Z cyklu broń ratuje życie: Uzbrojeni cywile przytrzymali dla policji na muszce narkomana który strzelał do ludzi.

Biuro szeryfa hrabstwa Escambia poinformowało, że 4 stycznia 2023 roku doszło do incydentu przed halą Bingo Paradise w Pensacoli na Florydzie. Do salonu chciały wejść dwie kobiety. Jedna z kobiet powiedziała zastępcom, że przyszły do swojej matki, która była w sali bingo. Podejrzany Lee David Wilkerson, lat 38, podobno wdał się w sprzeczkę z kobietami, wyciągnął pistolet i uderzył nim jedną z kobiet w głowę, a następnie oddał kilka strzałów. Po incydencie kobiety uciekły na parking.

Z raportu biura szeryfa:

Lee David Wilkerson stał przed salonem, kiedy dwie kobiety próbowały wejść do środka. Przy wejściu do budynku doszło do sprzeczki. W czasie tej sprzeczki wyciągnął broń palną i uderzył nią jedną z kobiet w głowę. Następnie zaczął do nich strzelać i kontynuował oddawanie strzałów w kierunku parkingu, gdy ofiary uciekały. 
 
Wilkerson wyrzucił następnie broń palną do pobliskiego śmietnika, ale nie pozbył się metaamfetaminy którą miał przy sobie. Gdy Wilkerson próbował wejść do budynku, dwaj obywatele którzy byli świadkami starcia wyciągnęli swoją ukrytą broń, neutralizując Wilkersona do czasu przybycia policji. 


Kierownik salonu bingo powiedział klientom, żeby zeszli na dół. Ale dwóch graczy wyciągnęło broń do obrony osobistej. Dobrzy Samarytanie nie zostali opisani ani zidentyfikowani. Kiedy podejrzany próbował wejść do sali, wzięli go na muszkę i przypilnowali zanim nie zjawiły się władze. Kiedy policjanci aresztowali Wilkersona, dokonali jego przeszukania i znaleźli w jego torbie krystaliczną substancję oraz nóż. Przeszukali również teren gdzie, jak powiedział im Wilkerson, podobno porzucił pistolet. W śmietniku znaleźli pistolet Taurus .380 Spectrum. Pistolet miał przedłużony magazynek.

Wilkerson został aresztowany za napaść z użyciem niebezpiecznego narzędzia, nielegalne posiadanie broni, strzelanie z broni w miejscu publicznym, użycie/pokazanie broni palnej podczas przestępstwa, agresywne pobicie/użycie broni i handel metaamfetaminą. Użyta broń palna została zlokalizowana przez zastępców w pobliskim śmietniku.

Wilkerson, jako skazany przestępca, ma ustawowy zakaz posiadania broni palnej i amunicji. Spectrum jest popularnym pistoletem do ukrytego noszenia ze względu na małą wagę, małe rozmiary i brak ostrych krawędzi. We wczesnych wersjach występowały pewne problemy techniczne, ale wydaje się, że w tym przypadku działał niezawodnie.  

Ludzie którzy używają mety, często popadają w paranoję i podejmują nieracjonalne decyzje. Na szczęście nikt nie został w tym incydencie ranny, a uzbrojeni Samarytanie byli na miejscu by przypilnować podejrzanego przed przyjazdem służb. 

Opinia:
Uzbrojeni Samarytanie podjęli dobrą decyzję odstępując od przeszukania podejrzanego. Jest to niebezpieczne postępowanie. Ponieważ policja była już w drodze a podejrzany został obezwładniony, uniknęli oni potencjalnego niebezpieczeństwa i nie utrudnili zbierania dowodów.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR