W których krajach prawo do posiadania broni jest dla ludzi?

Stany Zjednoczone Ameryki są najlepszym miejscem na świecie dla posiadaczy broni. Kropka.

To jedyne miejsce, gdzie można nabyć broń w spożywczaku. W większości stanów nie jest wymagane badanie przeszłości, chyba że kupujesz od licencjonowanego dealera broni palnej. Broń i amunicję można kupować w internecie i może ona kosztować zaledwie 100 USD, co czyni Stany jednym z najtańszych miejsc do nabywania broni na świecie. Szacowana liczba broni na jednego mieszkańca wynosi około 1,2 co oznacza, że w Stanach Zjednoczonych jest więcej broni niż mieszkańców. A co z resztą świata?

Poniżej lista dziesięciu krajów z najbardziej liberalną polityką dotyczącą posiadania i noszenia broni przez cywili.

  1. Bośnia i Hercegowina.

Pogoda może nie przypaść do gustu wszystkim, a do tego dochodzi silna bariera językowa, ale prawo dotyczące broni jest jednym z najbardziej liberalnych w całej Europie Wschodniej. 31% populacji posiada broń, 34% gospodarstw domowych w Bośni ma jedną lub więcej sztuk broni. Wydawanie pozwoleń jest regulowane przez policję, do której składa się wniosek i można się odwołać w przypadku odmowy. Po otrzymaniu pozwolenia, automatycznie otrzymuje się prawo do ukrytego noszenia broni.

  1. Francja.

Francja często plasuje się na szczycie, lub blisko szczytu, w indeksach jakości życia. Dobre jedzenie, dostęp do pięknych krajobrazów, bogata kultura sztuki, historia, architektura, muzyka i najwyższej klasy opieka zdrowotna – nietrudno się domyślić dlaczego.

Z prawie 20 sztukami broni 100 mieszkańców, Francuzi zajmują wysokie miejsce w europejskim rankingu posiadania broni. Co więcej, uzyskanie pozwolenia na broń we Francji jest stosunkowo proste. Wystarczy spełniać poniższe kryteria:

Mieć powyżej 18 lat (lub powyżej 12 lat w przypadku pozwolenia na broń do celów sportowych);
Być stowarzyszony w klubie strzeleckim;
Mieć za sobą co najmniej trzy treningi strzeleckie z instruktorem;
Przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest się sprawny fizycznie i zdrowy psychicznie.

8. Finlandia.

Tytuł “Najszczęśliwszego kraju na świecie”, Finlandia szczyci się pierwszorzędnymi cechami, takimi jak doskonała opieka zdrowotna, zdrowe otoczenie i górskie widoki, za które można umrzeć. Finlandia ma wysoki wskaźnik posiadania broni na osobę, podobnie jak inne kraje nordyckie, ze względu na silne tradycje myśliwskie. Wymagania dotyczące uzyskania pozwolenia na broń obejmują kontrolę karalności i zdrowia psychicznego oraz egzamin teoretyczny i praktyczny. Liczba społeczeństwa posiadającego broń szacowana jest na 34% procent, jednak jest to oparte na oficjalnych rejestrach. Uważa się, że w obiegu znajduje się wiele broni z czasów II wojny światowej, ale nie ma na ten temat żadnych konkretnych danych.

Cudzoziemcy chcący polować w Finlandii muszą przywieźć ze sobą licencję myśliwską ze swojego kraju lub zdać fiński egzamin myśliwski. W przypadku posiadania licencji z innego kraju, musi ona zostać zweryfikowana przez odpowiedni urząd do spraw dzikiej przyrody.

  1. Argentyna.

Drugi co do wielkości kraj w Ameryce Południowej jest położony poza utartym szlakiem turystycznym. Argentyna to kraj ogromnie zróżnicowany, z ogromnymi górami, słonymi jeziorami i wspaniałymi wodospadami … jeśli połączyć to z tanimi kosztami utrzymania, a to miejsce w Ameryce Południowej jest idealnym miejscem na emeryturę dla poszukiwaczy przygód.

