Węgrzy zbudują w ciągu trzech lat prawie 200 strzelnic.

Jak podaje telewizja internetowa idź pod prąd:

Rząd Węgier zaakceptował propozycję Ministerstwa Obrony i ogłosił, że w ciągu najbliższych trzech lat zbuduje na Węgrzech 197 strzelnic. Tworzone będą strzelnice o torach długości 25, 50 i 100 metrów. Przy strzelnicach powstaną budynki dla sportowych klubów strzeleckich. Węgry przeznaczą na ten cel równowartość 400 milionów złotych.
Jak powiedział Janos Lazar – minister przy kancelarii premiera – za trzy lata w każdym większym mieście na Węgrzech będzie stała stumetrowa strzelnica.
(źródło idzpodprad.pl)

Krotki komentarz. W Polsce aby klub strzelecki (stowarzyszenie) mógł uprawiać strzelectwo sportowe, w formie zapewniającej członkom uzyskiwanie pozwoleń na broń, musi posiadać licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Aby licencję uzyskać niezbędne jest posiadanie strzelnicy, nie musi być oczywiście własność obiektu, wystarczające jest inne prawa do dysponowania obiektem. Obiekt jednak musi faktycznie istnieć. Bez strzelnicy klub strzelecki będzie tylko takim z nazwy.
Strzelnic w Polsce jest oczywiście niezwykle mało i ten problem robi się pilny. Przez lata tzw. wolnej Polski nikt nie troszczył się o budowę nowych strzelnic. Wprawdzie budowa infrastruktury sportowej to zadanie własne gminy, ale niewiele gmin jest tym zainteresowanych. Rząd polski ten, który zanim cokolwiek zrobił dał sobie nazwę drużyna dobrej zmiany, też w tej sprawie milczy. Cisza… rząd nie dostrzega konieczności zapewnienia rozwoju strzelectwa sportowego w Polsce przez budowę infrastruktury strzelnic, a przynajmniej tak należy rozumieć milczenie w tej sprawie.
Dla zobrazowania tego jak troszczy się polski rząd o obiekty strzelnic, przykład z mojego podwórka. W okolicach Koszalina jest wojskowa duża strzelnica, niewykorzystywana. Brakuje jej jakiś wojskowych zezwoleń i sam nie wiem czego jeszcze. W klubie strzeleckim, którego jestem prezesem wpadliśmy na pomysł, że zaproponujemy MON, aby nam ten obiekty wynajął. Do ministra Antoniego Macierewicza poszło pismo o treści:
Zupełnie szczerze pomyśleliśmy, że skoro obiekt stoi pusty to może my go wykorzystamy i sport strzelecki na pomorzu środkowym będzie miał piękny obiekt. Okazało się, że jednak wojsko wyklucza oddanie nam obiektu. To to rozumiem, bo przecież MON ma do tego całkowite prawo. Gdy natomiast przeczytałem powód odmowy, oniemiałem.
Strzelnica wojskowa, duży obiekty z osiami na 25, 50, 100 i 300 metrów z zabudowaniami. Już istniejący obiekt wymagający być może jakiegoś odświeżenia czy remontu, ma zaplanowany remont dopiero za rok i ma trwać, uwaga (!!!), cztery lata (2018, 2019, 2020, 2021). Co oni tam planują robić, albo jak mało na każdy rok na to przeznaczają pieniędzy?! A teraz porównajcie z tym plany Węgier na budowę strzelnic – w ciągu trzech najbliższych lat ma powstać blisko 200 obiektów.
Pozytywne zmiany w Polsce trzeba zdecydowanie przyspieszyć.Przyspieszenie wywołać możemy przez oddolne, ciągłe domaganie się obiecanej dobrej zmiany, to musi przynieść skutek. Nie piszę oczywiście o socjalizmie, który PiS realizuje, a o zmianach ważnych dla Polski na skutek aktualnej sytuacji międzynarodowej. To wymaga pilnego rozwoju strzelectwa sportowego w Polsce. Tak naprawdę w każdej gminie musi być godna strzelnica aby mogły powstawać kluby sportowe. Strzelców ma być w Polsce nie kilkanaście, a kilkaset tysięcy. Pamiętam jak powstawały Orliki. Tusk obiecał, że będzie można w każdej gminie haratać w gałę i stało się, są Orliki. Może by tak jakiś minister obiecał, że w każdej gminie będzie można nauczyć się strzelać na strzelnicy? Mam wrażenie, że to dzisiaj ważniejsze niż haratanie w gałę na tuskowym Orliku.
Wzór, niedościgniony wzór. Piszę oczywiście o rządzie Węgier z premierem Wiktorem Orbanem, nie o jakimś tam Tusku. Czerpcie polscy ministrowie, politycy, bez ograniczenia z rządu Wiktora Orbana w zakresie pozytywnej zmiany w zakresie rozwoju strzelectwa!
W najbliższym czasie napiszę jako prezes ROMB pismo do ministrów, a nawet do Kaczyńskiego, aby zwrócili uwagę na stanowisko Czech w sprawie dyrektywy i pomyśleli, czy nie warto brać wzoru z rządu węgierskiego. No przecież nie mogę patrzeć na to co się dzieje obojętnie.
 • vilas

