Chińscy komuniści kontynuują tresurę społeczeństwa za pomocą polityki „zero tolerancji dla wirusa”.

Chińskie miasta doświadczają masowego wzrostu zachorowań na Covid – twierdzą przedstawiciele chińskich władz. Tymczasem w Szanghaju rozpoczęto masowe testy na wykrycie koronawirusa wśród mieszkańców.

Rzecznik rządu powiedział w sobotę (11.06), że w stolicy Chin, Pekinie, dochodzi do “gwałtownego” wybuchu epidemii wirusa Covid-19 związanego z ogniskiem zakażeń zlokalizowanym w jednym z barów. W Szanghaju przeprowadzono masowe testy w celu powstrzymania wzrostu liczby zachorowań związanych z gniazdem wirusa w salonie fryzjerskim.

Ostrzeżenie pojawiło się po tym, gdy w czwartek (09.06) w Pekinie zaostrzono restrykcje dotyczące zakażeń wirusem COVID, a co najmniej dwie dzielnice zamknęły niektóre publiczne przybytki po wybuchu epidemii w dzielnicy pełnej nocnych lokali, sklepów i ambasad.

Chociaż wskaźnik zakażeń w Chinach jest niski w porównaniu ze standardami światowymi, kraj ten utrzymuje politykę zerowej tolerancji dla zakażeń wirusem Covid, powołując się na potrzebę ochrony osób starszych i systemu służby zdrowia. Dzieje się tak pomimo że inne kraje próbują pokojowo koegzystować z chińskim wirusem.

Do tej pory w tym liczącym 1,4 miliarda ludzi kraju z powodu Covid-19 zmarło oficjalnie zaledwie 5 226 osób.

Władze Pekinu poinformowały w sobotę, że wszystkie 61 nowych przypadków które wykryto w mieście w piątek, łączy wizyta w barze Heaven Supermarket lub miało z tą lokalizacją jakiś związek.

“Ostatni wybuch epidemii ma charakter bardzo gwałtowny i ma szeroki zasięg” – powiedział Xu Hejian, rzecznik władz miejskich Pekinu podczas konferencji prasowej.

Urzędniczka ds. zdrowia Liu Xiaofeng powiedziała, iż w sobotę o godzinie 15:00 (07:00 GMT) w stolicy zarejestrowano 46 nowych przypadków, z których wszystkie zostały już odizolowane lub poddane obserwacji.

Miasto nie ogłosiło oficjalnie nowych obostrzeń, ale później pekińska administracja sportowa ogłosiła, że wszystkie zajęcia sportowe dla nastolatków odbywające się poza kampusami oraz w formie nie-zdalnej zostaną od niedzieli odwołane.

Do tej pory odnotowano 115 przypadków i 6 158 bliskich kontaktów związanych z lokalizacją w barze, co ponownie wprowadziło liczącą 22-milionów mieszkańców stolicę Chin w stan głębokiego niepokoju.

Pekin dopiero niecałe dwa tygodnie temu złagodził restrykcje nałożone w celu walki z rozpoczętą w kwietniu kolejną ofensywą wirusa.

Universal Beijing Resort – park rozrywki zlokalizowany na obrzeżach miasta – w piątek wycofał się z planu ponownego otwarcia. Władze miasta poinformowały, że trzech pracowników tego ośrodka odwiedziło bar Heaven Supermarket.

Wiele dzielnic w stolicy zostało zamkniętych, a mieszkańcom nakazano pozostanie w domach.

W Szanghaju urzędnicy poinformowali o trzech nowych potwierdzonych przypadkach lokalnych i jednym przypadku bezobjawowym wykrytym w sobotę poza obszarami objętymi kwarantanną.

Prawie wszyscy mieszkańcy 25-milionowego Szanghaju rozpoczęli kolejną rundę testów na COVID.

Władze nakazały przeprowadzenie testów PCR wszystkim mieszkańcom w 15-tu z 16-tu dzielnic Szanghaju w ten weekend, a w pięciu dzielnicach zabroniono mieszkańcom wychodzenia z domu w okresie przeprowadzania testów. Urzędnik miejski powiedział, że mieszkańcy powinni wykonywać przynajmniej jeden test PCR tygodniowo do 31 lipca.

Najludniejsze miasto Chin dopiero 1 czerwca zakończyło trwający dwa miesiące, drakoński koronawirusowy lockdown.

“Trochę się martwię, bo jeśli na terenie dzielnicy pojawią się pozytywne przypadki zakażenia, zostanie on zamknięty” – powiedział mieszkaniec Szanghaju, Shi Weiqi. “Zrobię też odpowiednie zapasy na wypadek, gdyby poprzednia sytuacja się powtórzyła”.

Władze Szanghaju poinformowały również, że udzieliły nagany i zwolniły kilku urzędników szczebla okręgowego za błędy sanitarne popełnione w hotelu który był wykorzystywany do kwarantanny przybyszów z zagranicy. Obcokrajowcy zostali przez władze wskazani jako jedno z głównych źródeł fali zakażeń koronawirusem w wersji “Omicron” w Szanghaju.

Poinformowano również o ostrzeżeniach lub zwolnieniach niektórych członków kierownictwa państwowej firmy będącej właścicielem salonu piękności Red Rose, w którym w tym tygodniu wykryto wśród pracowników trzy przypadki zachorowań. Pracownicy salonu nie przestrzegali wytycznych dotyczących codziennego przeprowadzania testów PCR.

W sobotę Szanghaj zgłosił siedem nowych miejscowych przypadków objawowych wykrytych w ciągu poprzedniego dnia, co oznacza dzienny wzrost o jeden przypadek. Sześć z tych przypadków zostało wykrytych poza obszarami objętymi kwarantanną. (Dane stąd www.google.pl są jeszcze bardziej zatrważające, gdyż podają że w Szanghaju w dniu 10.06, wykryto aż 11 nowych przypadków – przyp. MR)

W mieście odnotowano również dziewięć nowych lokalnych przypadków bezobjawowych, w porównaniu z sześcioma poprzedniego dnia.

Łącznie w Chinach kontynentalnych odnotowano 210 nowych przypadków koronawirusa w dniu 10 czerwca, z czego 79 było objawowych, a 131 bezobjawowych – podała Narodowa Komisja Zdrowia.

Oznacza to wzrost w porównaniu z 151 nowymi przypadkami wykrytymi dzień wcześniej, z czego 45 było objawowych, a 106 bezobjawowych.

Aktualną dynamikę zakażeń wirusem w Chinach można obserwować na : covid19.who.int

Business Standard (www.business-standard.com)

tłumaczył MR