Czechy, Parlament wpisuje prawa właścicieli broni do konstytucji

Niższa izba parlamentu Czech uchwaliła w środę nowelizację konstytucji, uwzględniającą prawa właścicieli broni palnej do obrony, mimo że UE po terrorystycznych atakach uzbrojonych islamistów ma na celu ograniczenie dostępu do broni.

Jak podało Radio Praha, legalni posiadacze broni palnej będą mogli niedługo zrobić z niej użytek w razie ataku terrorystycznego lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu państwa.

Za nowelizacją głosowało 139 ze 168 obecnych na sali deputowanych, więcej niż wymagana większość konstytucyjna wynosząca 120. Przeciwko było dziewięciu posłów.

Nowelizację przygotowali deputowani z rządzących Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej i ruchu ANO 2011 oraz opozycyjnych partii komunistycznej i Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Jak podkreślili poprawka nie ma na celu uznania prawa do posiadania broni za prawo fundamentalne.

Nowelizacja trafi do Senatu, gdzie poprzeć ją muszą przynajmniej trzy piąte senatorów, zanim zostanie podpisana przez opowiadającego się za nią prezydenta Milosza Zemana.

Gdyby Senat nie przegłosował nowelizacji, wróciłaby ona do niższej izby parlamentu z proponowanymi przez senatorów poprawkami do zatwierdzenia.

Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec powiedział, że nowelizowane przepisy wskazują na zaufanie do legalnych posiadaczy broni. Jego zdaniem okazałaby się przydatne w takich przypadkach, jak ataki w Nicei i Berlinie, gdzie nie było uzbrojonej policji. “Nie chcemy rozbrajać własnego narodu w czasach pogarszającego się bezpieczeństwa” – oznajmił.

Nowelizacja uważana jest za reakcję na zaostrzenie przez Unię Europejską restrykcji dotyczących broni.

W Czechach zarejestrowanych jest ponad 800 tys. sztuk broni palnej, przy czym spora jej część to egzemplarze muzealne. Według unijnych dyrektyw około połowa ze wszystkich zarejestrowanych sztuk broni palnej wymaga zezwolenia i może być użyta do obrony – mówi zaaprobowana przez deputowanych nowelizacja. (PAP)


No i stało się. Wobec Czech staliśmy się krajem niecywilizowanym, bez wątpienia zacofanym, nie inaczej i to w czasie gdy w Polsce rządzi tzw. #dobrazmiana. Czeska ustawa podkreśliła nasz postkomunizm. Wobec rządu Czech nasz rząd – w obliczu tej doniosłej zmiany – okazał się rządem strachliwym, podejrzliwie i spode łba spoglądającym na współobywateli. Rządzący Polską PiS beztrosko nie zwraca uwagi na pryncypia. Nie wiem co mógłbym jeszcze więcej napisać. Po prostu, państwo z PiSu wstyd, jesteście nieudacznikami. Nie mam innych słów, a te traktujcie jako stonowane.

My Polacy mamy powód zazdrościć Czechom ich władzy, a szczególnie Ministra Spraw Wewnętrznych Milana Chovanec. Ten facet jest kapitalnym ministrem. Co zapowiada to robi. Sprawia fakty, a nie tylko stara się mądrze mówić.

Może po tym co zrobili Czesi zrobi się PiSowi wstyd, może ktoś tam się czeskim przykładem zainteresuje.

Zastanawiam się ile można bez echa pisać o sprawach fundamentalnych? Ile można przekonywać, do zupełnie oczywistej sprawy? Ile można czekać, aż łaskawie ktoś z rządu RP zrozumie, że Polacy nie są mordercami in spe?

Jak tu się nie emocjonować, skoro za naszą południową granicą mamy dowód na to, że można nawet w Europie zapisać prawo do broni w konstytucji? U nas niemoc, u nas ciągle coś… O polskim pawie pisałem dzisiaj wpis, że Polska w sprawach broni palnej jest w roku 1947. W stalinowskim roku 1947. Nijak nie mogę zrozumieć, z jakiego powodu polskiemu rządowi pasuje ten stan.

