Z cyklu broń ratuje życie: “Nawet jeśli to on strzelił do napastnika, to nadal jest ofiarą” – słowa pana władzy.

BEAUMONT, Teksas – 43-letni podejrzany o włamanie przebywa obecnie w szpitalu, a policja z Beaumont stwierdziła, że właściciel domu miał prawo do niego zastrzelić.

Incydent miał miejsce w piątek wczesnym rankiem w North End w Beaumont. Funkcjonariusze odpowiedzieli na wezwanie dotyczące włamania pod adresem 5300 Wildwood Avenue tuż po północy, zgodnie z komunikatem Departamentu Policji Beaumont.

Gdy policja była w drodze na miejsce zdarzenia, dyspozytor powiedział funkcjonariuszom, że właściciel domu zastrzelił podejrzanego, który znajdował się wewnątrz rezydencji.

Policja później zidentyfikowała podejrzanego jako Jasona Omara Cruza z Beaumont.

“Mamy takich przyjaznych, miłych ludzi w tej okolicy, więc musiało to być włamanie, tak jak mówią” – powiedział Doug Taylor, sąsiad. “Ponieważ my jesteśmy tutaj przyjaźni i spokojni”.

Kiedy przybyła policja, znaleźli Cruza na podłodze w łazience w dużej kałuży krwi. Funkcjonariusze byli w stanie uratować mu życie, używając opaski uciskowej aby zatrzymać krwawienie.

Cruz został przewieziony karetką do szpitala w Beaumont, jego stan jest stabilny.

Policja powiedziała, że właściciel domu działał zgodnie z prawem stanu Teksas i nie zostaną mu postawione żadne zarzuty.

“Nawet jeśli to on strzelił do podejrzanego, to nadal on jest ofiarą” – powiedział rzecznik policji w Beaumont Haley Morrow. “Napastnik jest tym, który złamał prawo i popełnił przestępstwo, w wyniku czego został postrzelony”.

Eksperci od prawa są zgodni.

“Niektóre stany nazywają to “doktryną zamku” lub doktryną “stój na swoim terenie”” – powiedział Ryan Gertz, prawnik zajmujący się obroną w sprawach karnych. “W Teksasie nazywamy to samoobroną, obroną innych i obroną własności, to są trzy uzasadnienia takiego działania”.

Policja uzyskała później nakaz przeszukania mieszkania Cruza. Nadal przebywa on w szpitalu, gdzie dochodzi do siebie po odniesionych obrażeniach, ale po zwolnieniu zostanie przeniesiony do więzienia hrabstwa Jefferson.

Według informacji Departamentu Policji Beaumont, kaucja Cruza została ustalona na 100 000 dolarów.

Scott Eslinger (www.12newsnow.com)

tłumaczył MR