Prezes Fabryki Broni „Łucznik” Radom: Jednym z założeń obecnego zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom jest wejście w cywilny segment rynku, nasza broń będzie na rynku cywilnym dostępna od stycznia 2017 roku.

W wigilię Bożego Narodzenia w roku 2016 na facebookowej stronie Fabryki Broni „Łucznik” Radom oraz na You Tube pojawił się ciekawy i ważny komunikat, a właściwie film z bardzo ważnym przekazem. Informacja publicznie przekazana w filmie słowami pana prezesa Adama Suliga jest tej treści:

Jednym z założeń obecnego zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom jest wejście w cywilny segment rynku.

Adam Suliga Prezes Fabryki Broni: Do tej pory fabryka produkowała prawie wyłącznie na rynek wojskowy i rynek służb mundurowych. W tej chwili chcemy zmienić troszkę naszą politykę i większa ilość broni będzie produkowana na rynek cywilny. Wiemy, że są procedowanie ustawy, które zmienią dostęp obywateli polskich do broni i chcemy do tego się dostosować i chcemy aby ci co będą chcieli posiadać polską broń, taką broń posiadać mogli. Nasza broń będzie na rynku cywilnym dostępna od stycznia 2017 roku. Broń Fabryki Broni „Łucznik” Radom zawsze miała dobra markę i w tej chwili, dzięki zmienionej polityce będzie można zadowolić znacznie więcej jej fanów. 

Szczerze pisząc oniemiałem z wrażenia, będąc pozytywnie zaskoczony. To jest to na co czekamy i te słowa zapowiadają naprawdę dobrą zmianę! Racjonalna zmiana prawa i rozwój polskiej zbrojeniówki to musi iść w parze. Panie Prezesie jak to się powiedzie, to nie tylko polska broń, ale i Pan będzie miał wdzięcznych fanów! 

Zarazem mam wrażenie, że do tego o czym mówił pan prezes przyczyniło się również spotkanie przedstawicieli ROMB z panem Adamem Suliga z sierpnia 2016 r. O spotkaniu zawiadamiałem we wpisie Spotkanie przedstawicieli ROMB z panem Adamem Suliga, nowym prezesem Fabryki Broni „Łucznik” Radom. Już na tamtym spotkaniu pan prezes Suliga wyraził pogląd, że istotne jest to, aby Fabryka Broni „Łucznik” Radom nie bazowała wyłącznie na zamówieniach wojskowych. Ja wówczas wyraziłem moje przekonanie, że Nastąpiła poważna zmiana na fotelu prezesa Fabryki Broni, zmiana która mam nadzieję skruszy postpeerelowskie zwyczaje i nawyki działania polskiego producenta broni. Mam wrażenie, że się nie pomyliłem!

Ponad to co napisałem nie za bardzo chyba jest co komentować. Tą wiadomość trzeba rozpowszechniać i pisać do Fabryki Broni e-maile wyrażające poparcie dla zmiany polityki nowego zarządu Fabryki Broni w Radomiu!

 

 • Bartosz Skowroński

  teraz tylko czekać na efekty. I oczywiście kwestia ceny, nie chcę krakać ale czuje że za kałach w 5,56 rzucą cenę z kosmosu. Chyba że się opamiętają dadzą wersje tylko na .223 remington z logiczną ceną.

  • PK

   Nie wiem, ile obecnie kosztuje Radom Sport, ale z tego co pamiętam taniej od AR-ów (no może na poziomie tych najtańszych opcji). Niestety opinię o nim są różne, a chyba nawet bardziej na nie. Do tego jak dla mnie konstrukcje “kałachowe” przegrywają ergonomią z AR’ami. Ja bym raczej oczekiwał nowych, ciekawych propozycji. Na początek chociaż MSBS.