Proszę o rozpowszechnianie wpisu. Niech niesie się w Polskę informacja, że Czesi mają mądry rząd, a my…, a my mamy po prostu rząd, niech będzie rząd, bez przymiotnika.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. Nieoprawne myślenie musi mieć finansowe wsparcie oddolne.

 • Daniel Małysz

  Genialne. To ja mam kilometr w linii prostej do super kraju. Tylko kilometr i aż kilometr 🙁

  • Piotr Crusader89

   Ja około 5… Tylko że nie jestem obywatelem CR … No cóż trzeba będzie w razie “W” brać korony i błagać “pane Havranek prodaj pan…”

 • Czy ktoś w (nie)rządzie w ogóle zwróci uwagę na ten fakt?

 • No ciekawe: przy czym cytując wpis ,,Jak podkreślili poprawka nie ma na celu uznania prawa do posiadania broni za prawo fundamentalne.” Ja to rozumiem tak, że czesi nadal nie mają prawa do broni w rozumieniu szwajcarskim czy amarykańskim. Nadal mają ,,uznaniowość” policji, płaszczenie się po doktórach, nadal osoby niepełnosprawne fizycznie z posiadania broni są wykluczone. NATOMIAST: Osoby, które jakoś przejdą przez machinę urzędniczą dostają konstytucyjne prawo użycia broni w sytuacji zagrożenia. Czyli coś jak w PL. Jeśli się mylę proszę o wyjaśnienie.

  • Fernir

   W Polsce pomimo posiadania pozwolenia na broń jej użycie w obronie z reguły kończy się przynajmniej czasowym tej broni pozbawieniem (nawet pozwolenie do tak zwanej obrony osobistej).

  • Krzysztof Jabłoński

   Uznaniowość policji w Czechach:
   Obywatek: – Chcę pozwolenie na broń.
   Policja: – A po co panu broń?
   O.: – Do sportu i rekreacji.
   P.: – A, to OK. Następny!

   http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=507945#p507945

   Stwierdzenie, że posiadanie broni nie jest prawem fundamentalnym oznacza, że nadal trzeba zrobić pozwolenie, a nie że każdy może i Ameryka. Ma to zapewne na celu uciszenie bardziej radykalnej lewej strony. A z wpisu wynika, że ich mniej radykalna lewa strona głosowała “za”. Nawet partia komunistyczna XD

   • Piotr Crusader89

    Też zwróciłem na to uwagę… Prezydent jest “socjaldemokratom”, a w parlameniecie komuniści bardziej prawicowi niż nasi prawicowi socjaliści….

    • Pawel W

     Bo to są Czescy komuniści, a nie jakaś międzynarodówka.

 • Arkadiusz Kozieł

  Co ciekawe, przegłosowały to partie socjaldemokratyczne, demokraci, komuniści, ANO, które powstało w zasadzie jako ruch społeczny założony przez jednego z najbogatszych Czechów itp.
  A co z prawicą ? Czy to nie dziwne? To co źle się kojarzyło przez lata okazuje się bardziej przyjazne narodowi.
  A jak to u nas wygląda?

 • Starypryk

  No proszę bardzo ,ludziska broń kupują, do tego dochodzi cała galanteria ,rusznikarstwo ,strzelnice,sport i w koncu produkcja i eksport broni ,jest biznes są miejsca pracy .
  Tylko skoro oni mogą ,dlaczego u nas nie można ?
  Cisną się na usta mocniejsze słowa ………

 • Filip Jan

  Jedeme do České republiky 🙂

 • Maciek Mazan

  Rząd RP nie dba o interesy Polaków.
  Wcześniej był to zarząd powierniczy kondominium rosyjsko-niemieckiego. Teraz wspieranie banderowskiej Ukrainy i służalcze umizgi do Izraela.
  W takiej sytuacji trudno się dziwić, że jesteśmy we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii i nasze problemy wiszą kalafiorem rządzącym.

