Breaking news. Projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją (…).

Przedstawiam do publicznej wiadomości projekt ustawy z dnia 7 września 2016 r. o zmianie ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Projekt jest przygotowywany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt otrzymałem w dniu wczorajszym jako informację publiczną, podaję go zatem do publicznej wiadomości jako wiadomość z ostatniej chwili.

Projektu póki co nie komentuję, chociaż będzie o czym pisać i to być może mocnymi słowami. Przedstawiam projekt do zapoznania, bo w bardzo istotnym zakresie dotyczy on posiadaczy broni palnej. Kolejne uzyskane dokumenty będę prezentował w kolejnych wpisach.

Download (PDF, 2.77MB)

Projekt wymaga pogłębionej analizy, zbieram również dalsze informacje, które pozwolą na rzetelną ocenę projektowanych zmian. Na pierwszy rzut o oka projekt ma ścisły związek z pojęciem: wzmożona reglamentacja, złe prawo.

Na szczegółowe analizy musi być jednak czas. W listopadowym wydaniu magazynu Strzał.pl będzie o tym obszerny artykuł. Na blogu ja również będę prezentował mojej spostrzeżenia.

Podsumowaniem legislacyjnej jakości prezentowanego dokumentu jest opinia z Departamentu Prawnego MSWiA. Warto już na tym etapie o tym wiedzieć, zanim zostaną przedstawione opracowania merytoryczne.

Download (PDF, 232KB)

 

 • Crim50n

  Przebrnalem przez czesc aktow, odnosze wrazenie ze Bienkowska i Boni grzebali przy tym ;P. Widze szereg obowiazkow nakladanych na sprzedawcow broni. Cos mi sie wydaje, ze chca ograniczyc dostep do broni palnej poprzez ograniczenie do jej dostepu od strony juz samej sprzedazy / produkcji.

  • Redneck.pl

   Problem nie jest z pojedynczymi osobami. Problem jest z grupa ludzi, ktorzy mysla, ze sa klasa rzadzaca z boskiego nadania, a motloch prawa glosu, wyboru oraz tym bardziej prawa do broni nie ma.

 • PK

  Z komentarzem samego projektu wstrzymam się, aż się z nim na spokojnie zapoznam. Czekam też na Pańskie uwagi, z punktu widzenia prawnika. Natomiast z samego tonu tego wpisu wnioskuję, że zmiany są czynione w złym kierunku – czyżby znów “dobra zmiana”? Albo jak kolega Crim50n zauważa – próba ograniczenia dostępu do broni z poza UOBiA?

  • Andrzej Turczyn

   Zmiany są dramatycznie w złym kierunku.

  • Andrzej Turczyn

   to bardzo daleko idąca próba ograniczenia dostępu do strzelectwa. wkrótce napiszę z jakiego powodu. będzie ciekawie.

   • THUMPS UP

    Przeczytałem ten projekt dwukrotnie i doszedłem do wniosku, że jest to koniec strzelectwa czrnoprochowego w Polsce. jeżeli obecny rząd zatwierdzi ten projekt to będzie to znaczyć ze warci są tyle, co cały parlament europejski z Bieńkowską na czele.

  • Andrzej Turczyn

   Ten projekt jest zły legislacyjne. On wywołuje wątpliwości. Szczerze pisząc nie rozumiem miejscami powodu zmian. Np http://trybun.org.pl/2016/10/06/pierwsze-watpliwosci/

 • kolekcjoner1911

  Kontynuacja głupoty pt. koncesja na zakup kamizelki kuloodpornej – w Niemczech można kupić bez żadnych kwitów i to płytową. Restrykcje w postaci “urządzenie pneumatyczne” z progiem 3J. Przy takiej polityce MSWiA za chwilę trzeba będzie dostać koncesję na puszczanie bąków, o sprzedaży i wytwarzaniu nawet na potrzeby własne grochówki, fasolki po bretońsku czy bigosu nie wspominając. Ręce opadają :(((

 • pecey

  Wprowadzenie “części broni i istotnych komponentów broni” czyni tą ustawę sprzeczną z UoBiA.
  Wprowadzenie zamiast amunicji – amunicyjnych środków rażenia ma m.in. pozbawić strzelców prawa do elaboracji.
  Idiotyzmy rodem z rozporządzenia UE wprowadzane – jak zwykle – tylnymi drzwiami.

