Jedna taka na 100 lat? Nie, nie, eksperci już przepowiadają następną plagę.

W miarę jak COVID-19 przekształca się w cykliczny i coraz lepiej poznany problem zdrowotny, pracownicy służby zdrowia w Wielkiej Brytanii przygotowują się do potencjalnej nowej pandemii, nazwanej roboczo “Choroba X”. Ostrzegają, że ten nowy wirus może mieć działanie podobne jak zabójcza grypa hiszpanka z lat 1918-1920.

Eksperci ds. zdrowia biją na alarm w związku z “chorobą X”, terminem wymyślonym przez Światową Organizację Zdrowia. Ostrzegają, że ta potencjalna nowa pandemia może spowodować 20 razy więcej ofiar śmiertelnych niż koronawirus. Pandemia COVID-19 rozpoczęła się w 2020 roku i tragicznie pochłonęła życie ponad 2,5 miliona ludzi na całym świecie. Oto 10 najważniejszych punktów dotyczących choroby X.

  1. W wywiadzie dla Daily Mail Kate Bingham, która od maja do grudnia 2020 r. pełniła funkcję przewodniczącej brytyjskiej grupy zadaniowej ds. szczepionek, wyraziła przekonanie, że choroba X będzie znacznie bardziej niebezpieczna niż COVID-19.
  2. Według szacunków ekspertów, choroba X może potencjalnie spowodować nawet 50 milionów ofiar śmiertelnych. “Ujmę to w ten sposób: pandemia grypy w latach 1918-19 zabiła co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie, dwa razy więcej niż zginęło podczas I wojny światowej. Dziś możemy spodziewać się podobnej liczby ofiar śmiertelnych jednego z wielu wirusów, które już istnieją” – powiedziała dla Daily Mail.

W odpowiedzi na chorobę X, Bingham zapewniła, że “świat będzie musiał przygotować się na masowe szczepienia i dostarczać kolejne dawki w rekordowym czasie”.

  • Ujawniła też, że chociaż naukowcy zidentyfikowali 25 rodzin wirusów obejmujących tysiące pojedynczych wirusów, to jej zdaniem istnieją miliony wirusów, które nie zostały jeszcze odkryte i które mogą przekształcić się w pandemie.
  • “W pewnym sensie mieliśmy szczęście w przypadku Covid-19, mimo że spowodował on 20 milionów lub więcej zgonów na całym świecie. Chodzi o to, że zdecydowana większość osób zarażonych wirusem zdołała wyzdrowieć. Wyobraźmy sobie, że choroba X jest równie zakaźna jak odra, a wskaźnik śmiertelności wynosi 67% jak w przypadku wirusa Ebola. Gdzieś na świecie się ona replikuje i prędzej czy później ktoś zacznie chorować”.
  • Według Bingham wzrost liczby epidemii przypisuje się rosnącemu trendowi gromadzenia się większej liczby ludzi na obszarach miejskich. Podkreśla również, że ciągłe niszczenie milionów akrów naturalnych siedlisk każdego roku przyczynia się do tego wzrostu.
  • “Ten powód jest szczególnie ważny, ponieważ około trzy czwarte pojawiających się chorób zakaźnych pochodzi od zwierząt, a następnie przechodzi z gatunku na gatunek, aż w pewnych okolicznościach może zarazić ludzi”.
  • Według Binghama, jednym z początkowych działań które należy podjąć, jest przydzielenie niezbędnych środków finansowych, Mówiąc wprost, trzeba “położyć kasę na stole”. Bingham powiedziała: “Koszt pieniężny bezczynności jest ogromny. W końcu nawet Covid-19 – wirus łagodniejszy niż zapowiadana choroba X – zdołał pozostawić nam rachunek na 16 bilionów dolarów zarówno w postaci utraconej produkcji, jak i wydatków na zdrowie publiczne”.
  • Jeśli chodzi o szczepionki na chorobę X, obecnie nie są one dostępne. Niemniej jednak Bingham podkreśla znaczenie opracowania przez naukowców zbioru “różnych prototypowych szczepionek dla każdej zagrażającej nam rodziny wirusów”. Podkreśliła, że tylko “przewaga” szczepionek może pomóc w ukierunkowaniu na konkretne cechy choroby X.
  • Bingham wyjaśniła strategię portfolio – szczepionki zwalczające różne aspekty wirusa. Wyjaśniła, że “różne rodzaje szczepionek stymulują różne odpowiedzi immunologiczne, a zatem zapewniają różne poziomy ochrony”.
  • Ponadto zauważyła, że możliwości produkcyjne różnią się znacznie w zależności od kraju i regionu. Niektóre formaty szczepionek mogą być odpowiednie do produkcji na dużą skalę, podczas gdy inne mogą być łatwiejsze do wyprodukowania w krajach trzeciego świata. Po trzecie, musimy zająć się wadami obecnych szczepionek, z których nie wszystkie są trwałe, łatwe w transporcie lub tanie. Po czwarte, należy zachęcać naukowców do wypróbowywania nowych technologii i podejść do projektowania szczepionek, co potencjalnie może prowadzić do opracowania bardziej skutecznych i wydajnych szczepionek w przyszłości”.

Livemint (www.livemint.com)

tłumaczył MR