  • Ja tam chętnie dałbym zarobić zarówno Amerykanom, jak też Izraelowi, Rosji czy Niemcom lub Austriakom gdybym tylko miał taką możliwość – produkty Colta, Rugera, S&W , IWI czy STI i SIG to klasa światowa i nie miałbym oporów przed ich kupnem, przy czym ,,świętym graalem” dla mnie jest i pozostanie ViS. Problem jest taki, że nikt nie chce widzieć prawie 40 milionowej Polski jako rynku zbytu dla swoich produktów – lobby zbrojeniowe u nas nie działa i dlatego mamy przepisy jakie mamy. Inicjatywy społeczne -jak ROMB czy AdArma – są dobre ale da się je niestety szybko ,,spacyfikować”. Z producentami i handlarzami już tak prosto by nie było…no cóż zawsze pomarzyć można 😉

 • sidi nowy

  Ile trzeba jeszcze czasu by zrozumieć że Polska jest w łapach Usraela. Inaczej mówiąc zażydzona.

  • max-bit

   To nie jest tak, problem jest w nas samych Polakach dajemy się manipulować i jednocześnie nie jesteśmy tak spójny narodem aby nie dać się przeniknąć przez służby innych krajów (a robią to chyba wszyscy)
   Ale na co chcesz liczyć jeśli nie jesteśmy w stanie sami złapać choć aresztować jednego złodzieja który ukradł 1mld ? (Mówię tu o AG)
   A Warszawka ? Pani HGW i spółka robiła co chciała i co i nic robią szopkę koło tej sprawy, jakieś przesłuchanka, jakieś komisje igrzyska dla gawiedzi Duraczenie znaczy
   Itd. ..
   Ten kraj wbrew pozorom leży na łopatkach i jest tylko kwestią czasu aż to się zawali.

   • gslaw11

    nie zgadzam się, problem jest w tym, że cały czas jesteśmy manipulowani i poddawani praniu mózgu od najwcześniejszych lat. Gadanie, że my mamy problem sami ze sobą to jest właśnie wynik propagandy. Prawda jest taka, że Polacy mają problem nie sami ze sobą tylko z OBCYMI, którzy nami rządzą udając Polaków, których celem jest rozbicie jedności w naszym społeczeństwie. Jeżeli zadasz sobie sprawę, że HGW to nie Polak to zrozumiesz o co chodzi, tymczasem większość odbiera to w ten sposób, że Polacy to tylko złodzieje i Polak – Polakowi wilkiem. Trzeba zrozumieć, że w Polsce nie rządzą Polacy, tylko ludzie udający Polaków, zarówno w rządach jak i kościele, wtedy dostrzeżemy prawdziwego wroga.

    • max-bit

     Masz prawo się nie zgadzać.
     Niestety problem leży w znacznej części w nas.
     OBCY tak oni wykorzystują naszą słabość, a kto jest kim no cóż to już inna historia .
     Weź Naród Wybrany (jak to o sobie mówią) i co ile to lat nie mieli Państwa, rozproszeni po świecie, a jakoś mają się całkiem dobrze (nawet Bardzo D).
     To jest właśnie nasze nieszczęście szukamy winnych w około, pewnie że wróg się czai i nie ma mu się co dziwić (ja wroga nie bronię).
     Ale jeśli bylibyśmy narodem z pewnymi cechami pozytywnymi tzn mieszkaniec mieszkańca szanuje, nie traktuje go jako przeciwnika wroga, umiemy się jednoczyć, działać pracować wspólnie (czasem trzeba bez interesowanie), pomagamy sobie nawzajem i wiemy że czasem trzeba coś poświęcić od siebie gdyż później to zaprocentuje itd. ….
     Niestety tak nie jest, na słabym organizmie zawsze się żywią różne ….
     Oczywiście naszą sytuację dodatkowo utrudnia położenie geopolityczne. Polecam przeczytać lub posłuchać książkę Polactwo R.A. Ziemkiewicza i myślę ze ten obraz jest dość wierny, choć smutny.

