Pamiątka po prawdziwym gościu: Rewolwer prezydenta Theodore Roosevelta sprzedany na aukcji za ponad 900k USD.

Theodore Roosevelt jest najbardziej kojarzonym z bronią osobistą i propagowaniem idei uzbrojonych i wyszkolonych w posługiwaniu się bronią Amerykanów prezydentem Stanów Zjednoczonych. Objął on urząd po zabójstwie prezydenta Mckinleya, zostając najmłodszym prezydentem w historii USA. Był też wczesnym propagatorem i użytkownikiem tłumików do broni palnej.

Ten Smith & Wesson model no. 3 był mocno związany z prezydentem Theodore Rooseveltem.

Z opisu aukcji Rock Island Auction Company:

"Theodore Roosevelt był jednym z najbardziej lubianych i wpływowych osób w historii Ameryki, a posiadanie dokumentacji przesyłki czyni ten pistolet czymś niesamowicie niezwykłym i cennym" - powiedział Kevin Hogan, prezes Rock Island Auction Company. "To jest kolekcjonerski klejnot koronny broni szlachetnej. To nie tylko rzadka szansa na posiadanie prezydenckiej broni palnej, ale przede wszystkim na posiadanie broni należącej do prezydenta który uosabiał ducha narodu. Nie trzeba szukać dalej niż na Mt. Rushmore, by zrozumieć co on znaczył.

Rewolwer Smith & Wesson New Model No. 3 ma kaliber .38 Long Colt, ówczesny oficjalny nabój armii USA, jednak rzadko spotykany w tym konkretnym modelu. Rewolwer Roosevelta ma również precyzyjną szczerbinkę - obie te cechy wskazują, że rewolwer ten był przeznaczony do używania podczas wojny przeciwko Hiszpanii. Zamiast tego Roosevelt nosił rewolwer Colt double action, który został później uratowany z wraku pancernika USS Maine, dzięki czemu ten konkretny rewolwer zachował się w doskonałym stanie.

Dokumentacja wskazuje, że rewolwer został zakupiony od potomków Jamesa E. Amosa, ochroniarza i powiernika prezydenta Theodore'a Roosevelta. Amos był bardzo blisko Roosevelta, był on przy jego łóżku na krótko przed jego śmiercią. Rewolwer otrzymał jako prezent od żony Roosevelta, Edith, po śmierci prezydenta. Według Amosa "...będąc prezydentem, często chodził uzbrojony. Mam teraz w domu duży rewolwer, który pan Roosevelt kładł co noc przy swoim łóżku gdy był w Białym Domu. Został mi on podarowany przez panią Roosevelt po jego śmierci".

Nieskazitelny stan należącego do Roosevelta rewolweru Smith & Wesson New Model No. 3 potwierdza twierdzenie, że ta broń palna służyła jako "pistolet na szafkę nocną". Rewolwer nie był używany ani narażony na działanie czynników atmosferycznych, co pozwoliło zachować jego stan.

Rock Island Auction Company (RIAC) stała się głównym domem aukcyjnym dla broni palnej na świecie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Stany Zjednoczone są bezsprzecznym światowym liderem w zakresie broni palnej.

Prezes RIAC, Kevin Hogan uważa, że kolekcjonerska broń palna jest w Stanach Zjednoczonych bardzo niedoceniana w porównaniu z innymi przedmiotami kolekcjonerskimi. Przestrzega jednak, że kolekcjonerską broń palną należy kupować aby się nią cieszyć, ponieważ zyski z przedmiotów kolekcjonerskich nigdy nie są pewne.

Opinia:

Kolekcjonerstwo jest sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją. Gdy w Stanach Zjednoczonych szaleje inflacja, sprytni ludzie szukają sposobów na zachowanie wartości swoich pieniędzy. Jeśli republika zostanie zachowana, zawsze może wykorzystać tą broń i amunicję do rekreacji. Jeśli nastaną ciężkie czasy, mogą pojawić się bardziej drastyczne zastosowania dla tego historycznego przedmiotu.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR

Prezydenci Washington, Jefferson, Roosevelt (Theodore) i Lincoln wyrzeźbieni w ścianie góry Mount Rushmore w Dakocie południowej (pl.wikipedia.org)