Z cyklu broń ratuje życie: Kilku byczków atakuje jednego gościa (skąd my to znamy?). Dwóch napastników idzie do piachu, a gość do domu – takie rzeczy tylko w państwie prawa.

21-letni mężczyzna, który śmiertelnie postrzelił dwóch napastników, którzy atakowali go na parkingu Steam Pub w Upper Southampton Township, został usprawiedliwiony w użyciu śmiertelnej siły, ogłosił w czwartek, 27 października 2022 roku prokurator okręgowy Matt Weintraub. Liam Hughes, wraz ze znajomym, wracali do samochodu Hughesa w nocy 7 października 2022 roku, po opuszczeniu Steam Pub, 606 Second Street Pike, Southampton PA 18966. W tym momencie grupa mężczyzn zebranych w pobliżu jego samochodu zaatakowała go.

Trzech mężczyzn poturbowało Hughesa podczas ataku, uderzając go w twarz i głowę i powalając go na ziemię, gdzie kontynuowali atak. Hughes próbował dostać się do swojego pojazdu, ale był aktywnie atakowany przez jednego z napastników. Hughes musiał sięgnąć prawą ręką za siebie gdy był atakowany. Był jednak w stanie sięgnąć po swoją broń, która znajdowała się między siedzeniem kierowcy a konsolą środkową. Ostrzegł napastników, że ma broń i kazał im się zatrzymać. Mężczyźni kontynuowali atak, a Hughes otworzył ogień, zabijając dwóch napastników i raniąc trzeciego mężczyznę. Natychmiast po strzelaninie Hughes zadzwonił pod numer 911, mówiąc dyspozytorom, że strzelał do grupy mężczyzn, którzy zaatakowali go na parkingu Steam Pubu. Bucks County. Na numer alarmowy przyszło też wiele innych zgłoszeń informujących o strzelaninie. Policja Upper Southampton Township i EMS przybyli na miejsce zdarzenia i znaleźli dwóch zmarłych mężczyzn na parkingu Steam Pubu. Mężczyźni ci zostali później zidentyfikowani jako Steven Pabianice (30) z Bensalem i Raymond Farrell (28) z Filadelfii. Podczas pobytu na miejscu policja otrzymała informację, że trzeci mężczyzna – Richard Bowman (24) z Filadelfii – odniósł ranę postrzałową i został opatrzony w lokalnym szpitalu, a jego obrażenia nie zagrażają życiu.

Po zadzwonieniu pod numer 911, Hughes pozostał na miejscu zdarzenia do czasu przybycia policji i w pełni współpracował w śledztwie, w tym udzielił wywiadu nagranego na wideo i audio, zezwolił policji na przeglądanie jego telefonu komórkowego oraz wyraził zgodę na badanie pozostałości po strzale, fotografowanie, pobranie jego odzieży, dostarczenie próbki krwi i udostępnienie dokumentacji medycznej. Dokumentacja medyczna wykazała, że obrażenia Hughesa obejmowały ostry pourazowy ból głowy, wstrząs mózgu, stłuczenie lewego ucha, rozciętą wargę, zakrwawiony nos oraz siniaki i zadrapania lewego ucha wewnętrznego, czoła, głowy i skóry głowy. Lekarze podczas badania znaleźli zaschniętą krew w jego lewym kanale słuchowym. Cierpiał również na niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło i mdłości.

Detektywi z Biura Prokuratora Okręgowego Hrabstwa Bucks i Departamentu Policji Upper Southampton Township przeprowadzili kompleksowe dochodzenie, które obejmowało zbadanie miejsca zdarzenia oraz odzyskanie i zaksięgowanie wszystkich łusek i pocisków, przesłuchanie osób zaangażowanych w sprawę i świadków, przeglądanie nagrań z monitoringu wewnątrz i na zewnątrz Steam Pubu, zbadanie telefonów komórkowych, przeszukanie pojazdów oraz zebranie i przeglądanie połączeń na numer 911.

Weintraub ogłosił, że śledztwo wykazało, że użycie śmiertelnej siły przez Hughesa było uzasadnione, ponieważ miał on uzasadnione przekonanie, że śmiertelna siła jest konieczna do ochrony przed śmiercią lub poważnym uszkodzeniem ciała, a także dlatego, że okoliczności były takie, że nie był w stanie bezpiecznie się wycofać. Ponadto istniało domniemane uzasadnione przekonanie o konieczności użycia śmiercionośnej siły, ponieważ został on siłą usunięty ze swojego pojazdu. Śledztwo wykazało również, że Hughes, rezerwista armii, posiadał ważne pozwolenie na ukryte noszenie broni i legalnie nabył broń palną. Przy wzroście 5 stóp-6 i wadze 140 funtów, Hughes był również znacznie niższy od swoich napastników.

Dziś rano prokurator okręgowy Weintraub spotkał się z rodziną Panebianco, by wyjaśnić swoją decyzję. Prokurator okręgowy próbował zrobić to samo z rodziną Farrella, ale odmówili oni w tym czasie spotkania. Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki śledztwa, prokurator okręgowy Weintraub odtworzył nagranie z monitoringu, na którym uwieczniono napad i strzelaninę, a także telefon pod numer 911, który Hughes wykonał po strzelaninie. Na nagraniu widać, jak Panebianco, Farrell i trzeci mężczyzna, Michael Michell, wielokrotnie uderzają Hughesa. Panebianco wyprowadza pierwszy cios, który rozpoczął atak, a następnie uderza również przyjaciela Hughesa, Luisa Rodrigueza, pięć razy w głowę i twarz. Rodriguez próbował wezwać pomoc, gdy trzej mężczyźni kontynuowali atak (Kopia nagrania jest dostępna dla mediów na życzenie).

Dodatkowo prokurator okręgowy Weintraub ogłosił, że Michell (24) z Filadelfii, za swoją rolę w ataku zostanie oskarżony o zwykłą napaść, czyli wykroczenie drugiego stopnia. Michell uderzył ofiarę co najmniej cztery razy w głowę podczas ataku, jak wykazało śledztwo. Bowman nie został oskarżony. Śledztwo w tej sprawie prowadzili detektywi z hrabstwa Bucks Phil Kulan i Tim Campbell oraz detektyw policji z Upper Southampton Jim Schirmer. Zastępca prokuratora okręgowego Sarah K. Heimbach została przydzielona do prowadzenia śledztwa i prowadzenia oskarżenia.


CRIMEWATCH®: bucks.crimewatchpa.com

tłumaczył MR