Co jest kluczowe w sytuacji kryzysowej? Dostęp do broni i amunicji. Tak uważają na Alasce i tak wpisali sobie do prawa.

Co jest kluczowe w sytuacji kryzysowej? Dostęp do broni i amunicji. Tak uważają na Alasce i tak wpisali sobie do prawa.

Republikański gubernator Alaski Mike Dunleavy podpisał w sobotę ustawę, która ma na celu zablokowanie urzędnikom stanowym i lokalnym możliwości zamykania sklepów z bronią w przypadku ogłoszenia przez władze stanu nadzwyczajnego, chyba że takiemu ograniczeniu podlegają wszystkie inne firmy.

Stanowiąca zwycięstwo zwolenników Drugiej Poprawki, mieszkańców Alaski oraz wspierana przez NRA ustawa House Bill 61 – której orędowniczką była republikańska przewodnicząca Izby Reprezentantów Cathy Tilton – pojawiła się w odpowiedzi na próby zamykania firm na Alasce i w innych stanach podczas pandemii wirusa i ma za zadanie ochronę firm zajmujących się bronią palną w całym stanie.

“Dzisiejszy dzień jest niezwykły dla mieszkańców Alaski, członków NRA i zwolenników Drugiej Poprawki” – powiedziała w oświadczeniu dla Fox News Digital Aoibheann Cline, dyrektor stanowy NRA na Alasce. “Minęła dekada od czasu, gdy 11 kwietnia 2013 r. podpisano ostatnią ważną ustawę dotyczącą Drugiej Poprawki, House Bill 24, wzmacniającą nasze prawa do obrony siebie i swojej własności. Teraz, dzięki wspieranej przez NRA ustawie House Bill 61, której orędowniczką jest marszałek Cathy Tilton, osiągnęliśmy kolejny znaczący kamień milowy”.

“NRA, wraz z milionami swoich członków, dziękuje gubernatorowi Mike Dunleavy za jego niezachwiane poparcie dla naszych praw wynikających z Drugiej Poprawki i za podpisanie ustawy House Bill 61. Ta ustawa to nie tylko ustawodawstwo; to tarcza ochronna dla naszych podstawowych praw w sytuacjach wyjątkowych, wzmacniająca podstawowe zasady Drugiej Poprawki, które głęboko szanujemy i których przestrzegamy” – dodała Cline. “Dzisiejszy dzień jest naprawdę wielkim zwycięstwem dla wszystkich kochających wolność mieszkańców Alaski”.

Ustawa anuluje również jednostkom rządowym i samorządowym możliwość ograniczania dostępu do broni palnej, jej części składowych oraz amunicji podczas ogłoszonych stanów wyjątkowych. Zakazy posiadania broni nadal miałyby zastosowanie do osób, które nie mogą posiadać broni.

Uzasadniając wprowadzenie tego prawa, Dunleavy powiedział, że “broń palna jest integralną częścią stylu życia na Alasce”.

“Używamy jej do ochrony i wyżywienia naszych rodzin, więc w sytuacjach awaryjnych nasze prawa wynikające z Drugiej Poprawki stają się ważniejsze niż kiedykolwiek” – dodał. “Ta ustawa odzwierciedla konstytucyjne prawo mieszkańców Alaski do posiadania i noszenia broni, chroniąc dostęp zarówno do broni palnej, jak i amunicji, gdy mieszkańcy Alaski najbardziej jej potrzebują”.

Przed podpisaniem ustawy przez Dunleavy’ego, w maju ustawa przeszła przez Senat stosunkiem głosów 17-3 i została przesłana do Izby Reprezentantów w celu przeprowadzenia głosowania. Izba zgodziła się na przyjęcie ustawy dzień później stosunkiem głosów 28-12.

Stanowy senator Jesse Kiehl, Demokrata z Juneau na Alasce, był przeciwny ustawie, nazywając ją “ustawą o specjalnych przywilejach” i sprzeciwiając się wysiłkom lobbingowym NRA w zakresie ustawodawstwa. Ustawa “podnosi Drugą Poprawkę ponad resztę naszych praw”, powiedział Kiehl.

Prawo stanowe zezwala gubernatorowi na ogłoszenie stanu wyjątkowego, jeśli gubernator uzna, że doszło do katastrofy lub jest ona “nieuchronna”. Proklamacja stanu wyjątkowego nie może obowiązywać dłużej niż 30 dni, jednak może on zostać przez władze przedłużony.

Dunleavy wydał podczas pandemii szereg oświadczeń o stanie zagrożenia zdrowia publicznego. Zarządzenie z 2020r., wydane przez ówczesnego burmistrza Anchorage zostało przytoczone przez biuro Tiltona jako przykład sytuacji, w której doszło do zamknięcia sklepu z bronią lub strzelnicy podczas ogłoszenia stanu wyjątkowego. Miasto wydało wtedy własną proklamację stanu wyjątkowego.

Podpisanie nowego prawa przez Dunleavy’ego nastąpiło dekadę po uchwaleniu przez władze stanowe ustawy House Bill 24 – znanej również jako ustawa “Stand Your Ground”.

Kyle Morris (www.foxnews.com)

tłumaczył MR