   • Maciek Mazan

    Na początku 2015 cena oscylowała około 3900 zł.
    Ergonomia trochę poprawiona w stosunku do AKM, fajny karabinek do rekreacji. Raz nawet wziąłem go na zawody, gdy mój AR był w serwisie. Dawał radę, ale różnicę w wadze czuć. No i standardowe przyrządy celownicze są beznadziejne, to chyba jego największa wada.
    Dla osoby elaborującej dodatkową wadą jest maltretowanie łusek, połączone z rozsiewaniem ich na dużym obszarze.

   • vilas

    plotki mówią że chodzi o Beryla sport w 7.62 AK a nie MSBSy
    ale zobaczę czy plotki od kolegi się sprawdzą , jeśli się sprawdzą to lipa,
    oby się nie sprawdziły i oby chodziło o Raguna i MSBS a nie kolejny kaliber Beryla -Sport czyli de facto AKMS z inną kolbą i szynami

    • Maciek Mazan

     Przy obecnych problemach z zakupem amunicji 7.62 x 39 dział sprzedaży odniesie niewątpliwy sukces. Udowodni, że “no, jest tak, jak mówiliśmy – sprzedaż na rynek cywilny nie ma sensu”.

     • max-bit

      tzn amunicja jest nie ma tej taniej …

   • Qba

    MSBS nie trafi na rynek cywilny dopóki nie opracują jego cywilnej wersji.

    • PK

     Z tego co wiem, to “cywilna”, czyli samopowtarzalna, wersja MSBS’a już dawno jest opracowana. Na rynek cywilny jak dotąd nie trafiła przez układy z wojskiem.

 • PK

  Bardzo dobra wiadomość. Co prawda, na razie nie bardzo mają co na ten rynek cywilny sprzedawać, ale wszystko po kolei. Dobrze też ta wypowiedź wróży, jeśli chodzi o zmianę ustawy.

 • Maciej Ochnik

  Bardzo dobrze. Będzie w ich interesie, aby wykorzystać swoje możliwości lobbingu.

 • Maciek Mazan

  Wiadomość zaiste dobra, w sam raz na Święta.
  Ale będzie jeszcze lepsza, jeśli w 2017 pan Adam Suliga dalej będzie prezesem FB, a w realizacji tego planu będzie mu pomagać podobnie myślący dział sprzedaży. Ostatnio z tym drugim było chyba nienajlepiej – na spotkaniu zdaje się podawali powody, dla których “niedasie”.
  No, ale jeśli pod koniec pierwszego kwartału coś już trafi do sklepów, to deklarację trzeba będzie potraktować poważnie. MSBS w 2017 byłby pewnie marzeniem wielu z nas. 🙂

  • Zenon Leon

   “MSBS w 2017 byłby pewnie marzeniem wielu z nas”
   Zapomnij o tym.

 • KrzysieG

  wow! aż zaniemówiłem a wypowiedź Prezesa od 1:45 sprawiła, że się poszczypałem tak do krwi!
  Jeśli okaże się, że słowa te zmaterializują się to Panie i Panowie jesteśmy w domu! NASZYM DOMU!

 • Wy tylko o broni długiej, a co z bronią krótką, co z Ragunem? Mam nadzieję, że również na tym polu będzie rozwój polskiej broni i mam nadzieję, że cena polskich piostoletów dla cywili będzie oscylowała w okolicy cen Cezetek. Chociaż po porządnym rozkręceniu produkcji – ceny polskiej broni powinny chyba być niższe niż zagranicznej !?

  • Qba

   Mają w planach opracowanie cywilnej wersji Raguna.

   • vilas

    ale żart czy na poważne ?

    • Qba

     Poważnie, że względów prawnych tej wojskowej wersji nie mogą sprzedawać na rynku cywilnym w Europie. Więc pracują nad cywilną wersją. Czym dokładnie się różni to nie wiem, ale chyba chodzi o jakieś patenty Browninga albo Sig Sauera.

