Jak postępować z groźnymi gatunkami zwierząt aby zminimalizować ryzyko dla człowieka z ich strony?

Wiele przypadków udanej obrony przed atakami niedźwiedzi na ludzi w ogóle nie jest rejestrowanych/zgłaszanych jako ataki, ponieważ niedźwiedź jest zabijany i zgłaszany jako legalnie upolowany. Osoby które chcą minimalizować niebezpieczeństwo ataków ze strony niedźwiedzi, wskazują, że aktywny atak niedźwiedzia na człowieka zdarza się niezwykle rzadko. Bardzo niewielu ludzi jest zabijanych przez niedźwiedzie, ponieważ ludzie mogą być skuteczniejszymi zabójcami niż niedźwiedzie, jest tak oczywiście wtedy kiedy ludzie mogą posiadać i nosić broń. Ludzie mają naturalną skłonność do posiadania i noszenia broni. Znany badacz niedźwiedzi, Stephen Herrero spekulował, dlaczego tak niewielu ludzi pada ofiarą niedźwiedzi czarnych.

Herrero pisał:

“Biorąc pod uwagę siłę i oportunistyczny charakter drapieżnictwa niedźwiedzi czarnych, można zapytać, dlaczego nie żerują one na ludziach częściej?..Częścią odpowiedzi może być to, że niedźwiedzie które próbują żerować na ludziach, są zwykle zabijane, a co za tym idzie usuwane z puli genowej populacji. Zmniejsza to prawdopodobieństwo replikacji wszelkich genów, które dany osobnik mógł posiadać, a które mogłyby przyczyniać się do aktywnych ataków na ludzi”.

Kiedy agresywne niedźwiedzie zbliżają się do osób polujących, często są przez nie zabijane. Zostało to udokumentowane w wielu przypadkach. Na przykład Kim Woodman został w 2016 roku na Alasce zmuszony do zabicia niedźwiedzia grizzly przy użyciu Glocka kal. 10 mm . Zostało to zarejestrowane jako przypadek obrona życia i mienia. Kim opowiedział również o przypadku zabicia prześladującego go niedźwiedzia grizzly w 1992 roku. . Miał pozwolenie na odstrzał niedźwiedzia, ale przed upolowaniem niedźwiedzia chciał pozyskać łosia na mięso. Niedźwiedź dokonał wyboru za niego. Kiedy to się stało, akurat polował na łosia. Z relacji Kima:

Widziałem łosia na bagnach, naprawdę wcześnie rano.

Usłyszałem coś za sobą a wtedy on zaczął się do mnie zbliżać. Miałem asygnatę na niedźwiedzia, ale najpierw chciałem upolować łosia. Miałem wystarczająco dużo czasu by zamachnąć się karabinem. Krzyknąłem do niego ale otrzymałem naprawdę agresywną odpowiedź. W okolicy było wiele problematycznych niedźwiedzi, ten rok był słaby jeśli chodzi o jagody. Jakiś facet został niedawno zjedzony przez niedźwiedzia.

Niedźwiedź był tak blisko, że Kim nie mógł nawet użyć lunety na swoim .338 Winchester Magnum. Musiał celować po lufie. Łowcy trofeów nie strzelają niedźwiedziom w głowę. To uszkadza czaszkę i eliminuje ją jako trofeum, sprawia też, że czaszka nie może być wpisana do ksiąg rekordów. Niedźwiedź zbliżał się do niego, ale nie w pełnym biegu. W momencie strzału znajdował się zaledwie 15 stóp od niego. Padł tak, jakby pocisk zniszczył mózg, ale kula przeszła przez mięśnie obok czaszki, tylko obcierając kość. To powaliło niedźwiedzia. Kim myślał, że ten nie żyje.

Nagle usłyszałem warczenie, więc tam wróciłem, oczywiście nie można pozostawić rannego niedźwiedzia. Kręcił się w kółko i wyrywał kawałki tundry.

Przytknąłem lufę do jego szyi i strzeliłem, zwierzak był tak potężny, że nabój kalibru .338 o wadze 250 grain nie przeszedł na wylot nawet przy strzale z przyłożenia.

Niedźwiedź został oznakowany i zarejestrowany jako legalnie upolowany, a nie jako obrona życia i mienia. Wydaje się, że na Alasce preferuje się rejestrowanie niedźwiedzi zastrzelonych w obronie własnej jako legalnie pozyskanych, ponieważ pozwala to uniknąć konieczności sporządzania raportu dotyczącego obrony koniecznej.

