“Idziesz do synagogi, weź broń”. Podczas nadchodzących świąt żydowskich bezpieczeństwo ludziom zapewniać mają nie słowa napisane na kartce ale uzbrojeni obywatele.

Policja zwiększa wysiłki, aby zapewnić bezpieczeństwo Izraelczykom i turystom podczas nadchodzących świąt żydowskich. Zastosowano w tym celu bezprecedensowe posunięcie polegające na tym, że w każdej synagodze w Jerozolimie będzie ktoś uzbrojony, powiedział w środę najwyższy rangą
przedstawiciel policji w Jerozolimie.

Uzbrojona osoba w każdej synagodze – policjant, policjant-ochotnik lub obywatel z licencją na noszenie broni – zostanie wyznaczona przed świętami i otrzyma wytyczne mające przygotować ją do tego zadania.

Szef jerozolimskiej policji Doron Turgeman wskazał, że siły bezpieczeństwa koncentrują się również na Wzgórzu Świątynnym na Starym Mieście, które
zwykle odnotowuje duży wzrost liczby żydowskich gości w czasie świąt, co przyczynia się do napięć.

“Dostęp publiczny będzie dynamiczny, aby umożliwić muzułmanom i Żydom wejście na Wzgórze Świątynne bez wyrządzania sobie nawzajem krzywdy” – powiedział Turgeman podczas konferencji prasowej.

Wzgórze Świątynne jest najświętszym miejscem judaizmu i trzecim najświętszym dla muzułmanów. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w tym roku, gdy u władzy jest koalicja w której skład wchodzą politycy prowadzący otwartą kampanię na rzecz zwiększonego dostępu Żydów do ich świętego miejsca. Jest to stanowisko, które może rozpalić gniew muzułmanów.

Osiem osób zostało we wtorek usuniętych z tych miejsc, a policja podjęła środki zapobiegawcze w odniesieniu do kolejnych 110 osób, aby zmniejszyć napięcia przed okresem świątecznym, dodał Turgeman.

“Nastąpił wzrost liczby wszelkiego rodzaju gróźb i działań mogących naruszyć bezpieczeństwo w okresie Selichot, w dni powszednie i święta” – powiedział Turgeman, odnosząc się do modlitw pokutnych przed Jom Kippur. W osobnym oświadczeniu policja stwierdziła, że zakończyła przygotowania i skoncentruje swoje wysiłki w szczególności na masowych wydarzeniach na Starym Mieście w Jerozolimie i na Zachodnim Murze, w tym na błogosławieństwach kapłańskich w tygodniu Sukkot i dużych zgromadzeniach spodziewanych podczas Simhat Torah, który zamyka okres świąteczny 7 października.

Tysiące funkcjonariuszy policji i straży granicznej zostanie rozmieszczonych w stolicy w miejscach zgromadzeń i świętych miejscach, a także wzdłuż tras dojazdowych do tych miejsc.

Policja ostrzega, że drogi wokół Starego Miasta mogą być czasami zamykane podczas kluczowych wydarzeń świątecznych, a samo Stare Miasto będzie zamknięte dla pojazdów.

W ciągu ostatnich kilku tygodni zwiększono już obecność policji na Starym Mieście, aby zabezpieczyć tysiące ludzi przybywających na nocne modlitwy Selichot w okresie poprzedzającym Rosz ha-Szana, żydowski Nowy Rok, który rozpoczyna się w piątek wieczorem.

Święta, które obejmują Jom Kipur i Sukkot, przypadają w okresie zwiększonych napięć związanych z bezpieczeństwem i w obliczu fali ataków terrorystycznych.

W zeszłym tygodniu dwie osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w ataku nożownika w Jerozolimie.

Według policji, terrorysta, 17-letni Palestyńczyk ze Wschodniej Jerozolimy, przeprowadził atak tasakiem tuż przed wejściem do Bramy Jaffa na Starym Mieście. Napastnik, który próbował uciec z miejsca zdarzenia, został aresztowany przez funkcjonariuszy po krótkim pościgu, podała policja.

TOI Staff (www.timesofisrael.com)

tłumaczył MR