  • Andrzej Turczyn

   Na to też zwrócił uwagę Departament Prawny MSWiA.

 • Wiewiór

  Narodowy socjalista to wciąż socjalista. Oni formują sobie zbrojną gwardię przyboczną, a my się łudzimy, że ktoś nam pozwoli mieć broń. Ruchy są, ale w odwrotnym kierunku, jak widać.

  • Redneck.pl

   Dokładnie tak. Magazyn broni tylko dla ORMO… przepraszam SS… a nie, jak to nazwali? Ot tak – OT! Kazdy moze miec bron, pod warunkiem pocalowania zdjecia Jarka albo Lecha i przysiegi wiernosci MON. Tatuaz z kotwica mile widziany, tak samo jak wyksztalcenie podstawowe.

   Gdzie tutaj obywatele? Gdzie tutaj wolnosc?

   • norfonde

    Moc sprawcza legitymacji partyjnej.

  • Andrzej Turczyn

   A ja jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że ten zły projekt uda się wykorzystać w dobrym celu

 • norfonde

  Dobra zmiana…

  • Andrzej Turczyn

   Niestety PiS bierze na siebie zjebkę za cudze działania.

   • norfonde

    A kierownik tego zamieszania Błaszczak czasami nie jest z PiS? Jeśli w MSWiA jest przyzwolenie prawej ręki prezesa PiS na tego typu zagrywki to znaczy, że takie jest stanowisko partii. Już w przypadku lipcowych zakazów pokazali “owoce” swoich działać przyklepane podpisem i poparciem Błaszczaka i Zielińskiego.

    • Andrzej Turczyn

     No Błaszczak, ale przypuszczam on nie wie jakiego gniota prawnego mu piszą w ministerstwie i właśnie z tego powodu PiS zbiera baty, a ta sprawa której w istocie dotyczyć na projekt to zaniedbanie nie PiSu. Projekt w zasadniczej części dotyczy znakowania broni. PiS popełnia błąd, że nie chce naszej pomocy. Niemcy znakowanie załatwili tak dobrze, że nie każą nikomu rysować zamków zabytkowej broni, a ten projekt to zakłada.

     • Sebastian Frackowiak

      Podziwiam Pana naiwność.

 • Pingback: Pierwsze wątpliwości dotyczące projektu ustawy o zmianie zmianie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją (…). | Andrzej Turczyn()

 • Andrzej Turczyn

  Mam spostrzeżenie, że to urzędnicy MSWiA za tym stoją, a nie czynnik polityczny w postaci ministrów i wiceministrów PiS. W dokumencie OSR są wskazani merytoryczni pracownicy i są tam ci co w MSW byli zanim się komuś przyśniło, że minister będzie z PiS.

 • Andrzej Turczyn

  Charakter dostrzeżonych wadliwości nakazuje mi powstrzymanie się z krytyką czynnika politycznego w MSWiA, a raczej na wskazanie palcem na urzędników, którzy tam pracują od czasów gdy nikomu do głowy nie przyszło, że minister będzie z PiS. Takie mam przypuszczenia. Czekam na dalsze dokumenty i wówczas sprawa okaże się jednoznaczna.

 • Johannes

  Panie Andrzeju proszę spojrzeć na definicję broni alarmowej. [2d) broń palna alarmowa – jest to urządzenie skonstruowane i wykonane w formie pistoletu,rewolweru lub o innym kształcie w sposób wykluczający jego przerobienie na broń bojową lub gazową]. Wszystkie obecne na rynku alarmowe rewolwery i większość pistoletów można przerobić na broń gazową a więc będzie to broń gazowa.

  • Sebastian Frackowiak

   Powrócą czasy starych, dobrych “korkowców” 🙂