  czyżby Orban w końcu sie ruszył w tym temacie w którym dotychczas z V4 Czechy przodowały ?
  dziwiło mnie że Orban który postawił na opodatkowanie koncernów, wymusił spadek cen surowców od monopolistów , zmniejszył podatki PIT, Orban który wiele innych rzeczy robił z Czechami zanim PiS je zaczął – że jeszcze nie ruszał broni,
  a wreszcie Orban ruszył w strone Czech
  pamiętajmy że Węgry to ćwierć Polski – 200 strzelnic tam to jak 800 w Polsce

  • Andrzej Turczyn

   Chrześcijanin, protestant 😀

   • vilas

    za duży skrót myślowy – odbierany przez innych nie tak jakbyśmy chcieli ,
    bo jeśli mówi się “Biblia i Karabin” to ktoś powie “fanatycy jak ISIS”, a zupełnie inaczej brzmi “wartości moralne obowiązujące od dawna takie jak nie morduj, nie kradnij, nie kłam i karabin na straży naszej wolności i naszego majątku”
    te 2 zdania , mimo że tożsame, brzmią zupełnie inaczej,
    ja w zlaicycowanych społeczeństwach sugeruje nie łączyć “Boga” i “karabinu” w krótkich zdaniach, ponieważ dla pobieżnie czytających oznacza to “fanatycy tacy sami jak tamci” (a fanatykom broni dawać nie wolno),
    wartości jakie określa religia panująca w Europie od 2 tysięcy lat, u nas od tysiąca, te wartości lepiej nazywać po kolei niż używać pojęć, które w zdezorientowanym przeciętnym odbiorcy mogą wywołać wrażenie inne niż oczekujemy

    p.s.
    a co z nr konta ROMB do wpłat składek ?
    zmienił się ?
    bo strona ROMB nie działa, a nie wiem czy nr konta aktualny

    • Andrzej Turczyn

     Pisząc o Orbanie chrześcijanin, protestant nie czynię żadnego skrótu myślowego. Pokazuje tylko co jest rzeczywistym motorem działania Orbana. On działa tak jak działa z tego powodu kim jest. Piszę aby pokazać jak pozytywne jest bycie chrześcijaninem ewangelicznym

     • kolekcjoner1911

      Patrząc na historię Polski nie sposób nie dostrzec ogromnych zasług ewangelików, którzy zawsze słynęli ze zdrowego rozsądku i twardego przestrzegania zasad. Może w końcu jakiś kolejny znakomity ewangelik pojawi się w naszym życiu publicznym czego sobie i wszystkim pozostałym życzę. Piszę to jako katolik!

     • Mozets

      A ja jestem piękną ponętną blondynką z boskimi nogami i przecudownymi niebieskimi oczmi. Przez internet mozna pisać wszystko. Może zamiast licytować się kto do jakiej sekty należy weźta sie chłopy do roboty. I nie pieprzta gupot. Jo wójt wam to mówie.

