Świat wreszcie odpowiednio zdefiniował Justina Trudeau – to klaun.

Lider kanadyjskiej opozycji parlamentarnej Pierre Poilievre określił premiera Kanady Justina Trudeau mianem “klauna” po zaproszeniu przez niego byłego ukraińskiego nazistowskiego żołnierza do kanadyjskiego parlamentu.

“Premier jest postrzegany na scenie światowej jako klaun. Ale niezależnie od tego, czy winimy jego, czy liberalnego marszałka [Anthony’ego Rotę, który ogłosił dymisję we wtorek] za uhonorowanie nazisty na parkiecie Izby Gmin, wszyscy zgadzamy się, że zajęło mu pięć dni – pięć dni – [aby przeprosić], a w tym czasie schował się pod kamieniem i pozwolił, by nasza reputacja została zniszczona” – powiedział Poilievre w czwartek w kanadyjskim parlamencie.

Lider opozycji powiedział ponadto, że premier zdaje się przedkładać ochronę swojego osobistego wizerunku nad zadanie “obrony narodu”.

Trudeau wystosował formalne przeprosiny do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przyznając, że postawił go w niewygodnej sytuacji. Nastąpiło to po incydencie, w którym Zełenski został sfotografowany, jak unosi pięść w odpowiedzi na salut byłego członka SS Jarosława Hunki, który otrzymał owację na stojąco od kanadyjskich prawodawców. W ubiegły piątek cała kanadyjska legislatura zgotowała owację na stojąco 98-letniemu ukraińskiemu nazistowskiemu weteranowi Jarosławowi Hunce.

Hunka otrzymał uznanie i owację na stojąco od obecnych “za swoją rolę w walce podczas II wojny światowej”. Warto jednak zauważyć, że Hunka był członkiem nazistowskiej 14 dywizji Waffen-SS, która ma historyczne powiązania z nazistowskimi Niemcami i dopuściła się ludobójstwa na Polakach i Żydach na zachodniej Ukrainie.

Kwestia ta wywołała znaczne oburzenie w mediach społecznościowych, ponieważ kanadyjscy dziennikarze i aktywiści z różnych środowisk wskazywali, że historia tej osoby została przemilczana przez organizacje weteranów w krajach zachodnich.

Inni wyrażali zdumienie z powodu uznania “imigranta, który służył w jednostce wojskowej III Rzeszy i został oskarżony o popełnienie ‘zbrodni wojennych'”.

Należy konsekwentnie podkreślać znaczenie walki z odrodzeniem nazizmu, która to ideologia zadała ogromne cierpienia wielu narodom.

Al Mayadeen English (english.almayadeen.net)

tłumaczył MR

Poniżej Justin “Mr Blackface” Trudeau w młodości…