Argentyna jest jednym z najbardziej uczęszczanych kierunków dla polujących w obu Amerykach. Rocznie przyjeżdża tam ponad 20.000 zwolenników turystyki myśliwskiej. Jeśli chce się mieć pozwolenie na broń w Argentynie trzeba posiadać legalne tymczasowe lub stałe miejsce zameldowania. Należy też przedstawić uzasadniony powód posiadania broni, jak np. Strzelanie sportowe, polowanie, lub zagrożenie życia. Koszt licencji to 300 do 500 argentyńskich pesos, a pozwolenie jest odnawialne co pięć lat. Nie ma ograniczeń co do liczby posiadanych pistoletów lub ilości amunicji, którą można mieć dla każdej posiadanej sztuki broni. Otwarte noszenie broni jest dozwolone tylko za pozwoleniem, ale nie są one powszechnie wydawane. Zezwolenia na ukryte noszenie broni są wydawane bardzo rzadko i tylko w przypadku udowodnienia ponadprzeciętnego i aktualnego zagrożenia dla życia wnioskodawcy.

  1. Norwegia.

Norwegia to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych krajów świata. Dzięki fiordom, zróżnicowanej przyrodzie i zapierającym dech w piersiach krajobrazom naturalnym jest idealnym miejscem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Podobnie jak inne kraje nordyckie, ma silną tradycję łowiecką, co skutkuje jednym z najwyższych na świecie odsetkiem broni na mieszkańca.

Pozwolenia na broń są wydawane na polowania i strzelanie sportowe tylko “odpowiedzialnym i statecznym” osobom. Zabronione jest noszenie broni w ukryciu i na otwartym terenie, ale po zdaniu testu i przejściu kursu kwalifikacyjnego w celu uzyskania pozwolenia, możesz być uprawniony do posiadania półautomatycznych karabinów ze specjalnym pozwoleniem. Dla myśliwych testy licencyjne obejmują kurs składający się z dziewięciu sesji szkoleniowych zakończonych egzaminem. Materiał obejmuje nawet informacje na temat ochrony środowiska.

  1. Panama.

Panama ma to wszystko. Pozwolenie na pobyt jest łatwe i szybkie do uzyskania, koszty życia mogą wahać się od przystępnych do naprawdę tanich w zależności od miejsca, w ośrodkach miejskich usługi są rozwinięte na dobrym poziomie, prywatna opieka zdrowotna jest przystępna i wysokiej jakości, a gospodarka kwitnie. Na dodatek, Panama jest najbezpieczniejszym krajem w Ameryce Środkowej. Niektórzy uważają, że jest to spowodowane właśnie prywatnym posiadaniem broni palnej.

Główną zaletą Panamy, jeśli chodzi o broń, jest to, że pozwolenie jest łatwe do uzyskania, jednak procedura składania wniosków dla obcokrajowców może być długa. Karabiny i strzelby o krótkiej lufie są w Panamie legalne. Zezwolenia na ukryte noszenie broni są stosunkowo łatwe do zdobycia i muszą być odnawiane co cztery lata, a do ich odnowienia wymagane jest przedstawienie potwierdzenia odbycia sześciu godzin treningu strzeleckiego rocznie. Broń samopowtarzalna jest dostępna po uzyskaniu specjalnej licencji.

  1. Włochy.

Krzywa Wieża w Pizie, Koloseum, niesamowita kuchnia, śródziemnomorska pogoda, tanie opcje emerytalne i karabiny samoczynne. Włochy to marzenie o emeryturze dla wielu, a dla tych, którzy interesują się bronią palną jest to idealne miejsce do spędzenia emerytury.

We Włoszech na każdy rodzaj broni potrzebna jest licencja. Istnieją trzy rodzaje licencji, które pozwalają osobom cywilnym na posiadanie broni palnej: licencja myśliwska, licencja na uprawianie sportów strzeleckich oraz licencja na noszenie broni. Zalecaną licencją jest licencja myśliwska, ponieważ pozwala ona na nabywanie i posiadanie broni palnej klasy myśliwskiej. Aby uzyskać którąkolwiek z tych licencji musisz być sprawny umysłowo i nie możesz nadużywać narkotyków ani alkoholu. Aby uzyskać licencję concealed-carry, musisz udowodnić, że jesteś w stanie ponadprzeciętnego zagrożenia dla życia.

W zależności od rodzaju licencji którą otrzymasz, masz prawo do posiadania:

Do trzech popularnych rodzajów broni palnej (zazwyczaj są to pistolety, ale wszystkie rodzaje broni palnej z wyjątkiem tej w kalibrach myśliwskich mieszczą się w tej kategorii, np. strzelby, lub niektóre pistolety i karabiny .22 rimfire);
Do sześciu sztuk broni, które zostały sklasyfikowane przez władze jako wyprodukowane do sportów strzeleckich;
Nieograniczonej liczba broni myśliwskiej (zarówno karabinów, jak i strzelb);
Do ośmiu sztuk broni zabytkowej lub historycznej (wyprodukowanej przed 1890 rokiem);
Nieograniczonej liczby replik jednostrzałowych broni ładowanej odprzodowo, dla których nie jest wymagana rejestracja;
Nieograniczonej liczby pistoletów pneumatycznych o energii poniżej 7,5 dżuli, które również nie wymagają rejestracji.

