Regulowany blok gazowy w AR15.

System gazowy w AR15 jest absolutnie krytyczną częścią tego karabinu, a blok gazowy jest istotną częścią systemu gazowego. Podstawy pierwszej połowy cyklu strzału AR-15 są następujące: Kiedy pada strzał, gazy prochowe podróżuje przez port w lufie, i dalej przez blok gazowy aż do rury gazowej.

Przechodząc przez rurę gazową, docierają do klucza gazowego który jest przymocowany do suwadła. Energia gazów popycha suwadło do tyłu w kierunku bufora i sprężyny buforowej znajdujących się wewnątrz rury buforowej będącej jednocześnie elementem kolby.

Gdy sprężyna buforowa osiągnie pełną kompresję zaczyna odbijać, i rozpoczyna się druga połowa cyklu strzału.

Podobnie jak w przypadku prawie każdej części składowej karabinka AR-15, istnieje wiele różnych typów bloków gazowych. Właściwy blok gazowy może nie tylko poprawić estetykę, ale przede wszystkim może polepszyć funkcjonowanie mechanizmów karabinu. W rzeczywistości, ten mały element może zmniejszyć odrzut i spowolnić zużycie części wewnętrznych broni. Zwiększa to niezawodność i daje możliwość regulacji w przypadku użycia tłumika. Istnieje kilka ważnych czynników które należy mieć na uwadze podczas doboru bloku gazowego dla zindywidualizowanej konstrukcji AR15.

Regulacja w bloku gazowym AR15.

Bloki gazowe występują w wersjach standardowych jak i regulowanych. Większość standardowych bloków gazowych pozwala na przepływ określonej ilości gazu przez system. Niektóre pozwalają na przepływ większej ilości gazu niż jest to konieczne, powodując zjawisko tzw. overgassingu. Overgassing jest zjawiskiem pożądanym w przypadku nagromadzenia się pozostałości po spalaniu lub innych zanieczyszczeń które mogą częściowo blokować przepływ gazu w karabinku. W trybie overgassing karabin może działać poprawnie nawet z częściowo zablokowanym systemem gazodynamicznym, co jest mile widziane w odniesieniu do niezawodności.

Jednakże praca w trybie zawracania większej ilości gazów prochowych powoduje wytworzenie wyższych temperatur, co z kolei może intensyfikować nagromadzanie się osadów w systemie gazowym Więc zasadniczo, overgassing w AR15 “naprawia” problem który sam częściowo powoduje.

Niemniej jednak, standardowe bloki gazowe mają tę zaletę, że są znacznie prostsze (nie wymagają regulacji) i są o wiele bardziej łaskawe dla portfela.

Geissele Low Profile Super Gas Block (SGB) - Stainless Steel - MSRP - $59.00
Niskoprofilowy blok gazowy Geissele.

Regulowane bloki gazowe AR15

Regulowane bloki gazowe pozwalają na zmianę ilości gazu przepływającego przez sam blok. Są one uważane za ulepszenie standardowych bloków i mogą faktycznie przenieść wyposażony w nie karabinek na zupełnie nowy poziom wydajności i niezawodności, oraz lepiej dopasować parametry karabinka do potrzeb strzelca. Prawidłowe użycie skutkuje czystszym systemem, mniejszym odczuwalnym odrzutem i mniejszym zużyciem broni palnej.

Na poziomie podstawowym istnieje kilka opcji regulowanego bloku gazowego, są to typ “cut-off” i typ “bleed off”.

System typu „bleed off” zamiast ograniczać przepływ gazu jak w przypadku konwencjonalnych bloków regulowanych, posiada wielo-pozycyjny system regulacyjny, który reguluje przepływ gazu poprzez “upuszczanie” go z przodu bloku, kierując tym samym strumień upuszczanych gazów przeciwnie do strzelca.

Istnieją również regulowane bloki gazowe typu “cut-off”, które mają ustawienie dosłownie odcinające cały blok gazowy. Te typy bloków gazowych są używane głównie przez strzelców stosujących tłumiki i chcących mieć możliwość całkowitego wyłączenia systemu gazowego.

Bloki gazowe typu “cut-off” mają często trzy predefiniowane ustawienia – „unsuppressed”, „suppressed i „OFF”.

Jeśli AR-15 ma być używane głównie w konfiguracji z tłumikiem, należy poważnie rozważyć nabycie bloku gazowego typu “cut-off” lub “closure”.

Niskoprofilowe bloki gazowe AR15.

Zarówno regulowane jak i standardowe bloki gazowe występują w wersjach niskoprofilowych. “Niski profil” oznacza po prostu, że bloki są precyzyjnie obrabiane, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca na lufie broni. Przed dokonaniem zakupu warto zmierzyć ilość miejsca na lufie, aby wybrać pasujący rozmiar bloku dla pożądanej aplikacji.

Rozmiar bloku gazowego.


Bloki gazowe AR-15 występują w różnych rozmiarach, aby pasowały na czop gazowy luf o różnej średnicy. Na przykład bloki gazowe o średnicy wewnętrznej 0,625″ cala będą zazwyczaj używane do luf typu “Pencil” lub cieńszych, lekkich luf.

Lufy “standardowe” są ogólnie uważane za lufy średniej wielkości i są zwykle sparowane z blokami gazowymi, które mają średnicę wewnętrzną 0,750″ cala. Ten rozmiar bloku jest najbardziej popularnym i powszechnie dostępnym typem.


Wreszcie, niektóre bloki gazowe są wykonane tak, aby pasowały do tak zwanych “Bull Barrels” lub tego, co jest ogólnie uważane za najgrubsze lufy dla danej platformy. Lufa typu “Bull Barrel” jest zazwyczaj większa i cięższa od standardowej.

W większości przypadków, do luf ciężkich stosować należy bloki o średnicach wewnętrznych 0.875″ i 0.936″. Aby sprawdzić jaki rozmiar bloku będzie pasował do karabinka, należy zmierzyć średnicę lufy w miejscu występowania portu gazowego.

James Burton (www.arbuildjunkie.com)

tłumaczył MR