    • Andrzej Turczyn

     Numera rachunku ROMB jest cały czas taki sam

     • vilas

      ok to wpłacone 36 🙂

 • max-bit

  Co tu napisać ?
  No właśnie ….
  Węgry to 10 mln ludzi co oznacza że planują jedną strzelnicę na 50 tyś ludzia … (nie wiem ile mają istniejących, pewnie też więcej niż u nas )
  W Polsce strzelnic z torem 100m jest około 60 ….i raczej ubywa …
  Tak jak napisał kolega Vilas w Polsce trzeba by wybudować a powiedzmy 500 strzelnic ! Sic … za to my będziemy mieli strzelnice “kontenerowe” – jak dla mnie totalny bezsens i magazyny broni oraz wojsko weekendowe które będzie widzieć nieśmiertelnego kałasza za szybką, a w czasie całego szkolenia dostanie paczkę amunicji do wystrzelenia.

  A nie pisałem że jak by komuś u nas zleżało to by właśnie budował strzelnice ? Pisałem, a co rząd Węgier robi (a bo to mądrzejszy naród) po prostu działa.

  My mamy być Państwem społeczeństwem rozbrojonym, nie zdolnym do samostanowienia ogołoconym ze wszystkiego pracującym w wielkich korpo … młodzi w centrach “technologicznych” mają klepać kod, wypełniać tabelki – rozliczać korporacje w centrach księgowo logistycznych. Ogólnie najprymitywniejsza robota jaką można sobie dziś wyobrazić, choć się młodym wciska kit że to przecie technologia z najwyższej półki.
  itd… powtarzać się nie będę …

 • Wojciech Kapeliński

  Nie należy brać życzeń za rzeczywistość. W Polsce rządzi etatystyczna partia wodzowska, wódz podjął decyzję, że ma być WOT. I wystarczy. A wy się Rodacy nie pchajcie do władzy i do mówienia co jest dobre – bo wódz jest jeden i on wie lepiej. Do tego Marszałek stwierdził, że Polacy nie dorośli do posiadania broni. Jak się bardzo postarają głosując przez najbliższe 3 kadencje na właściwą partię to może uzna, że dorośli i dostaną więcej.

 • Zed

  Obejrzałem sobie tę strzelnicę w Maszkowie na zdjęciu satelitarnym w Google Maps. Piękny obiekt! Życzę, żeby jednak udało się przełamać opór mundurowych.

  • Andrzej Turczyn

   Przepiękny i opuszczony

 • marwin

  Wojskową ciężko ruszyć jak nie jest skończona. Teraz muszą mieć wieże ze sterownią, automatyczne cele reaktywne i inne gadżety. Ogromna kasa do wpakowania, żeby MON uznał ją za spełniającą warunki.
  My przejęliśmy powojskową i z pomocą przychylnego prezydenta miasta mamy sportowo-rekreacyjną 200m.
  Chyba łatwiej dogadać się z miastem lub gminą. Koledzy z miasteczka obok, przy wsparciu miasta budują od podstaw strzelnicę otwartą 100m. Olać resorty, bo tam beton i to utwardzony czasem. Do Macierewicza, Pana pismo nie trafiło. Dostał je i odpisał jakiś resortowy hemoroid. Sugerowałbym uzyskać wsparcie lokalnego posła pis, który w ramach własnego biura skieruje takie pismo do MON. Albo naciskać wójta czy burmistrza.

  A Węgrzy….. oni zawsze mieli czekoladę w sklepach jak u nas był tylko ocet. Tak jak i Czesi. Nie wiele się zmieniło…. U nas trzeba by, tym całym czerwonym betonem kulochwyty wyłożyć.

  • Andrzej Turczyn

   Strzelnica o której pisaliśmy jest skończona, wybudowana i niegdyś działała.

   • marwin

    Skończona może być. Tylko czy wyposażona wg obecnych standardów MON?