  1. Kanada (po ostatnich zmianach tak wysokie miejsce jest raczej mocno przesadzone – przyp. MR).

Kanada jest jednym z najlepszych miejsc na świecie dla amerykańskich seniorów. Jej całkowicie publiczny system opieki zdrowotnej, stabilna i trwała gospodarka, minimalny szok kulturowy jakiego doświadczają Amerykanie po przyjeździe, żywa kultura i jeden z najniższych wskaźników przestępczości na świecie sprawiają, że Kanada jest atrakcyjnym miejscem dla emerytów.

Silna tradycja łowiecka Kanady sprawiła, że kultura broni palnej stała się tutaj podstawą. Szacuje się, że 34,7% ludzi posiada legalnie broń palną w swoich domach. Pomimo tego, w maju 2020 roku władze wprowadziły prawo zakazujące posiadania ponad 1500 modeli broni palnej w stylu „szturmowym”.

Wszelkie posiadanie broni wymaga “pozwolenia na posiadanie i nabycie”. Aby uzyskać pozwolenie należy przejść liczne kontrole przeszłości, po czym licencja jest odnawialna co pięć lat. Kanada ma kilka ograniczeń w używaniu broni:

Noszenie broni w ukryciu jest bardzo ograniczone dla osób cywilnych,
W czasie przechowywania broń musi być rozładowana i zablokowana lub zamknięta,
Broń krótka o długości lufy poniżej 105 mm jest zabroniona,
Karabiny samopowtarzalne wymagają specjalnego pozwolenia i szkolenia.

  1. Czechy.

Czechy mają cały urok Starego Świata za połowę ceny. Stolica, Praga, jest często porównywana z Paryżem, a w czasach swojej świetności XIV-wieczna stolica Świętego Cesarstwa Rzymskiego cieszyła się większą renomą niż Miasto Światła.

Jest to naród, który był naznaczony walką. Czesi przez większość swojej historii walczyli, w tym w dwóch wojnach domowych – jedna z nich trwała 200 lat. Po upadku komunizmu Czesi przywrócili prawa ludzi do posiadania broni i obecnie mają jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących broni w Europie.

Strzelectwo rekreacyjne jest jednym z najpopularniejszych sportów w Czechach. Czeskie prawo uznaje prawo do samoobrony silniej niż większość krajów, nawet jeśli prawo do posiadania broni palnej nie jest wprost uznane w konstytucji. Obywatele mogą uzyskać pozwolenie na ukryte noszenie broni bez podawania przyczyny, a nawet nosić w ukryciu do dwóch sztuk broni. Aby ubiegać się o pozwolenie na broń w Czechach, należy mieć ukończone 15 lub 21 lat (w zależności od pozwolenia), zdać egzamin teoretyczny i praktyczny oraz poddać się kontroli przeprowadzanej przez policję.

  1. Szwajcaria.

Szwajcaria ma jeden z najwyższych standardów życia na świecie. Mieszkania są doskonałe, rozwinięta jest kultura kulinarna, a wskaźniki przestępczości są jednymi z najniższych na świecie. Największe miasto, Zurych, konsekwentnie plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych miast do życia na świecie. Oprócz wspaniałych krajobrazów, Szwajcaria jest powszechnie znana ze swojej rozległej kultury posiadania broni i jednych z najbardziej proludzkich przepisów dotyczących broni na świecie.

Do 2010 roku wszyscy zdolni do służby mężczyźni byli zobowiązani do posiadania Sig SG 550 i Sig Sauer p229 w domu lub w lokalnym magazynie broni, w celu zapewnienia obrony narodowej. Obecnie służba jest dobrowolna, a każdy może przejść kompleksowe szkolenie wojskowe. Tak zwana “wolna broń”, taka jak karabiny jednostrzałowe i sztucery, mogą być zakupiona bez pozwolenia przez każdego kto ukończył 18 lat. Ukryte noszenie broni jest dozwolone tylko po wykazaniu “prawdziwej potrzeby i namacalnego zagrożenia”. Karabiny samoczynne są dozwolone po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, zwykle do polowań. Większość rodzajów amunicji jest legalna, a w całym kraju jest wiele strzelnic.

Live And Invest Overseas (www.liveandinvestoverseas.com)

tłumaczył MR