Marti Miller, geolog z Alaski, musiała zabić niedźwiedzia czarnego w obronie własnej, gdy była kierownikiem projektu w United States Geological Survey. Marti miała licencję myśliwską dla wygody. Została poproszona o oznakowanie niedźwiedzia jako legalnie upolowanego, zamiast składania raportu o obronie życia i mienia. Z AmmoLand:

Kiedy zgłosiła incydent władzom, oficer zasugerował, aby potraktować sprawę jako polowanie (rutynowo kupowała licencję myśliwską jako środek ostrożności). Gdyby to zrobiła, nie musiałaby wypełniać raportu o obronie życia i mienia. Tego dnia nie mogła ona jednak legalnie polować ponieważ przyleciała helikopterem, co jest jednym z dziwactw jeśli chodzi o przepisy łowieckie na Alasce.

Niektórzy myśliwi na Alasce pobierają znaczniki niedźwiedzia grizzly jako środek ostrożności, więc jeśli będą musieli zastrzelić niedźwiedzia w obronie własnej, nie będą musieli martwić się o konsekwencje prawne. Przykładem jest Trenton Hammon. Nie chciał strzelać do niedźwiedzia, ale ten nie dał się odstraszyć. Ze strony meateaters.com:

W tym momencie Hammock podjął już decyzję: Zastrzeli niedźwiedzicę jeśli ta zbliży się do niego na odległość mniejszą niż 20 stóp. W końcu miał w plecaku ważną asygnatę na niedźwiedzia brunatnego.

“Przez cały ten czas przemykała się między drzewami, próbując się do mnie zakraść, a ja krążyłem obok mojego jelenia, próbując się ruszać i utrzymywać dystans, jednocześnie pozostając w takim miejscu aby wciąż ją widzieć” – powiedział Hammock. “Między mną a nią jest kłoda, a ona zbliża się bezpośrednio do mnie. Kiedy była około 20 stóp ode mnie, krzyknąłem tak głośno jak tylko mogłem i rzuciłem kamieniem w jej kierunku. Moim miejscem ostatniej szansy była ta kłoda. Pomyślałem, że jeśli tu dotrze, będę musiał ją zastrzelić. Kiedy postawiła obie przednie łapy na tej kłodzie, strzeliłem jej prosto w serce”.

Hammock zauważa, że zdarzało się iż napotykał niedźwiedzie i musiał oddawać strzały ostrzegawcze, które wystarczały do odstraszenia niedźwiedzia. Ponieważ strzały ostrzegawcze były skuteczne, ataki te nie wchodziły w statystyki. Nigdy nie zostały zgłoszone ani zarejestrowane. Nie wiadomo, ile agresywnych niedźwiedzi zostało zastrzelonych i legalnie zabitych przez myśliwych. Bardzo niewiele z nich zostanie zarejestrowanych jako sytuacje obronne, ponieważ nikt nie ucierpiał, a niedźwiedź został zarejestrowany jako legalnie pozyskany. Liczba niedźwiedzi odstraszonych strzałami ostrzegawczymi jest nieznana, ale liczba ta może być znaczna. Jest to podobne do tego, co można zaobserwować w przypadku defensywnego użycia broni palnej przeciwko ludziom. Kiedy samo pokazanie broni palnej wystarcza do powstrzymania agresora, działanie takie bardzo rzadko jest rejestrowane. Powoduje to zaniżanie liczby przypadków uprawnionego, defensywnego użycia broni palnej. Głównym powodem, dla którego niedźwiedzie zabijają niewielu ludzi jest to, że ludzie są skuteczniejsi w obronie niż niedźwiedzie w ataku. Tak jest zawsze gdy pozwolimy ludziom korzystać z ich naturalnego zamiłowania do noszenia broni, zwłaszcza takiej jak broń palna.

Zdolność do wytwarzania i używania broni wynosi ludzi ponad królestwo zwierząt. Niektórzy scharakteryzowali człowieka jako zwierzę wytwarzające i używające narzędzi. Bardziej poprawne byłoby scharakteryzowanie go jako zwierzęcia wytwarzającego broń i posługującego się nią. Jeśli sztucznie uniemożliwi się ludziom posiadanie, noszenie i używanie broni, więcej ludzi padać będzie ofiarą drapieżników.

Dean Weingarten (gunwatch.blogspot.com)

tłumaczył MR.