 • norfonde

  Gdzie kończy się logika i rozum tam zaczyna się wojsko. Zawsze za przykład wojskowej głupoty podaję poligon drawski. W Olesznie jest strzelnica garnizonowa, nie za duża, ale ładnie utrzymana. Brak jej atestu, czyli w ptaktyce widzimisię jakiegoś betona. Kawałek od niej jest pas ćwiczeń taktycznych Studnica. Bez kulochwytów, bez ogrodzenia, minuta jazdy od wioski Studnica, a w praktyce jedynymi zabezpieczeniami są podwyższenie stanowisk strzeleckich i kierunek strzelań w środek poligonu (pod słońce rankiem) gdzie teoretycznie nikogo być nie powinno.

  Na solidnie zabezpieczonej garnizonówce nie wolno nic, na pasie poza bardzo częstymi strzelaniami programowymi odbywają się cywilne zawody typu long shot, ostatnie we wrześniu z tego co pamiętam.

  • Mozets

   Norfonde logika wojskowa jest wyższym etapem rozwoju tej nauki. Sam jestem z wykształcenia trepem i wiem co mówię. Jak strzelnica nie ma atestu wojsko nie da na niej wystrzelić nawet z procy. Praktycznie – mają rację. Wypadek na strzelnicy – od razu wskazałby winnego do pierdla – czyli tego – co się zgodził na strzelanie.
   Natomiast na poligonach są osie strzelań , gdzie wolno grzać ze wszystkiego co dozwolone na takiej osi. Trzeba tylko zachować kierunek strzelania i strzelać z oznaczonego SO. Taka oś jest na tyle długa , że żaden pocisk nie opuści bezpiecznego pola upadku. Czyli donośność maksymalna pocisków jest w dużym marginesie bezpieczeństwa. A na poligon nie wolno nikomu wchodzić. Jak wejdzie – zginie zgodnie z prawem. Czyli będzie samobójcą. Byłem kiedyś dyspozytorem poligonu badawczego. Jeden z oficerów prowadzących badanie z ZU- 23-4 zmienił SO ( bez mojej zgody i wiedzy ) i ostrzelał gen. Oliwę. Próbowano mnie wrobić w tę aferę. Ale na szczęście się im nie udało. Prokurator męczył mnie jednak kilka godzin . Jeszcze z 5 godzin i przyznałbym się, że zabiłem prapradziadka .
   kpt. M.Mozets specjalista uzbrojenia.

   • Mozets

    Poza tym są jeszcze życzliwi koledzy- którzy czyhają na to by się nam noga powinęła. Zamieszczę opowiadanie ( jak Pan Turczyn się zgodzi) jak z kolei inny prokurator z WSW szukał winnego w jednej baterii startowej w jednym z dywizjonów ROT jednej z Brygad ROT. I jak kolega tego oficera chciał mu się przysłużyć – bo miał mniej medali od tego pierwszego i spóźnione awanse. Zawiść ludzka jest straszną rzeczą.

 • Maciej Ochnik

  Taak, w tej kwestii jesteśmy na szarym końcu w Grupie Wyszehradzkiej. Póki co to nasz MON powinien się nazywać Ministerstwo Wojska, a MSW – Ministerstwo Służb Mundurowych. Było by to bardziej zgodne ze stanem faktycznym.
  Ekipę rządzącą zajmuje bardziej kwestia tego, aby nie zaliczyć kolejnej skróconej kadencji co oczywiście jest zgodne z interesem partyjnym, ale ma niewiele wspólnego z interesem narodowym.

  • Andrzej Turczyn

   Celna uwaga

   • Maciek Mazan

    Na hałas są dawno sprawdzone środki w postaci tłumików. Kolejny argument za nową ustawą.
    Problem uciążliwości nie zostanie całkowicie wyeliminowany (koszt tłumika nie jest mały), ale na pewno w jakimś stopniu zamknęłoby to usta krucjatom antystrzeleckim.