     • gslaw11

      zachęcam do głębszego poszperania w naszej historii, a dowiesz się, że naród wybrany rzeczywiście ma się dobrze … w naszym kraju, który jest dla niego ziemią obiecaną. Polacy są uparci i przywiązani do swojego kraju i dla tego nie nazywa się on jeszcze Judeo Polonia tudzież POLIN… ale nie wiele do tego brakuje. Nastawianie nas samych przeciwko sobie, jest celowe, zmniejszenie przyrostu naturalnego jest celowe, sprawienie żeby Polacy wyemigrowali za chlebem za granicę jest celowe – do tego służą przepisy nie pozwalające na rozwijanie biznesów przez Polaków we własnym kraju, obciążenia fiskalne i nagonki urzędowe. To wszystko ma na celu przygotowanie miejsca dla swoich. Przed II wojną światową żydzi w wielu polskich miastach stanowili nawet 70% mieszkańców – to było takie powolne przejęcie przez zasiedlenie tylko, że Adolf pokrzyżował te palny – nie znaczy to jednak że zostały zarzucone. Brak zgody rządzących na posiadanie broni przez polskich obywateli jest jednym z elementów tego planu…. no chyba że będziemy mieli zginąć w obronie naszego kraju w walce np. z ruskimi – wtedy plan zniszczenia polskiej nacji szybciej się zrealizuje bo u ruskich też rządzą żydki – zasada dziel i rządź, gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta – czyt. napuść na siebie frajerów niech się pozabijają – jest cały czas aktualna. Pójdziesz na wojnę broniąc swego kraju, gdzie zginiesz robiąc miejsce dla tych, którzy tą wojnę wywołają. Zatem naszym zadaniem jest nie dać się wpuścić w maliny, poznać prawdę i odnaleźć naszą dumę – taką jaką mają oni – uczmy się od najlepszych i nie zapominajmy, że są oni naszym wrogiem.

 • Maciej Ochnik

  O dziwo napisali nawet na TVP Info czy RP. Spodziewałem się, że newsy pojawią się tylko u “świrów” 😉

 • max-bit

  To tylko obrazuje jak jest w tym naszym kraju.
  Głupota debilizm i złodziejstwo.
  Przykład ta cała szopka z Panem P. No k.. ma…. jak to zniknęło bodaj 800 – 1mld PLN i co i nikt nic nie wie. Szopka typu komisja “śledcza” a gdzie organy które powinny się tym zajmować ? Od 4 lat szukają wiatru w polu. Szukają aby nic nie znaleźć.
  Wiadomo bez specjalnych dochodzeń że Pan P był tylko kukiełka (i dalej nią jest), prawdziwi złodzieje się śmieją. A Pan P opowiada dyrdymały dla ubawu gawiedzi.
  Mówimy że AG to piramida ? No tak.
  Ale się zastanówmy A czym są nasze podatki ZUS-y i inne narzuty 🙂
  Gdzie tyś złotych znikają 🙂
  A…. widzicie, i się jeszcze cieszycie że płacicie.
  No dobra wracając do Mądrych Czechów, ja ten naród szanuję i to naprawdę. Pamiętam jak kilka lat temu przekroczyłem granice w okolicy Kotliny Kłodzkiej, Polska ? Nędza, dupa i kamieni kupa, zakładów zero co najwyżej ich ruiny, ludzie żyją z dnia na dzień, po prostu prawie dno.
  W Czechach ? Życie, Zakłady, transport publiczny.
  Ludzie tutaj się szarpią, jakies petycje piszą i ufają ze to coś da.
  Jak napisałem już wielokrotnie tutaj potrzeba chęci władz do zmian, jeśli ich nie będzie to … a życie to już wielokrotnie udowodniło.

