Inicjatywa obywatelska kibiców Lecha Poznań chroni bezbronne osoby napadane przez gangi młodocianych.

„Nie jesteście u siebie, a my nie pozwolimy na to, byście wprowadzali swoje zasady w naszym kraju” – napisali kibice poznańskiego Lecha pod adresem młodych Ukraińców, którzy zaczepiali i napadali naszych rodaków nad Wartą. Akcja spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem mieszkańców stolicy Wielkopolski i przyniosła – jak na razie – efekt w postaci publicznych przeprosin.

Pod koniec zeszłego tygodnia kibice z poznańskiej dzielnicy Grunwald opublikowali na swoim profilu na Facebooku informację dotyczącą swojej reakcji na doniesienia o chuligańskim zachowaniu młodych Ukraińców.

„Doszły nas słuchy, że grupa osób zza wschodniej granicy nie potrafi się zachować, będąc gośćmi na obcej dla siebie ziemi i zamiast docenić gościnę i możliwość bezpiecznego życia, to znaleźli sposób na nudę, atakując w grupie słabszych od siebie. Dlatego w piątkowy wieczór zebraliśmy się spontanicznie by przeprowadzić rozmowy wychowawcze” – czytamy we wpisie.

„Rozumiemy, że młodość ma swoje prawa i każdy robił jakieś głupoty, ale miejcie na uwadze, że nie jesteście u siebie, a my nie pozwolimy na to, byście wprowadzali swoje zasady w naszym kraju. Wiemy jak wyglądacie, co potwierdza zacenzurowane wasze zdjęcie, więc dobrze radzimy, abyście zaczęli być grzeczni. Nasz kraj, nasze zasady” – dodali szalikowcy „Kolejorza”.

a jednoznaczna deklaracja spotkała się z falą pozytywnych komentarzy ze strony mieszkańców miasta zmęczonych chamstwem Ukraińców. Okazuje się, że podziękowania i słowa aprobaty pochodzą w ogromnej mierze od osób spoza środowiska kibicowskiego, co łatwo można zauważyć.

Propaganda w „Wyborczej”

„Gazeta Wyborcza” której zadaniem jest rozpowszechnianie propagandy w zakresie konfliktu na Ukrainie oraz samych „uchodźców” podobnie jak w przypadku pandemii zareagowała w charakterystycznym dla siebie stylu. Jej poniedziałkowy artykuł zatytułowany „Kibole Lecha Poznań polują na młodych Ukraińców” od samego tytułu stara się ustawić czytelników w sposób jednoznaczny, sugerując, kto w tej historii jest „dobry” i kto „zły”. Redakcja zwraca uwagę na wspomniane komentarze poznaniaków pod wpisem na profilu Grunwald.

GW wypytała o reakcję lokalnych policjantów. Czytamy dalej w relacji:

„Wpis kiboli sugeruje, że ich akcja jest reakcją na napaść dokonaną w Poznaniu przez grupę młodych Ukraińców. – Próbujemy ustalić, czy takie zdarzenie w ogóle miało miejsce – mówi Wyborczej jeden z oficerów komendy wojewódzkiej w Poznaniu.

Według policjantów jest oczywiste, że skoro do miasta przybyły tysiące Ukraińców, to będą wśród nich także osoby popełniające przestępstwa i wykroczenia. – Nie ma jednak żadnych danych, które wskazywałyby, że odsetek takich zdarzeń w tej populacji jest wyższy niż wśród Polaków – podkreślają nasi rozmówcy”.

Wyborcza sonduje także anonimowego kibica Lecha i niezawodnego Rafała Pankowskiego, przedstawionego jako profesor, „socjolog z Collegium Civitas i stowarzyszenia Nigdy Więcej, które walczy z ksenofobiczną mową nienawiści”. Wymieniona tu organizacja organizowała m.in. szkolenia dla policjantów i dyktowała Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, jakiego rodzaju symbolika ma być zwalczana na naszych stadionach.   

– Absolutnie nie można bagatelizować takich sygnałów. To de facto groźby przemocy wobec osób pochodzenia ukraińskiego – twierdzi Pankowski.

W tekście jak to przystało na proukraińskie medium nie mogło zabraknąć wątków o rzekomej „prorosyjskości” i antyukraińskim nastawieniu kibiców Lecha, którzy w ten sposób zostali zakwalifikowani do szuflady z napisem „ruska agentura”.

Gdy zabrakło policji

Inny obraz wydarzeń wyłania się z informacji podanej przez Młodzież Wszechpolską. Na profilu poznańskiego oddziału organizacji czytamy:

„Od kilku tygodni nad Wartą grupa kilkunastu młodych Ukraińców napada na ludzi, okrada ich i bije. Używają do tego pałek, gazu i butelek z piaskiem. Jeżeli policja nie robi z nimi porządku, a państwo Polskie nie wszczyna ekstradycji, to społeczeństwo oczyszcza się samo. W celu przeprowadzenia rozmów wychowawczych przechadzali się nad Wartą nasi działacze, przeszli się kibice Kolejorza, jeżeli sytuacje będą się powtarzać, to znowu będziemy się przechadzać i będą do nas dołączali kolejni Polacy, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci”.

„Oczywiście Gazeta Wyborcza i inne media wprowadzają atmosferę grozy. Polowaniekontrowersyjny wpisskandaliczne wybryki kibiców, to określenia, które można teraz wyczytać w polskojęzycznej prasie. Tymczasem to jest zdrowa reakcja, kiedy pojawia się zagrożenie dla naszych

rodzin, bliskich i rodaków. Uchodźcom należy się pomoc doraźna i wsparcie. Mężczyznom w wieku poborowym, którzy zamiast walczyć za swoją ojczyznę, bawią się w bandyterkę i napadają na Polaków, którzy im udzielają pomocy, należy się wzgarda i ostracyzm” – podkreślili Wszechpolacy.

We wtorek wieczorem kibice z Grunwaldu zaktualizowali informację o kontaktach z młodymi Ukraińcami. Zamieszczony film zawiera przeprosiny, które w imieniu swoich rodaków wygłosił jeden ze wschodnich przybyszów.

– Apeluję do wszystkich Ukraińców, którzy przyjechali do Polski żeby zachowali spokój i porządek w tym kraju, ponieważ nie jesteśmy u siebie. Przepraszam za nasze zachowanie i zachowanie naszych kolegów i przyjaciół. Sława Ukrainie i niech żyje Polska” – powiedział w naszym języku.

Przypominamy, że wcześniej alarm w zakresie niewłaściwego zachowania ukraińskich cwaniaków ponosiła jedna z rad osiedli. W apelach kierowanych do „uchodźców” proszono ich z zaprzestanie dewastacji infrastruktury, jaka służy mieszkańcom.

W całości za : legaartis.pl/blog