Bill czy to ty??? Do Gatesa chyba dotarło dokąd to wszystko prowadzi i zaczyna mówić o „zmianach klimatu” bardziej racjonalnym głosem.

Przemawiając podczas wydarzenia na żywo w The Times Center w Nowym Jorku, miliarder-filantrop Bill Gates opowiedział się za pragmatycznym i opartym na technologii podejściem do kwestii globalnego ocieplenia.

Bill Gates, założyciel Microsoftu, opowiedział się w czwartek za bardziej pragmatycznym (a mniej fanatycznym – przyp. MR), opartym na technologii podejściem do walki ze zmianami klimatu.

“Jeśli spróbujesz załatwić temat klimatu brutalną siłą, na drodze staną ci ludzie którzy powiedzą: “Lubię klimat, ale nie chcę ponosić tych wszystkich kosztów i obniżać mojego standardu życia “, powiedział Gates podczas wydarzenia Climate Forward zorganizowanego przez The New York Times. “Bez innowacji jest mało prawdopodobne, szczególnie w krajach o średnich dochodach, że podejście oparte na brutalnej sile odniesie sukces”.

Pan Gates powiedział również, że zdobycie większego wsparcia dwupartyjnego jest potrzebne, aby polityka faktycznie się utrzymała. “Republikanie działający na rzecz walki ze zmianami klimatu są złotem” – powiedział. “To musi być liczba, którą w jakiś sposób uda nam się zwiększyć w czasie”.

“Nie możesz mieć polityki klimatycznej, która gdy jedna partia jest u władzy idzie pełną parą a potem całkowicie się zatrzymuje” – dodał. “To są 30-letnie inwestycje w fabryki stali, nowe sposoby produkcji mięsa”.

Pan Gates, który w ostatnich tygodniach opowiadał się za podejściem do kryzysu klimatycznego które można scharakteryzować w skrócie jako „wszystko będzie w porządku”, został zapytany, czy może pogodzić to nowe stanowisko z rzeczywistością ekstremalnych warunków pogodowych na całym świecie.

“Jestem osobą, która robi najwięcej w dziedzinie klimatu pod względem innowacji i tego, jak możemy osiągnąć wiele celów” – powiedział Gates, współzałożyciel Fundacji Billa i Melindy Gatesów, głównego darczyńcy na rzecz zdrowia i klimatu. “Pieniądze na zmniejszanie nierówności na świecie są bardzo ograniczone. Żaden kraj o umiarkowanym klimacie nie stanie się niezdatny do zamieszkania”.

Zamiast tego, powiedział, przyjmuje bardziej pragmatyczne podejście i wyznacza granicę dla niesprawdzonych środków zaradczych, takich jak sadzenie biliona drzew.

“Czy jesteśmy ludźmi nauki, czy idiotami?” – powiedział. “Kim w końcu chcemy być?”.

Remy Tumin (www.nytimes.com)

tłumaczył MR

Uwaga, to nie koniec…

Brytyjski książę William oraz przedsiębiorcy Bill Gates i Michael Bloomberg pokazali ocieplającemu się światu światełko w tunelu, w obliczu śmiertelnie groźnych ekstremalnych zjawisk pogodowych a także rosnących temperatur, które osiągnęły szczyt podczas najgorętszego lata w historii, oraz rosnącego poziomu zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla.

Na wtorkowym szczycie, który odbył się w eleganckim hotelu Plaza, rzeczone trio oraz inni mówili o innowacyjności, kreatywności i technologii. Ogłosili finalistów trzeciej dorocznej nagrody Williama Earthshot Prize, która obejmuje pięć nagród w wysokości 1 miliona funtów (1,2 miliona dolarów) przyznawanych firmom i organizacjom, które wymyślają nowe sposoby ratowania planety.

“Musimy trzymać się optymizmu i nadziei, ponieważ jest to największy czynnik napędzający zmiany, największy czynnik napędzający innowacje” – powiedział William do tłumu ludzi, po tym jak wspomniał, że wymknął się na poranny jogging w nowojorskim Central Parku.