 • Pingback: Czechy, Czechy i co dalej... | Andrzej Turczyn()

 • Łukasz Kmieć

  I co z tego? Czechy nas nie przejmą i nie zaanektują, a u nas nigdy, przenigdy tak nie będzie… bo nawet gdyby nasz sZANOWNY rZĄD wziął się w końcu za k@#$% robotę, choćby prezydent, premier i cała reszta swołoczy przejrzała na oczy i choćby zaproponowała taki zapis do konstytucji to przy najbliższych wyborach 80% reszty populacji tego wspaniałego kraju (tj. wszechwiedzących hoplofobów) wyniosła by ich na widłach na stosy ofiarne. Jesteśmy zacofanym krajem gdzie większość nie chce mieć broni i nie chce by tą broń miał kuzyn, sąsiad, kolega z pracy i w ogóle nikt… poczekajcie… zobaczycie że prędzej wpiszą tam że nasza policja i straż miejska nie mogą posiadać i używać broni, a za kilka lat nawet nasze WP będzie wyposażone w ASG albo nawet pistolety na wodę (coby biednych uchodźców nie skrzywdzić w trakcie rytualnych mordów na polskich ulicach – przecież to by było takie niecywilizowane)…

  • gslaw11

   to trzeba przestać opowiadać mity na swój temat i nie dać się dzielić, to że mamy złe zdanie o sobie samym, Polacy o Polakach, to tylko wynik wewnętrznej nagonki żeby nas podzielić i rozbić jako społeczeństwo – jest to wynik działań broni propagandowej stosowanej przez mniejszość, która nami rządzi… wystarczy zdać sobie z tego sprawę i zobaczysz, że znakomita większość Polaków to są co najmniej przykładni obywatele, ale lata propagandy nie pozwalają nam o sobie w ten sposób myśleć, bo w czymże obywatel Czech jest lepszy od obywatela Polski. Kolego wstań z kolan i zacznij myśleć w trochę inny sposób, to tylko tyle i aż tyle. Odrzućmy wmówione nam kompleksy a zobaczysz, że jest całkiem inaczej. Nie oglądaj tv bo tam sama lewacka propaganda – rozmawiaj z ludźmi a zobaczysz, że większość jest za posiadaniem broni przez obywateli, tylko że niepolskie rządy nie chcą tego faktu zmienić bo się boją uzbrojonych Polaków. Takim rządem jest też PIS.

   • Łukasz Kmieć

    Kolego… raz – nie oglądam telewizji…
    Dwa… z zawodu jestem BHPowcem… moja praca polega na szkoleniu ludzi w zakresie bezpieczeństwa (głównie w pracy, ale nie tylko)… rocznie odbywam sobie takie pogadanki z setkami ludzi (starymi, młodymi, kobietami, mężczyznami, mądrymi, głupimi, lekarzami, biurokratami, rzeźnikami, elektrykami i mógłbym tu wymieniać w nieskończoność)… Jako iż jestem zboczony na punkcie przewodnim tego portalu, ni jak nie mogę się oprzeć potrzebie odwoływania się do tematu broni w moich wykładach (bo broń jest idealnym przykładem na to jak przy odrobinie zdrowego rozsądku można całkowicie bezpiecznie obchodzić się szczególnie niebezpiecznym narzędziem oraz materiałami wybuchowymi, podczas gdy wystarczy odrobina głupoty by doprowadzić do tragedii)… I teraz z mojego własnego, leciwego już doświadczenia. 90% ludzi (bez względu na status, płeć, wykształcenie i cała reszta z wymienionych powyżej) jest święcie przekonana że gdybym w trakcie wykładu wyciągnął pistolet i położył go na stole to nikt by z budynku żywy nie wyszedł, bo zaraz wszyscy by się po niego rzucili i zaczęli mordować bo: liderzy zespołów to ch%#@ którzy gardzą pracownikami i trzeba ich ubić, bo pracownicy linii to obiboki i idioci niebezpieczni dla otoczenia i dla bezpieczeństwa ogółu trzeba ich uciszyć, bo ten się na mnie kiedyś źle popatrzył, a ten opierdolił bez powodu, albo że tent tam Artur XYZ. to recydywista i wariat który wszystkich próbuje zabić wiertarką itd. itp.
    Naprawdę naoglądałem się i nasłuchałem ludzkiej głupoty przez swoje życie i piszę to jako pragmatyk… cały (niemal) naród jest przeciwko nam… z kolei widząc elokwencję i pojęcie o bezpieczeństwie co najmniej połowy z tego, sam na pewno broni bym tej części do ręki nie dał…

