Czechy, Parlament wpisuje prawa właścicieli broni do konstytucji

Niższa izba parlamentu Czech uchwaliła w środę nowelizację konstytucji, uwzględniającą prawa właścicieli broni palnej do obrony, mimo że UE po terrorystycznych atakach uzbrojonych islamistów ma na celu ograniczenie dostępu do broni.

Jak podało Radio Praha, legalni posiadacze broni palnej będą mogli niedługo zrobić z niej użytek w razie ataku terrorystycznego lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu państwa.

Za nowelizacją głosowało 139 ze 168 obecnych na sali deputowanych, więcej niż wymagana większość konstytucyjna wynosząca 120. Przeciwko było dziewięciu posłów.

Nowelizację przygotowali deputowani z rządzących Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej i ruchu ANO 2011 oraz opozycyjnych partii komunistycznej i Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Jak podkreślili poprawka nie ma na celu uznania prawa do posiadania broni za prawo fundamentalne.

Nowelizacja trafi do Senatu, gdzie poprzeć ją muszą przynajmniej trzy piąte senatorów, zanim zostanie podpisana przez opowiadającego się za nią prezydenta Milosza Zemana.

Gdyby Senat nie przegłosował nowelizacji, wróciłaby ona do niższej izby parlamentu z proponowanymi przez senatorów poprawkami do zatwierdzenia.

Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec powiedział, że nowelizowane przepisy wskazują na zaufanie do legalnych posiadaczy broni. Jego zdaniem okazałaby się przydatne w takich przypadkach, jak ataki w Nicei i Berlinie, gdzie nie było uzbrojonej policji. “Nie chcemy rozbrajać własnego narodu w czasach pogarszającego się bezpieczeństwa” – oznajmił.

Nowelizacja uważana jest za reakcję na zaostrzenie przez Unię Europejską restrykcji dotyczących broni.

W Czechach zarejestrowanych jest ponad 800 tys. sztuk broni palnej, przy czym spora jej część to egzemplarze muzealne. Według unijnych dyrektyw około połowa ze wszystkich zarejestrowanych sztuk broni palnej wymaga zezwolenia i może być użyta do obrony – mówi zaaprobowana przez deputowanych nowelizacja. (PAP)


No i stało się. Wobec Czech staliśmy się krajem niecywilizowanym, bez wątpienia zacofanym, nie inaczej i to w czasie gdy w Polsce rządzi tzw. #dobrazmiana. Czeska ustawa podkreśliła nasz postkomunizm. Wobec rządu Czech nasz rząd – w obliczu tej doniosłej zmiany – okazał się rządem strachliwym, podejrzliwie i spode łba spoglądającym na współobywateli. Rządzący Polską PiS beztrosko nie zwraca uwagi na pryncypia. Nie wiem co mógłbym jeszcze więcej napisać. Po prostu, państwo z PiSu wstyd, jesteście nieudacznikami. Nie mam innych słów, a te traktujcie jako stonowane.

My Polacy mamy powód zazdrościć Czechom ich władzy, a szczególnie Ministra Spraw Wewnętrznych Milana Chovanec. Ten facet jest kapitalnym ministrem. Co zapowiada to robi. Sprawia fakty, a nie tylko stara się mądrze mówić.

Może po tym co zrobili Czesi zrobi się PiSowi wstyd, może ktoś tam się czeskim przykładem zainteresuje.

Zastanawiam się ile można bez echa pisać o sprawach fundamentalnych? Ile można przekonywać, do zupełnie oczywistej sprawy? Ile można czekać, aż łaskawie ktoś z rządu RP zrozumie, że Polacy nie są mordercami in spe?

Jak tu się nie emocjonować, skoro za naszą południową granicą mamy dowód na to, że można nawet w Europie zapisać prawo do broni w konstytucji? U nas niemoc, u nas ciągle coś… O polskim pawie pisałem dzisiaj wpis, że Polska w sprawach broni palnej jest w roku 1947. W stalinowskim roku 1947. Nijak nie mogę zrozumieć, z jakiego powodu polskiemu rządowi pasuje ten stan.

Proszę o rozpowszechnianie wpisu. Niech niesie się w Polskę informacja, że Czesi mają mądry rząd, a my…, a my mamy po prostu rząd, niech będzie rząd, bez przymiotnika.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. Nieoprawne myślenie musi mieć finansowe wsparcie oddolne.