Chiny zorganizowały sobie światową sieć wyniesionych posterunków swoich służb.

RTL News i Follow the Money ujawniły we wtorek (25.10.22), że Chiny od 2018 roku nielegalnie otworzyły co najmniej dwa “posterunki policji” w Holandii, próbując tymi kanałami wywierać presję na chińskich dysydentów.

Tak zwane “zagraniczne placówki usługowe” oferują usługi dyplomatyczne dla chińskich obywateli przebywających w Holandii, takie jak odnowienie prawa jazdy – ale próbują również uciszyć chińskich dysydentów w Europie, podały media, powołując się na ofiarę chińskiego reżimu o imieniu Wang Jingyu.

Wang opowiedział holenderskim dziennikarzom swoją historię, mówiąc, że uciekł do Holandii po tym, jak był śledzony przez policję w Chinach za krytykowanie reżimu w mediach społecznościowych. Ale kiedy przybył, chiński komisariat w Rotterdamie poprosił go “o powrót do Chin, aby rozwiązać swoje problemy”, dodając, że powinien również wziąć pod uwagę los swojej rodziny.

“Te agencje są nielegalne” – powiedział rzecznik holenderskiego ministerstwa spraw zagranicznych, dodając, że rząd zamierza przeprowadzić dochodzenie i podjąć “odpowiednie działania”.

Podczas gdy chińska ambasada powiedziała dziennikarzom, że nie wie o istnieniu stacji w Amsterdamie i Rotterdamie, holenderskie media wskazują na chińskie raporty, według których wysoki rangą urzędnik ambasady był obecny na spotkaniu, na którym omawiano utworzenie amsterdamskiej placówki.

Rewelacje te pojawiają się po tym, jak hiszpańska organizacja praw człowieka – Safeguard Defenders – opublikowała we wrześniu raport na temat tworzenia chińskich “posterunków policji” w różnych krajach.

Według raportu, chińskie władze “założyły całą siatkę zamorskich ‘stacji obsługi’ służb na pięciu kontynentach, ale głównie w Europie. Zapewniają one usługi administracyjne, ale były również aktywne w ‘tajnym i nielegalnym nadzorze nad porządkiem'” – stwierdziła organizacja.

Wilhelmine Preussen (www.politico.eu)

tłumaczył MR

A tutaj o takich kwiatkach w Kanadzie : globalnews.ca

i USA : thenewamerican.com

i Irlandii : www.bbc.com

I artykuł Safeguard Defenders dotyczący Hiszpanii i Serbii : safeguarddefenders.com

Mapka poglądowa, pokazująca gdzie na świecie sięgają macki chińskich służb :

Źródło: https://safeguarddefenders.com/en/blog/chinese-overseas-police-service-stations-tied-illegal-policing-madrid-and-belgrade

MR