    To Tobie kolego radzę porozmawiać z ludźmi, ale różnymi… nie członkami rodziny, kolegami którzy Cię dobrze znają i wiedzą że lubisz sobie pukać z pukawki, nie kolegami i koleżankami ze strzelnicy, czy portali takich jak ten… Tylko ze zwykłymi, prostymi zjadaczami chleba jak 90% populacji naszego kraju, a wnet się przekonasz że klęczysz na kolanach nie dlatego że nie chcesz wstać, tylko dlatego że już dawno komuniści i inni zaborcy odrąbali Ci wszystko co miałeś poniżej kolan… To samo się zresztą tyczy reszty naszych rodaków…

    • gslaw11

     czyli wg Ciebie 90% polskiego społeczeństwa to debile… jeżeli tak to tylko dlatego, że tak zostali ukształtowani właśnie przez media, kościół, szkołę i otoczenie. To że Ty nie oglądasz tv to nie znaczy, że robią to wszyscy, raczej jesteś wyjątkiem w tek kwestii i to bardzo mądre z Twojej strony. Nie mniej jednak nie należy popierać takiego myślenia o nas samych jako społeczeństwie gdyż opisywany obraz jest wynikiem celowego działania, czyjego? Domyśl się, odpowiedź nie jest trudna dla rozeznanego gościa jak Ty. Trzeba tylko ludziom pomóc zobaczyć i nie powtarzać tych bredni, że Polacy to debile (90%) i dać im broń to się pozabijają…. choć szczerze mówiąc myślałem kiedyś podobnie a wręcz identycznie jak Ty, ale wiem że to myślenie mi wpojono. Czas żeby to myślenie odkręcić. Co do samej broni to oczywiście nie jestem za dawaniem każdemu, jesteś bhpowcem więc wiesz że zanim ludzie zanczną jakąś pracę muszą być zdrowi i przejść odpowiednie szkolenie z obsługi np. maszyny. Wg mnie muszą być spełnione pewne warunki żeby dać komuś broń, coś jak prawo jazdy – lekarz i szkolenie no i może jakiś egzamin (prawka też nie dostają wszyscy, a w samochodach ginie co roku sporo osób i co? ktoś zabronił samochodów?)…. bo nie powiesz mi, że naród amerykański jest jakiś mądrzejszy od naszego a już gadanie o kulturze posiadania broni przez nich i braku tej kultury u nas to należy między bajki włożyć. Co do celowości posiadania broni to dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju, coś na wzór Szwajcarii – tylko proszę nie mówi mi, że oni są od nas mądrzejsi – to tylko kwestia systemu prawnego, szkoleń itp i wymaga to czasu, ale od czegoś trzeba zacząć. Pamiętaj, że słaby i rozbrojony naród prosi się o najazd. I taka dygresja jakoś nie przypominam sobie, żeby Polacy podczas II wojny światowej strzelali do siebie bo ktoś krzywo się popatrzył – jak ktoś chce zrobić coś złego to mu legalna broń do tego nie jest potrzebna. Zwalczajmy hoplofobię bo gadanie, że Polacy nie dorośli do broni jest jej przejawem.

