Sześć miesięcy wojny na Ukrainie. Co dalej?

Kluczowe wnioski z panelu eksperckiego prowadzonego przez Texas A&M’s MSC Wiley Lecture Series.

Po sześciu miesiącach od inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, dwóch ekspertów zgadza się, że jedno jest pewne: możemy tylko zgadywać jak zakończy się ta wojna.

Panel zorganizowany w tym tygodniu na Texas A&M University przez MSC Wiley Lecture Series (wiley.tamu.edu) skupił się na bieżących skutkach konfliktu. Wśród prelegentów znaleźli się John Schuessler, profesor nadzwyczajny na Wydziale Spraw Międzynarodowych i współdyrektor Albritton Center for Grand Strategy w Bush School of Government and Public Service oraz Serhiy Kudelia, profesor nadzwyczajny nauk politycznych na Uniwersytecie Baylor.

Kudelia, który pochodzi z Ukrainy i w latach 2008-2009 był doradcą wicepremiera tego kraju zauważył, że poza sześcioma miesiącami od inwazji Rosji na Ukrainę, 24 sierpnia przypada inna ważna rocznica: Dzień Niepodległości Ukrainy, który upamiętnia odłączenie się tego kraju od Związku Radzieckiego w 1991 roku.

“Są one powiązane, ponieważ sama inwazja jest świadectwem sukcesu projektu niepodległości Ukrainy” – powiedział Kudelia. “Przez 30 lat Rosja próbowała osłabiać, obalić i zniszczyć Ukrainę oraz promować anty-ukraińską agendę, aby doprowadzić do głębokich podziałów w ukraińskim społeczeństwie…. Ukraina opierała się temu przez cały ten czas”.

Chociaż Ukraina przygotowała się na spodziewaną intensyfikację ataków w rocznicę odzyskania niepodległości, wydaje się, że rosyjskie postępy militarne w większości utknęły w martwym punkcie.

“Jedną z głównych rzeczy, której nauczyliśmy się z tej wojny jest to, że wojna jest bardzo topornym i często kontrproduktywnym instrumentem”, powiedział Schuessler, ekspert w dziedzinie wielkiej strategii, który wcześniej wykładał w Air War College. “Jeśli Rosja nie może, używając siły militarnej, zmusić swojego małego sąsiada, na którym jej bardzo zależy, do powrotu w swoje granice, to do czego do cholery przydaje się siła militarna?”.

Próby prezydenta Rosji Władimira Putina aby zmusić Ukrainę do powrotu do rosyjskiej strefy wpływów, prawdopodobnie “dały złe efekty”, powiedział Schuessler. “Nie mogę sobie wyobrazić scenariusza, w którym Ukraińcy stają się z własnej woli ponownie częścią rosyjskiej orbity”.

Sukces ukraińskiej obrony i siła ukraińskiego państwa zaskoczyły nie tylko Putina i Moskwę, powiedział Kudelia, ale również wielu na Zachodzie. Tych którzy spodziewali się szybkiego i łatwego zwycięstwa Rosji. Jego zdaniem jest kilka powodów, dla których Ukraina jest w stanie do tej pory powstrzymać postępy Rosji.

Po pierwsze, kraj ten doświadczył już kilku rewolucji w odpowiedzi na próby konsolidacji władzy politycznej. A oprócz energii i woli oporu ukraińskiego narodu, kraj ten ma także wsparcie Stanów Zjednoczonych i Zachodu. Kudelia podkreślił, że Rosji udało się zniszczyć gospodarkę obierając za cel jej strategiczny sektor, jakim jest sektor rolniczy.

“Gospodarka jest w bardzo trudnym stanie, więc zewnętrzne finansowanie i wsparcie jest tutaj kluczowe. Wsparcie musi być kontynuowane, przede wszystkim ze względów humanitarnych” – powiedziała Kudelia. “Wspierając Ukrainę, Stany Zjednoczone pokazują, że zobowiązują się do wspierania demokracji na całym świecie”.

Zarówno Kudelia jak i Schuessler ostrzegli, że w miarę trwania wojny mogą pojawiać się efekty uboczne dla innych krajów.

“Ostatecznie, jeśli Ukraina zostanie pokonana na polu bitwy, Stany Zjednoczone zostaną wciągnięte w znacznie większy konflikt z Rosją, w którym nie chodzi tylko o broń, ale także o amerykańskie życie i amerykańskich żołnierzy tam w Europie” – powiedział Kudelia.

Schuessler powiedział, że konflikt stwarza problem wielkiej strategii, z którym Stany Zjednoczone będą się nadal zmagać: “Musisz zdecydować, jaką cenę jesteś gotów zapłacić jako Amerykanin, aby uniemożliwić innym wielkim mocarstwom powiększanie swoich stref wpływów?”.

“Czy jesteś skłonny do wojny nuklearnej z Chinami o Tajwan? Czy jesteś skłonny do wojny nuklearnej z Rosją o Ukrainę? Istnieje prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego, jeśli Ukraina zacznie wygrywać, a Rosja w desperacji postanowi przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę” powiedział Schuessler. “Stawka jest naprawdę wysoka. Nie myślano o tym gdy rozszerzano NATO”.

Obaj eksperci zgodzili się, że wojna nie skończy się w najbliższym czasie i prawdopodobnie będzie trwała przez kilka lat.

Ukraina prawdopodobnie nie jest wystarczająco silna aby odrzucić rosyjskie siły, ale również Rosja prawdopodobnie nie będzie już w stanie zagarnąć dużo więcej terytorium. Problemem będzie tutaj impas, który nakręca desperację.

“Wojna na wyniszczenie to najbardziej zła i upiorna rzecz jaką można sobie wyobrazić. Wiemy to z poprzednich wojen światowych. Taka wojna pożera ludzi i zasoby w przerażającym tempie” – skonkludował Schuessler.

Caitlin Clark (today.tamu.edu)

tłumaczył MR