Norwegia: Islamista zamordował dwie osoby, ludzie mogli tylko uciekać, władze mogły tylko ogłosić “stan alertu”.

OSLO, Norwegia – Norweskie służby bezpieczeństwa PST podniosły alarm terrorystyczny do najwyższego poziomu po tym jak w Oslo, w czasie Tygodnia Dumy, zginęły 2 osoby a wiele innych zostało rannych.

Pełniący obowiązki szefa PST Roger Berg nazwał strzelaninę “ekstremalnym islamskim aktem terroru”.

Powiedział, że sprawca strzelaniny, 42-letni obywatel Norwegii pochodzący z Iranu, został aresztowany wkrótce po strzelaninie. Ma on według władz “długą historię przemocy i gróźb”.

W związku z niejasnym motywem, organizatorzy Oslo Pride odwołali zaplanowaną na sobotę paradę, która miała być najważniejszym punktem tygodniowego festiwalu. Jedna ze strzelanin miała miejsce przed London Pub, barem popularnym wśród społeczności LGBTQ w mieście, na kilka godzin przed rozpoczęciem parady.

Adwokat policji Christian Hatlo powiedział, że podejrzany został zatrzymany pod zarzutem morderstwa, usiłowania morderstwa i terroryzmu, ze względu na liczbę osób które padły ofiarą zamachów w wielu miejscach.

“Nasza ogólna ocena jest taka, że istnieją podstawy aby sądzić, że chciał on wywołać poważny strach wśród ludności” – powiedział Hatlo, dodając, iż badany jest również stan zdrowia psychicznego podejrzanego.

“Musimy przejrzeć jego historię choroby, jeśli takowa istnieje. Nie jest to coś o czym obecnie wiemy” – powiedział.
Do strzelaniny doszło około godziny 1 w nocy czasu lokalnego, a spanikowani uczestnicy imprezy uciekali na ulice i próbowali ukryć się przed strzelcem.

Olav Roenneberg, dziennikarz norweskiego nadawcy publicznego NRK, powiedział, że był świadkiem strzelaniny.
“Widziałem mężczyznę, który przyszedł na miejsce z torbą. Wyjął z niej broń i zaczął strzelać” – powiedział Roenneberg w wywiadzie dla NRK. “Najpierw myślałem, że to pistolet pneumatyczny. Potem roztrzaskała się szyba w barze obok i zrozumiałem, że muszę uciekać aby się ukryć”.

Inny świadek, Marcus Nybakken, lat 46, powiedział, że został zaalarmowany przez zamieszanie które wybuchło w okolicy.
“Kiedy wszedłem do baru Cesar’s było tam wielu ludzi, którzy zaczęli uciekać i było dużo krzyków. Pomyślałem, że to jakaś bójka, więc wycofałem się. Potem usłyszałem, że to była strzelanina i że ktoś strzelał z pistoletu maszynowego” – powiedział Nybakken norweskiemu nadawcy TV2.

Inspektor policji Tore Soldal powiedział, że dwie ofiary strzelaniny zmarły, a 10 osób jest hospitalizowanych z powodu poważnych obrażeń. Stan rannych jest stabilny.

Premier Jonas Gahr Stoere powiedział w swoim wpisie na Facebooku, że “dzisiejsza strzelanina przed pubem London w Oslo była okrutnym i głęboko szokującym atakiem na niewinnych ludzi”.

Powiedział, że choć motyw nie jest jasny, strzelanina wywołała strach i smutek w społeczności LGBTQ.
“Wszyscy stoimy po waszej stronie” – napisał Gahr Stoere.

Król Harald V również złożył kondolencje i powiedział, że zarówno on jak i norweska rodzina królewska są “przerażeni tragedią która wydarzyła się tej nocy”.

“Współczujemy wszystkim krewnym i poszkodowanym i wysyłamy ciepłe myśli do wszystkich, którzy są teraz przerażeni, niespokojni i pozostają w żałobie” – powiedział w oświadczeniu norweski monarcha. “Musimy razem bronić naszych wartości: wolności, różnorodności i szacunku dla innych. Musimy nadal bronić tego, by wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie”.

Christian Bredeli, który był w barze, powiedział norweskiej gazecie VG, że ukrył się na czwartym piętrze z grupą około 10 osób, dopóki nie powiedziano mu, że można bezpiecznie wyjść.

“Wielu z nich obawiało się o swoje życie” – powiedział. “Wychodząc widzieliśmy kilka rannych osób, więc zrozumieliśmy, że stało się coś poważnego”.

Norweski nadawca TV2 pokazał materiał filmowy przedstawiający ludzi biegnących ulicami Oslo w panice, w tle słychać było strzały.

Śledczy powiedzieli, że podejrzany był znany policji, a także norweskim służbom bezpieczeństwa, ale nie był karany za żadne poważne przestępstwa z użyciem przemocy. Jego kartoteka kryminalna obejmowała przestępstwo narkotykowe i przestępstwo z użyciem noża, powiedział Hatlo.

Hatlo powiedział, że po ataku policja zarekwirowała dwie sztuki broni: pistolet i broń automatyczną, które określił jako “nienowoczesne”, nie podając szczegółów.

Powiedział, że podejrzany nie złożył żadnych zeznań na policji i jest w kontakcie z obrońcą.
Hatlo powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy atak wymierzony był w członków społeczności LGBTQ.

“Musimy się temu bliżej przyjrzeć, jeszcze tego nie wiemy” – powiedział.

Mimo to policja doradziła organizatorom festiwalu Pride, aby odwołali sobotnią paradę.

“Oslo Pride apeluje do wszystkich, którzy planowali wziąć udział w paradzie lub ją obejrzeć, aby się na niej nie pojawili. Wszystkie wydarzenia związane z Oslo Prides zostają odwołane” – poinformowali organizatorzy na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku.

Inge Alexander Gjestvang, lider FRI, norweskiej organizacji działającej na rzecz różnorodności płciowej i seksualnej, powiedział, że strzelanina wstrząsnęła społecznością gejowską w Skandynawii.

“Dla ruchu queer to trudne doświadczenie” – powiedział cytowany przez TV2. “Zachęcamy wszystkich, by trzymali się razem i dbali o siebie nawzajem. Wrócimy później, dumni, widoczni, ale w tej chwili nie jest na to czas”.

Norwegia ma stosunkowo niski wskaźnik przestępczości. Kraj doświadczył jednak brutalnych ataków prawicowych ekstremistów, w tym jednej z najgorszych masowych strzelanin w Europie, kiedy w 2011 r. strzelec zabił 69 osób na wyspie Utoya, a następnie zdetonował bombę w Oslo w wyniku czego zginęło kolejnych osiem osób.

W 2019 r. inny prawicowy ekstremista zabił swoją przyrodnią siostrę, a następnie otworzył ogień w meczecie, ale został obezwładniony zanim ktokolwiek został ranny.

The Washington Times. (www.washingtontimes.com)

tłumaczył MR