Nowa Zelandia: oddajcie broń, mówili…będzie bezpiecznie, mówili. Trzy osoby nie żyją po ataku przestępcy-recydywisty w Auckland.

W czwartek w Nowej Zelandii doszło do strzelaniny. Stało się to kilka godzin przed meczem otwierającym mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet na placu budowy w Auckland w pobliżu strefy kibica. Jasne jest już, że zginęły 3 osoby w tym napastnik.

Strzelanina przed inauguracją mistrzostw świata

Nowozelandzka policja przekazała, że napastnik otworzył ogień na placu budowy niedaleko strefy kibica, a następnie zamknął się w szybie windy. Chwilę później został znaleziony martwy. Nieznane są motywy jego działań. Trwa ustalanie okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

“Prosimy o pozostanie w domach i unikanie podróży do centrum miasta” – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Auckland Wayne Brown.

“Nie przypominam sobie, żeby coś takiego zdarzyło się kiedykolwiek w naszym pięknym mieście. Dzisiejsze wydarzenia były tragiczne i niepokojące dla wszystkich mieszkańców Auckland, ponieważ nie jest to coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni” – dodał. Premier Nowej Zelandii Chris Hipkins w wydanym komunikacie przyznał, że sytuacja została opanowana, a piłkarskie rozgrywki odbędą się zgodnie z planem.

W całości za: natemat.pl

Porażka systemu pani Ardern, ludzie są bezbronni wobec rosnącej fali przemocy.

Były wicepremier Nowej Zelandii uderzył w wymiar sprawiedliwości w Auckland po wczorajszej śmiertelnej strzelaninie, mówiąc, że przestępczość w mieście rośnie “w sposób katastrofalny”.
Ujawniono, że 24-letni strzelec, który śmiertelnie postrzelił dwie osoby oraz ranił 10 innych, w tym dwóch policjantów, odbywał karę aresztu domowego po tym, jak brutalnie zaatakował i udusił kobietę w 2021 roku.
Występując w programie Today, Winston Peters zapytał, w jaki sposób strzelec wszedł w posiadanie strzelby, odbywając karę za brutalne przestępstwa. Peters powiedział, że przestępczość znacznie wzrosła w ostatnich latach, przypisując ten wzrost obecnej filozofii wymiaru sprawiedliwości.
“Przestępczość poważnie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch i pół roku z powodu polityki łapania i wypuszczania przestępców” – powiedział.
“To bardziej przypomina podejście wędkarskie – złap i wypuść. Konsekwencje tego są katastrofalne, doszło do setek incydentów. Ludzie tutaj mają po prostu dość dalszych wymówek”.
Matu Tangi Matua Reid, podczas dokonywania masakry na placu budowy przy Lower Queen Street w Auckland, miał na sobie urządzenie dozoru elektronicznego.
Komisarz policji Andrew Coster potwierdził, że Reid mógł pracować na budowie gdyż był to warunek zwolnienia za kaucją. Sean Mason, pełniący obowiązki komisarza krajowego Departamentu Więziennictwa, powiedział, że Reid w okresie aresztu domowego podlegał 10 warunkom standardowym i pięciu warunkom szczególnym.
Obejmują one zamieszkiwanie pod ściśle określonym adresem, niespożywanie alkoholu i leków bez recepty oraz ukończenie z wynikiem pozytywnym programu niestosowania przemocy.
W Auckland wszczęto cztery dochodzenia w sprawie wczorajszej strzelaniny, z których dwa koncentrowały się wokół reakcji policji, a trzecie wokół samego sprawcy.

Serena Seyfort (www.9news.com.au)

tłumaczył MR