Czy gdyby Trump miał drugą kadencję, to inwazja na Ukrainę w ogóle by się wydarzyła?

Prezydent Rosji Władimir Putin nie rozpocząłby tej inwazji, gdybym ja był u władzy, powiedział Donald Trump.
Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że gdyby był u władzy, “zawarłby umowę” aby pozwolić Rosji na przejęcie części terytorium Ukrainy jeśli to oznaczałoby zakończenie wojny która rozpoczęła się w zeszłym roku w lutym. Choć jednocześnie Donald Trump stwierdził, że byłby to “najgorszy” scenariusz.

“Nie zapominaj, że za rządów Busha on przejął Gruzję, za Obamy przejął Krym. A teraz, pod rządami Bidena, on bierze wszystko. Widać, że zamierzają przejąć wszystko, całe terytorium, zamierzają zjeść cały tort, idą po wszystko, tak mi to wygląda” – powiedział Donald Trump w programie radiowym Seana Hannity.

“A za czasów Trumpa, wiecie co przejęli? Nic nie przejęli! Pierwszy raz, byłem pierwszym takim prezydentem od dłuższego czasu. On [Putin] zrozumiał. Nigdy by tego nie zrobił” – powiedział były prezydent USA.

Donald Trump dodał: “To nawet bez negocjowania żadnej umowy. Ja mogłem negocjować. W najgorszym razie mogłem zawrzeć jakąś umowę, aby oni coś przejęli, wiesz, są pewne obszary które są rosyjskojęzyczne, prawda? Można było wypracować umowę. A teraz Ukraina jest po prostu rozwalana w drobny mak”.

Donald Trump powiedział również, że gdyby był obecnie prezydentem USA, to zakończyłby tą wojnę w “nie dłużej niż jeden dzień”.

Mallika Soni (www.hindustantimes.com)

tłumaczył MR