     • Łukasz Kmieć

      Nie twierdzę że 90% społeczeństwa to debile… bynajmniej coś takiego nie zrodziło się w mojej myśli ani nie zostało wyprodukowane przez moje palce. Twierdzę że 90% społeczeństwa cierpi na ciężką hoplofobię. Widzisz piszesz o tworzeniu ścisłego frontu i o tym że ktoś tworzy podziały między nami, a jednak sami z siebie tworzymy te podziały bez przyczyny…
      Czy ja kiedykolwiek tutaj stwierdziłem że nie powinniśmy być uzbrojeni, że nam się nie należą te same prawa? Nigdy! Oczywiście że z racji na pewne przyzwyczajenia i doświadczenie jestem stanowczym przeciwnikiem sprzedawania kbksów w kiosku ruchu. Prawo do posiadania broni należy się każdemu, (jak prawo do dobrej pracy, prawo jazdy itd.) ale wpierw trzeba jednak jakoś udowodnić że jesteśmy (indywidualnie) na to gotowi – badania, niekaralność, test umiejętności – tyle, tylko tyle i aż tyle.
      Ja jednak zawsze zaznaczam i podkreślam realia w których żyjemy. Możemy sobie prawić dysputy że zły światopogląd o Polsce i obawy przed sąsiadem zasiała w nas wroga propaganda… oczywiście (zgadzam się z Tobą w 110% w tym), ale niezmienny pozostaje fakt że tak właśnie jest.
      90% Polaków wierzy w to że kiedy się innemu rodakowi wręczy broń do ręki to obudzi się w nim krwiożercza bestia i nic tego nie zmieni… I niestety tego myślenia u sporej większości tego nie idzie za nic wyplenić… W to wierzą, powtarzają jak mantrę i nikt ich nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe.
      I na tym polega problem. My możemy próbować odkłamywać rzeczywistość, tłumaczyć, prowadzić racjonalne debaty i logicznie to wszystko motywować… lecz to i tak przyniesie niewielki skutek, zwłaszcza w krótkim czasie… Potrzeba pokoleń by naród Polski przejrzał na oczy, a konkretniej potrzeba narodowej tragedii (bo dopiero wtedy coś się w Polsce zmienia – takie fakty… wystarczy spojrzeć po naszym rządzie, zakładach pracy z polskim zarządem itd.)
      Na dzień dzisiejszy jak wyjdziesz przed mieszany tłum Polaków i krzykniesz “prawo do broni musi być w konstytucji”, to niestety możesz z takiego wiecu nie powrócić już do domu… i to z różnych hoplofobowych powodów…

      Jeszcze raz podkreślam… jesteśmy po tej samej stronie barykady i podzielamy ten sam pogląd… ja jedynie podkreślam swoje obserwacje które wywodzę z doświadczenia empirycznego…

     • gslaw11

      🙂 Spoko…. ja tylko staram się trochę spojrzeć na sprawę w bardziej pozytywny sposób. Mam jeszcze siłę i nadzieję, że coś da się z tym stanem zrobić i trzeba wykorzystać ten szczególny moment, gdy jesteśmy coraz bardziej zagrożeni – ludzie zaczynają się zastanawiać, co się dzieje i jak mogą się obronić, wtedy mówię im o zrobieniu pozwolenia na broń bo jest to przecież możliwe, choć niestety kosztowne…. choć zapewne dopóki dobrze się nie wystraszą to nie zbiorą 4 liter do załatwienia tej sprawy…. liczą na wojsko – bo tak im wmówiono.