Chociaż zdrowa dawka realistycznego pesymizmu co do klimatu Ziemi jest ważna, następca brytyjskiego tronu powiedział, że chce, aby ludzie wierzyli, że “jest nadzieja; są ludzie, którzy robią niesamowite rzeczy, które będą miały ogromny wpływ na naszą przyszłość”.

Wyróżniono 15 różnych finalistów z całego świata, w tym wysiłki na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Londynie generowanego przez opony samochodowe, zmniejszenia emisji metanu przez zwierzęta gospodarskie dzięki nowym rodzajom pasz z wodorostów i wykorzystania technologii DNA do produkcji bardziej zrównoważonych barwników tekstylnych.

Kilka dni po tym gdy protestujący na ulicach, z których wielu miało mniej niż 30 lat, mówili o straconej przyszłości, prelegenci na szczycie Earthshot – nazwanym tak, ponieważ został zainspirowany wysiłkiem prezydenta Johna F. Kennedy’ego w latach 1960-tych – roztaczali wizję rozwijającego się nowego świata, głównie z powodu zmian technologicznych.

Istnieje wiele przesadzonych kwestii klimatycznych” – powiedział Gates, który założył Microsoft, a obecnie zajmuje się filantropią. “Nie wszystko kręci się wokół klimatu. Planeta da sobie radę”.

Świat nie będzie w stanie osiągnąć uzgodnionego celu ograniczenia przyszłego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) powyżej temperatur sprzed epoki przemysłowej, ale nie dojdzie też do ocieplenia o 3 stopnie Celsjusza, powiedział Gates, który nie jest klimatologiem.

Gates przytoczył powód dla którego uważa, że nie będzie aż tak źle jak się wszystkim wydawało: Od 2015 r. do zeszłego roku świat przeszedł “gigantyczną” falę innowacji, które mają pomóc w ograniczeniu zmian klimatycznych.

Gates promował zwycięzcę z zeszłego roku, który chce wykorzystać zasoby utwory skalne do bezpiecznego przechowywania dwutlenku węgla zasysanego z atmosfery, przyspieszając naturalny proces 100 000 razy. Jeśli firmie tej uda się obniżyć cenę składowania dwutlenku węgla do 50 dolarów za tonę, “wprowadzi to dodatkowe narzędzie, które zmniejszy wzrost temperatury”.

Później, sekretarz skarbu USA Janet Yellen mówiła o bardziej przyziemnych kwestiach finansowych – o tym, jak potężne firmy mogą mieć tak zwane zerowe inwestycje netto, czyli nie finansować branż i firm, które emitują gazy cieplarniane.

“Kryzys klimatyczny spowodował ogromną zmianę gospodarczą” – powiedziała Yellen.

Przedstawiła serię najlepszych praktyk dla tych instytucji finansowych w celu realizacji ich zobowiązań ZeroNetto, zwanych “Zasadami finansowania i inwestycji zero netto”. Obejmują one zachęcanie banków i innych instytucji do finansowania klientów dążących do dekarbonizacji w branżach emitujących duże ilości zanieczyszczeń i inwestujących w projekty związane z czystą energią. Niektóre instytucje finansowe mogłyby uzupełnić narzędzia redukcji emisji o dobrowolny zakup kredytów węglowych.

Powiedziała, że celem jest potwierdzenie “znaczenia wiarygodnych zobowiązań zerowej emisji netto i zachęcenie instytucji finansowych, które je podejmują, do przyjęcia spójnego podejścia do ich realizacji”.

Yellen ogłosiła również, że grupa organizacji filantropijnych – w tym Bezos Earth Fund, Bloomberg Philanthropies i inne – przeznaczy 340 milionów dolarów na pomoc instytucjom finansowym w “opracowaniu i realizacji solidnych, dobrowolnych zobowiązań zero netto”, powiedziała.

W oświadczeniu David Arkush, dyrektor programu klimatycznego Public Citizen, powiedział, że nowe zobowiązania państwowe “cierpią z powodu poważnych niedociągnięć”.

“Offsety są na tyle dużą luką prawną, że większość emisji dwutlenku węgla może zostać przez nie pominięta” – powiedział.

Seth Borenstein (fortune.com)

tłumaczył MR