     • vilas

      miałem sie zaśmiać, ale mi przeszło

      kląć też nie chce, to po prostu opada wszystko

      Raguna nie można będzie kupić
      MSBS 9 lat opracowywany jest cięższy od Beryla który jest ciężki bo jest kałachem z doczepianymi szynami, a tłokowe wersje AR-15 na rynku ważą kilogram mniej …
      Alex nie spełnia wymagań podstawowych wojska

      to po prostu opada i naprawdę to towarzystwo na bezrobocie posłać

 • Czyżby prezes posiadał jakieś informacje niedostępne dla ogółu?
  Na razie jednak wprawdzie bardzo piękne ale jednak to tylko słowa. Liczyć się będą czyny.

 • Zed

  Świetna wiadomość! Jednak “poznamy po owocach”. Ale oczywiście trzymam kciuki. Również za lobbing Fabryki Broni w sprawie projektu nowej ustawy o broni i amunicji. Widzę już mojej szafie miejsce na Raguna i VIS’a. O ile cena rynkowa zostanie skalkulowana na rozsądnym poziomie.

  • Qba

   Ragun ma kosztować 4 tys. zł.

   • vilas

    drożej niż GLOCK MOS , drożej niż HK SFP 9 (najlepszy pistolet jaki trzymałem )

    FB R droższe od HK

    • Qba

     Co w tym dziwnego skoro Beryl jest droższy od HK 416F.

 • max-bit

  Pytanie jest proste co FB od stycznia 2017 może zaoferować na rynku cywilnym ?
  Kałacha ?
  ……
  reszta jest milczeniem….
  MSBS też żadnym cudem nie jest choć faktycznie jest skokiem tech w stosunku do AK
  Ja bym chciał zobaczyć aby Radom np robił coś w kalibrach od .308 i np .338LM z lufą o krótkim odrzucie 🙂

 • max-bit

  P99 grawerowany 🙂
  A dalej iglice wyrywa do tyłu ?

 • Wojtek Sokołowski

  Niestety wypowiedź prezesa, jest albo totalnie niefortunna, albo prezes nie wie o czym mówi.
  Bo przecież FB na rynku cywilnym jest ciągle obecna, minimalnie ale jednak.
  Może bardziej chodzi o poszerzenie oferty?

  W sumie to jest wiele sprzecznych info płynących z różnych źródeł. Wiadomo w zasadzie że nic nie wiadomo, i dopiero jak coś wypuszczą i będzie oferowane, to wtedy będzie można coś definitywnie stwierdzić.
  W każdym razie FB należy życzyć wszystkiego najlepszego w nowym roku, oby testy MSBS;a zakończyły się jak najszybciej i bez uwag, i żeby WP zaczęło zamawiać. Bo tylko to właściwie daje możliwość że ta broń pojawi się na cywilnym rynku.

  • Qba

   MSBS nie pojawi się na rynku cywilnym dopóki FB nie opracuje jego cywilnej wersji.

 • max-bit

  Taka fabryka jak Łucznik – Radom czy jak się tam to teraz nazywa to powinna oferować na rynek cywilny
  – co najmniej jeden pistolet bocznego zapłonu .22LR
  – dwa lub trzy pistolety centralnego zapłony
  – co najmniej dwa karabinki na nabój pośredni
  – trzy lub cztery karabinki na nabój “normalny” do tego kilka odmian konfiguracji
  – co najmniej jeden nabój “magnum”
  niestety tutaj muszę sie zatrzymać gdyż aktualna ustawa robi szlaban na .50 ….
  I mówię Tu o rynku dla sportowców …. kolejne odmiany są na rynek myśliwski ….
  Rynek zawodowy to całkiem inna półka choc dla “normalnego” rynku powiązana z rynkiem cywilnym czy sportowym.
  Przecież na tym filmiku to przepraszam to “szopka…..”
  Czym taka FB może “błysnąć” no powiedzmy sobie szczerze niczym ….
  Ktoś kiedyś widział sportowca z bronią Made in Radom – Łucznik ?
  No kto wiedział ?
  Rączka do góry ?!
  Ja wiem że to smutne …. mamy święta i co tu świętować słowa … ?
  Nie liczą się słowa tylko czyny a tu mamy przepaść …

