Jak radzić sobie z nadmiarem populacji drapieżników które zaczynają zagrażać ludziom?

W piątek, 2 grudnia 2022 roku, Ariel Eliyahuo i jego dwuletnia córka wracali do swojego domu w Woodland Hills w Los Angeles w Kalifornii.

Na wideo widać niewielkiego kojota, który zbliża się do dwulatki. Powala dziecko na ziemię, a następnie próbuje odciągnąć dziewczynkę trzymając ją za nogi . Dopiero szybka akcja jej ojca, który biegł wkierunku kojota i krzyczał, przerwała atak. Kojot nie chciał odpuścić dopóki ojciec nie rzucił w niego butelką z wodą.

Akcja ta bardzo dobrze pasuje do ataku drapieżnika. Małe dzieci swoim rozmiarem pasują do ofiar które kojot czułby się zdolny zaatakować. W miarę jak kojoty oswajają się z ludźmi, nabierają doświadczenia i przekonania, że ludzie nie stanowią dla nich zagrożenia. W takiej sytuacji znacznie chętniej “testują” one małych ludzi jako potencjalne ofiary.

Zaatakowana rodzina to imigranci z Izraela którzy mieszkają w tej okolicy od trzech lat.

Od zawsze kojoty były uważane za szkodniki i strzelano do nich gdy tylko nadarzyła się okazja. Jest to częsty powód, dla którego rolnicy i ranczerzy trzymali bardzo często karabin pod ręką. Klasyczne zobrazowanie tej kwestii miało miejsce w niezmiernie udanym filmie “The Parent Trap”. Sceny kręcone były w Kalifornii.

Kadr z filmu “Pułapka na rodziców” (The Parent Trap), 1961 r:


Kalifornia jest jednym z zaledwie pięciu stanów, które nie mają w konstytucji stanowej zapisu o ochronie prawa do posiadania i noszenia broni.

W latach 60-tych stan ten rozpoczął krucjatę mającą na celu utrudnienie noszenia broni. Bardzo trudno jest legalnie nosić broń palną praktycznie w całym stanie, w tym na obszarach wiejskich.

W tym samym okresie tolerancja dla drapieżników rosła, głównie za sprawą mainstreamowych mediów z Disneyem na czele. Wiele mass-mediów promuje tzw. antropomorfizm. Antropomorfizm to sposób myślenia o zwierzętach jako o futrzanych ludziach. Ponieważ intensywność polowania na kojoty zmniejszyła się, ich strach przed ludźmi również się zmniejszał. Efektem był wzrost liczby ataków kojotów na ludzi. Atak na dwulatka w Woodland Hills był siódmym zanotowanym atakiem kojota na człowieka w Los Angeles w tym roku.

Porada:

Aby zapobiec atakom drapieżników na ludzi, można zastosować sprawdzone przez wieki rozwiązanie. Kiedy kojoty stają się zbyt bezczelne w otoczeniu ludzi, należy zlikwidować kojoty. Ci członkowie stada kojotów którzy przeżyją szybko wyciągają właściwe wnioski: ludzie są niebezpieczni, unikaj ich.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot)

tłumaczył MR

W Stanach polowanie na kojoty to forma rozrywki. Zdarza się, że zabierane są na takie eskapady również dzieci, co pozwala uczyć się im obcowania z naturą nie tylko poprzez telewizor.

A tu klasyk gatunku z zabrzańskich ostępów :

Do tego coraz więcej doniesień o sforach wilków oraz dzikich psów, w tym atakach wilków na ludzi: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-05/wilki-zaatakowaly-dwoch-pilarzy-jest-zgoda-na-odstrzal/

https://lask.naszemiasto.pl/dlaczego-sfora-psow-pogryzla-dziewczyne-pod-laskiem/ar/c16-8851595

https://tvn24.pl/pomorze/watahy-psow-poluja-w-lasach-ra724302-2498647

https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/2242532,watahy-dzikich-psow-w-polskich-lasach-to-ludzie-ponosza-odpowiedzialnosc