     • Właściwie w obecnych przepisach byłoby wszystko dobrze, gdyby podejście ludzi – w tym i tych decyzyjnych – w sprawie pozwoleń się zmieniło na lepsze. Zgadzam się, że prawo do posiadania broni powinny mieć osoby nie karane i zdrowe psychicznie. Fajnie jakby było obligatoryjne szkolenie z instruktorem na strzelnicy , np. 10 – 20 treningów z obsługi i ze strzelania z danego typu broni. Tak, żeby delikwent jakieś blade choć pojęcie miał o tym co ta broń robi i jak ją trzymać, jak się składać do strzału, jak poprawiać celność. Odzedłbym może od obligatoryjnego wymogu zdawania ,,egzaminu” czy to w formie patentowej czy innej – przynajmniej przy podstawowych pozwoleniach typu OKB. Ważne jest w pierwszej kolejności bezpieczeństwo obsługi i świadomość co się trzyma w rękach a kwestia zestrzelenia 5 rzutek czy nie zestrzelenia ani jednej jest drugorzędna(moim zdaniem).
      Ale tak właściwie to jest jeszcze jeden problem w mentalności – światłych wydawać by się mogło – ludzi. Chodzi mi tu o lekarzy i ich podejście do osób starających się o broń.
      Sytuacja mojego znajomego: Gość z orzeczeniem umiarkowanym o niepełnosprawności (10N, 05R, 07S), samodzielny, ogarnięty zdrowy psychicznie, pracuje. Chciał chłopak kupić sobie pneumatyka do strzelania na strzelnicy. Zarezerwował model w sklepie…czas na badania. Do lekarza orzecznika poszedł z zaświadczeniami od neurologa i kardiologa.Na miejscu jak opowiadał szybko konsultacja jeszcze okulistyczna i psycholog. Psychologa przeszedł. Natomiast lekarz orzecznik jak dowiedział się, że osoba z niepełnosprawnością śmie chcieć mieć broń(pneumatyczną) to podobnież zbladł i zaczął werotwać papiery – koniec był taki, ze znajomy wyszedł z gabinety zapłaciwszy za wizyte ale czując się psychicznie zrównany z ziemią. Teraz razem z tego się śmiejemy, bo w sumie on teraz i tak strzela na strzelnicy ale z broni klubowej a nie z własnego sprzętu. Ale czy tak powinno być – ja myślę, że jeśli ktoś ma chęci i nie ma zbyt wielkich odchyłów, to powinien móc jednak mieć choć tę podstawową broń. Niestety lekarze osób z niepełnosprawnością boją się i traktują ich z góry 🙁
      Pytanie do Państwa: Czy widok np. osoby na wózku z bronią lub świadomość, że taka osoba mogłaby mieć broń legalnie państwa a.) niepokoi b.) jest dla Państwa obojętna c.) jest dla Państwa czymś pozytywnym?

     • Krys53

      kolego a po co tylu lekarzy?
      ja jestem umiarkowany niepełnosprawny (proteza nogi), badał mnie psycholog i lekarz orzecznik ds bp, w ustawie nie ma przeciwwskazań dla takich jak my- więc lekarz nie robił problemu,
      i jestem sobie posiadaczem kilku ładnych sztuk bp (2 szafy),
      na zawodach w Wędrzynie byli kolesie na wózkach,
      niech kolega nie poddaje się i nadal walczy o bp a jak z powodu jego niepełnosprawności nie będą chcieli dać to jeszcze jest UE ;-)) i postraszyć konwencją o przeciwdziałaniu dyskryminacji ON…

 • Włodzimierz Majewski

  ZA TAKĄ MĄDROŚĆ JESTEM ZŁOŻYĆ PODPIS WŁASNĄ KRWIĄ TO ZNACZY ŻE TEMU PAŃSTWU ZALEŻY NA OBYWATELACH

 • Kula Fa

  ” a my mamy po prostu rząd” – niestety, w tej kwestii mamy po prostu rząd taki jak poprzednie.

 • Arkadiusz Kozieł

  Nie zwalajmy win na wszystkich naokoło. To my, patrząc na ponad 1000 lat naszej historii, mamy w sobie takie przywary, że tylko w obliczu wspólnego nieszczęścia, wojny, itp, potrafiliśmy się trzymać razem. A i to zazwyczaj pomniejsi. A wierchuszka, szlachta, itp. rządzący to, jak w cytacie z Sienkiewicza.

  “Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy.”

  A ilu to ciągnęło ” to sukno” po 90-tym, łącznie z dziś rządzącymi, aby im na płaszcze starczyło?
  I tu jest odpowiedź na wszelkie zło, które nas przez wieki gnębiło.

 • EDiox

  Nie do wiary że to tuż za miedzą =[……….] WOW!!! Składam podanie o zieloną kartę albo azyl do Czech. Nawet dodali zapisy sprawiające że jeśli UE wymyśli kolejne durne ograniczenia np odnośnie noszenia czy używania broni, to ich konstytucja już ich przed tym ochroni, szacunek, podziw i importować proszę.

 • Pingback: Projekt czeskiej ustawy konstytucyjnej wyjaśnia po co ludziom potrzebna jest broń palna | Andrzej Turczyn()