    • Maciej Ochnik

     Strzelnicę można “wyciszać”, tym bardziej zamkniętą (ostatnio w Gdańsku powstała nowa w środku osiedla), ale tłumiki nie każdy będzie chciał/mógł stosować. Tym bardziej, że to nie taki mały wydatek (~1500-2000 za jakiś porządny fiński czy norweski wynalazek). Z resztą większość popularnej amunicji jest naddźwiękowa.
     Choć jakby prawo znormalniało to zanim “magia” tłumika, jako czegoś co nosi w tyłku każdy szanujący się ninja, by minęła to strzelnice dysponujące bronią wytłumioną na pewno przyciągały by trochę ciekawskich 😉

     • Maciek Mazan

      Często mam okazję jechać na strzelnicę, gdy jest tam jeszcze pusto. Jakbym mógł legalnie strzelać z tłumika, to odżałowałbym jego koszt. Zwłaszcza latem, gdy uszy “pływają” w ochraniaczach.

     • max-bit

      O fajnie strzelnica pod domem 🙂 tudzież blokiem … ech marzenie
      Paczunia przed robotą i po robocie dla zdrówka psychicznego 🙂

 • vilas

  http://wrealu24.pl/services/978-szok-soros-sie-przyznal-specjalnie-zalalem-europe-islamistami-granice-panstw-to-przeszkoda-video

  Orban dodatkowo inne działania podejmuje, dzięki którym potem wypływają takie kwiatki

  zresztą to wywiad węgierski wykrył że fundacje Sorosa finansują drukowanie ulotek w języku arabskim w którym “uchodźcy” jeszcze na Bliskim Wschodzie są informowani o wysokościach zasiłków w poszczególnych krajach EU

 • Piotr Antoszkiewicz

  Ja juz stracilem nadzieje, ze u nas sie cos ruszy na lepsze. Staramy sie piszemy odwiedzamy poslow, a i tak odbijamy sie od sciany ignorantow i nierobow.

  Ostatni projekt wniosl troche optymizmu, ale nie chca sie nim zajac.

 • PK

  Dopóki obiekt należy do MONu, to ciężko coś zdziałać, nawet jeśli jest nieużywany, czy wręcz opuszczony (też to przerabialiśmy). Z drugiej strony widzimy co się dzieje ze strzelnicami cywilnymi / sportowymi – albo zbudują obok osiedle i nagle obiekt się zamyka, bo głośno i łuski wpadają do ogródka, albo znajduje się w obrębie miasta (bo miasto się rozrasta) i okazuje się, że ten teren jest sporo warty itd.

 • Andrzej Turczyn

  Bardzo proszę o rozpowszechnianie tego wpisu. Może rozpowszechnianie tej informacji sprawi, że PiS zainteresuje się także tematem.

 • max-bit

  To może trzeba też przygotować jakiś wspólny szablon pisma do naszego Ministra MON … ? że trzeba wybudować powiedzmy 600 nowych strzelnic.

 • Przecież o tym liście pan Macierewicz pewnie nawet nie słyszał!
  Obawiam się, że możesz napisać nawet tysiąc listów do ministrów, prezydenta, prezesa, a i tak oni o tych listach nawet nie usłyszą, a na pewno nie będą ich czytali… :’(
  Na myśl przychodzi mi Zamek Kafki…

 • W temacie rozbrojenia Polaków i wsadzenia w dupę projektu ustawy – jesteśmy, my Polacy, raczej przeznaczeni na jakąś dużą rzeź albo na wielką kolonię niewolników.

 • Zed

  Znalazłem w internecie relację z zawodów, które odbyły się na tej strzelnicy półtorej roku temu: https://www.facebook.com/events/414335568766245/?active_tab=discussion

  Może warto zamienić parę słów z organizatorem tych zawodów, może ma jakieś lepsze rozeznanie na miejscu niż dyrektor departamentu z Ministerstwa w Warszawie.

