej obserwacji i reagować na jego zachowania.

“Reakcja każdego człowieka na traumatyczne przeżycia jest inna” – powiedział dr Trey Andrews z Krajowego Centrum Badań i Leczenia Ofiar Przestępstw na Uniwersytecie Medycznym Karoliny Południowej.

Andrews twierdzi, że wczesne oznaki niepokoju są normalne. Ktoś kto ma silny system wsparcia społecznego może wyjść z tego doświadczenia bez pomocy. Jednak dla osób ze słabszą psychiką profesjonalna terapia przeprowadzona we wczesnym etapie po wstrząsającym wydarzeniu jest jedną z najbezpieczniejszych dróg do wyzdrowienia.

“Im później ktoś otrzymuje pomoc (w zakresie zdrowia psychicznego), tym poważniejsze mogą być jego objawy” – powiedział Andrews.

Dr Mark Weist, dyrektor Clinical-Community Program na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Południowej Karoliny dodał, że chłopiec jest obecnie narażony na ostrą reakcję na stres, która z czasem może przerodzić się w zespół stresu pourazowego.

“Takie wydarzenia są z pewnością dla każdego bardzo traumatyczne” – powiedział Weist.

James Baker (truthtent.com)

tłumaczył MR