  • vilas

   “Ktoś kiedyś widział sportowca z bronią Made in Radom – Łucznik ?
   No kto wiedział ?”
   [irony mod]
   tak, ja widziałem – wielu , mieli AKMS-Semi , wszystkie te AKMSy były ratowaniem egzemplarzy FB Radom z lat 70-80 , bo pozostałe konserwowe to już w Afryce raze z amunicją [/irony mod]
   prawie każdy kałach na naszym rynku jest FB – co najwyżej to że jakiś XXX (nie chcę podawać konkretnej nazwy firmy !!) czy inni dają swój znaczek, to nie znaczy że oni całość zrobili,
   oni dodali np. kolbę i szyny na AKMSa (oby konserwowego a nie demobilowego) np. z roku 1983

 • Erorch

  Może Vis’a zaczną produkować (w rozsądnej cenie).

 • Mariusz

  Mam wątliwość, a jeśli zrobiłbym sobie pozwolenie sportowe i kupiłbym
  powiedzmy cz75 i jakąś pompkę do sportu to czy gdy zmienią się przepisy i
  będzie można uzyskać pozwolenie do obrony osobistej i na przenoszenie w
  ukryciu to czy ta cz75 będzie pod to podchodzić czy to już zawsze broń
  sportowa? pytanie może naiwne ale nie wiem? cz

  • Bartosz Skowroński

   wg projektu ROMBowskiego wszystkie dzisiejsze pozwolenia (do celu kolekcjonerskiego, sportowego,o pamiątkowego, rekonstrukcji historycznej szkoleniowego, obrony osobistej, do celów łowieckich, i jeśli pamiętam dopuszczenie do broni też ) zostanie zmienione na takie samo pozwolenie podstawowe. broń traci swoją celowość zostaje tylko bronią z kat A B C D. A to czy będziesz mógł: nosić, uprawiać sport czy polować z np. tego samego Mosina określają przepisy o sportowe/prawo łowieckie o noszenie posiadanie pozwolenia rozszeżonego, itd.

   • Mariusz

    Dziękuję, faktycznie doczytałem to w projekcie.

 • Nikifor

  Co do polskiej broni na rynku cywilnym to ciekawy materiał z YT:
  https://www.youtube.com/watch?v=RCuSeu40SUg

 • Pingback: Oferta cywilna Fabryki Broni już dostępna w sprzedaży. | Andrzej Turczyn()

 • Marek Starczowski

  Dzisaj kupilem CZ 75 BD.
  Mieszkam pod Chicago w stanie Illinois.
  8 lutego 2017 na internecie na stronie policji stanowej wypelnilem aplikacje na pozwolenie na bron.Zrobilem zdjecie smartphonem,przeslalem jako zalacznik,wplacilem 11 $ i 6 marca 2017 roku otrzymalem pozwolenie przeslane mi poczta.To wszystko.Od tego momentu moglem isc i kupic bron.Bron ktora trzymam w domu.Trzy tygodnie temu zrobilem kurs na pozwolenie ukrytego noszenia krotkiej broni.Dwa dni w sobote i w niedziele razem okolo 20 godzin.Wieczorem test na strzelnicy i po zdaniu otrzymalem certyfikat .Ten certyfikat moge teraz zlozyc przez internet i po okolo 6-8 tygodniach otrzymam pozwolenie na ukryte noszenie broni.Polakom w Polsce powinno sie ulatwic dostep do broni.Niech kazdy zdrowy ,niekarany ma konstytucyjne prawo do wlasnej obrony.Pozdrawiam,Marek.

 • Pingback: Fabryka Broni "Łucznik" Radom jest zainteresowana rynkiem cywilnym, równie jak rynkiem odbiorców wojskowych | Andrzej Turczyn()