  Z doświadczenia wiem, że najlepiej jest rozmawiać z ludźmi z jak najniższego szczebla urzędniczej drabiny. Czasem okazują się być całkiem decyzyjni (zwłaszcza wojskowi), a przede wszystkim są “lokalsami” i swojemu chętniej pomogą 😉 Zacząłbym od pisma lub telefonu do dowódcy jednostki wojskowej lub garnizonu.

  • Mozets

   Można rozamwiać z lokalnymi wojskowymi – jeśli są naszymi znajomymi , kolegami, przyjaciółmi, lub związani jesteśmy z nimi jakimiś interesami. W innym przypadku powtarzam – wojacy od razu wystawiają dupochron ( po co im kłopoty) i cały woltaż idzie w ziemię. Sam byłem trepem i tak samo załatwiałem cywilów. Nie dlatego ,że ich nie lubiłem ale tępota przełożonych i niechęć do wychylania się ( ich właśnie) oraz zasada BMW była i sądzę że jest dalej aktualna. Gdy zrobiłem czasem coś zupełnie dobrze ale nie po myśli moich przełożonych miałem później duże kłopoty. Wojsko obok prostytucji to najstarsza firma na świecie i i tak jak w tym drugim “interesie” zmiany zachodzą niezwykle powoli. Jest jeszcze jedna zasada w wojsku : ” nie rób komuś dobrze – będziesz miał lepiej”. Wiem co mówię. I mówię jak jest.
   kpt.M.Mozets (jnwsws) specjalista uzbrojenia.

 • Martin Berg

  Moze bym sie przylaczyl do dyskusji, bo tez staramy sie o strzelnice i moglbym sie podzielic jak ten problem rozwiazac ale … skoro sie trybunku obrazasz i nie publikujesz komentarzy, ktore ci nie odpowiadaja bo pewnie nie znajdujesz argumentow na tyle silnych by obalic moje argumenty w pewnych sprawach to dam sobie spokoj z pisaniem na twym blogu

  • vilas

   nie najeżdżaj na Andrzeja, tu nie ma cenzury,
   raczej może wpisałeś coś co jest liczbami lub jakieś linki i odnośniki do stron handlowych i AUTOMAT forum zatrzymał posty

   automat zatrzymuje posty jak się daje np,. działania matematyczne

   • Martin Berg

    Mysle, ze nie musisz bronic Andrzeja, jesli by chcial to by sie sam bronil. Tez myslalem, ze jest tu bez cenzury.

    • Stirlitz

     Mnie zeżarło chyba z pięć ostatnich postów. System komentarzy potraktował je jako spam. I od pięciu dni w majkrosofcie pracują nad tym problemem.

    • vilas

     mi zżerało posty ekonomiczne w których dawałem liczby , wyliczenia dotyczące cen, naszych dochodów, cen broni, podatków

     tam gdzie pojawiały sie wyliczenia był zong i za każdym razem trafiało jako spam,
     kiedyś z kolei moje posty tu pokazały się po … 3 dniach

     Andrzej jest prawnikiem, nie informatykiem, nie ustawia kodu for,
     fora bazują na ogólnych dostępnych schematach,
     te schematy z kolei pewnie odwołują się do globalnych stylów np. php jakichś – sam prowadze forum o grach jedno,
     byłem moderatorem na forum fotograficznym,
     jak coś zmieniano na serwerach to potem to php updatowało sie u nas na forum i nagle np. gość co chciał napisać polski znak “ś” miał sejwowanie posta i wywalało go na “ś”

     zauważ, że obok Twojego jest post Macieja Ochika – ukryty , a Andrzej go czytał i odpowiedział pochwalnie,
     to znaczy że coś globalnie jest – może z disquisem czy inną rzeczą za pomocą której się tu logujesz (ja za pomocą disquis)

     • Stirlitz

      Tak, ale u mnie konto podświetliło się na czerwono i wszystko szło jako spam. Dopiero dzisiaj coś się odblokowało.
      A loguję się z disquis.

     • vilas

      matrix ma bugi

    • Mozets

     Istotnie Pan Andrzej jest adwokatem pełną buzią i nie trzeba mu biegnących ( zwycięzcy) na pomoc. Natomiast Pan Andrzej lubi “wychlastać” czasem komentarz , nawet kulturalny, bez wulgaryzmów,. Szczególnie gdy dotyka on kulturalnie – ale celnie – spraw typu protestantyzm – katolicyzm. Zupełnie niepotrzebnie. Natomiast chamstwu – jeśli zaistnieje, dezinformacji, manipulacji , szczuciu , obrażaniu wierzących oczywiście dobrze, że Pan Andrzej się przeciwstawia. I ma moje pełne poparcie.

  • Andrzej Turczyn

   Niczego nie blokuję i nie wycinam. Nie wiem z jakiego powodu jakiś komentarz nie został opublikowany.

 • Stirlitz

  Ehhh, dawno dawno temu, w innej galaktyce która nazywała się PRL wybudowano piękny obiekt w Mysłowicach Wesołej. Strzelnica LOK z zapleczem noclegowym, zamkniętym torem 10m pneumatyk, torami 25 i 50 metrów do pistoletu z wolnej reki i konkurencji “szybkiej”, tory 50 metrów do pozycji leżąc.
  Kilka lat temu przyszedł walec i wyrównał.

 • Jarek Lew

  Już po przeczytaniu tytułu pomyślałem sobie o orlikach, zrobić takie zbrojne orlątka:)
  Niestety…porównanie piłki nożnej do broni wypada dość słabo dla tej drugiej opcji. Nigdy nie rozumiałem fenomenu kopałki czy też innych sportów, ale jak by się tak trochę cofnąć w czasie to igrzyska były organizowane żeby dać zajęcie plebsowi. Czyżby 2000 lat niczego nie zmieniło i dalej działają stare numery kontroli społeczeństwa? (z tą różnicą że jeszcze ludzie sami płacą).
  Mimo wszystko liczę że sympatyzowanie PISu z Węgrami przyniesie jakieś pozytywy, nie musi być 200szt., na początek wystarczy aby największe miasta zostały wyposażone w porządny obiekt sportowy.
  Trochę się obawiam że decydenci nie wyrobią się w czasie swojej kadencji, a gdy przyjdzie lepsza zmiana to jeszcze CP ukrócą.

 • PK

  Węgrzy budują strzelnice, Czesi wpisują prawo do posiadania broni do konstytucji, a Polska? Proponuję obejrzeć rozmowę z Macierewiczem we wczorajszym Warto Rozmawiać (2017-01-05). To tak, jak by ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości.

 • eeerrr

  Jeśli macie wątpliwości,co do tego człowieka, to wysłuchajcie, co na jego temat powiedział profesor Wolniewicz.
  https://youtu.be/QjkFNHq2kgs
  Proponuję poczekać do najbliższych wyborów, a nie dziesięć, czy piętnaście lat, jak proponuje pan minister.

 • Mozets

  Proponuję wysłać identyczne pismo do Departamentu Ministra Obrony do działu Skarg i Listów i opisać krótko sprawę. Bez rozwlekania – wojaki nie lubią dużo czytać i są tępe.
  Ja zawsze tak robiłem jak pisałem raporty o przeniesienie do innego Okregu ,a później przed stanem wojennym o dymisję z wojska.Nawet jak szedłem na emeryturę cywilną i WKU nie chciało mi dać ksero papierków z mojej TP – teczki personalnej napisałem do nich jako oficer rezerwy. W ciągu dwóch dni dostałem decyzję bardzo przyzwoitego generała. ( Mogę przesłać ksero). Propponuje równiez przeredagować propozycję modernizacji strzelnicy by odpowiadała normom strzelnicy wojskowej ibezkonfliktowego użytkowania przez WP oraz Państwa. Oni zadzownią do tych od strzelnicy trepów i wydadzą im rozkaz. A oni go w try miga wykonają. Oni musza mieć dupochron. Ja to znam sam byłem trepem.
  Powodzenia.

 • Pingback: Czy rząd pracuje nad siecią strzelnic? | Andrzej Turczyn()