GieWu atakuje, a my pozostajemy o krok w tyle, z powodu bierności

telewizjarepublika.pl: “Gazeta Wyborcza” już zaczyna przebierać nogami. Oto posłowie Kukiz”15 chcą by dostęp do broni palnej miał każdy obywatel na żądanie. Co ciekawe, projekt ustawy już zaopiniowała pozytywnie sejmowa komisja ustawodawcza. A środowiska lewicowe już zaczynają atak.

Projekt ustawy autorstwa posłów Kukiz’15 powstał już rok temu. Zakłada on, że dostęp do broni mieliby wszyscy bez wymaganych dotychczas badań psychologicznych i wywiadu środowiskowego, przeprowadzanego przez policję. Wystarczyłoby zaświadczenie od lekarza rodzinnego. Pozwoleń nie będzie wydawać już policja, lecz urzędnicy starosty lub prezydenta miasta.

“GW” zapytała nawet generała Romana Polko, którego ostatnie wypowiedzi (zwłaszcza atakujące obecny MON) można włożyć do worka z napisem: absurdalne, co sądzi o pomyśle: – Polska stanie się Dzikim Zachodem – mówi dziennikowi.

Nie czytałem tego co napisano w GWu ale pewnie są to same bzdury. Jak zwykle można napisać. Projekt rzeczywiście nie zakłada obowiązkowych badań psychologicznych, ale te badania mogą być zalecone przez lekarza który wydaje zaświadczenie.

Moim zdaniem spór z pismakami z GWu nie powinien nadawać tonu dyskusji o broni. To jest absolutnie bez sensu. Przecież tu nie chodzi o argumenty, im chodzi o obrzydzenie zmian, które nie pasują do lewackiej wizji świata. To nic, że w tą wizję wpisuje się pan generał Polko, widocznie jego serce jest zachwycone lewicową wizją świata. Argumentami lewaków się nie da przekonać. Niech oni piszą swoje bzdury, a my powinniśmy pokazywać pozytywne przykłady. Przykładowo w Republice Czeskiej też nie ma żadnych psychologicznych badań i też jest tylko zaświadczenie od lekarza rodzinnego przy występowaniu o broń palną. Nic w związku z tym się nie dzieje. Skowyt lewaków, że ktoś proponuje w Polsce podobne rozwiązanie jest tylko z tego powodu, że jesteśmy o krok za nimi.

Jakiś czas temu proponowałem, w ramach przygotowywania pozytywnych przykładów, tłumaczenie czeskiej ustawy o broni na język polski. Niestety odzew był marny, prawie żaden i można powiedzieć, że zostaliśmy zaskoczeni. Może nie zaskoczeni, a nieprzygotowani. Wiedziałem, że takie starcie się zbliża i wiedziałem, że nastąpi. Z tego powodu zaproponowałem rozwiązanie, które nie bardzo zostało podchwycone. Bez pieniędzy, licząc na szczęście, na mądrość i nie wiem na co jeszcze, niewiele zrobimy. Zamiast pokazywać konkretne przykłady z czeskiej ustawy, w świat idzie przekaz lewicowej gazety. Niech sumienie was zaboli, powinno, bo nic samo się nie zrobi.

Ponawiam propozycję tłumaczenia ustawy czeskiej i posługiwania się nią w zbliżającej się ostrej dyskusji o projekcie ustawy, która jest w Sejmie. Za tłumaczenie ja nie zapłacę ze swojej kieszeni. Ta walka to nie tylko moja sprawa, to sprawa wszystkich Polaków. Potrzebne jest zebranie 4500 zł. Fundacja Trybun.org.pl otrzymała po moim apelu około 500 zł tytułem darowizn. Potrzeba zatem jeszcze 4000 zł. Jeżeli jesteście zainteresowani debatą o broni z posługiwaniem się pozytywnymi przykładami z Czech, wysilcie swoją wolę. Nasi przeciwnicy mają potężne środki, my wewnętrzne spory…

 • Wojtek Sokołowski

  Nie do końca rozumiem, dlaczego mamy posługiwać się czeską ustawą. Mamy przecież projekt swój całkiem dobry.
  W zasadzie nie trzeba tłumaczyć całej ustawy, wystarczy znać pewne fakty, czyli właśnie kwestie uzyskania pozwoleń czy badań.

  • Andrzej Turczyn

   Nie rozumieć można wyłącznie braku zrozumienia dla tego, że warto się posługiwać pozytywnymi przykładami sąsiadów. Widziałeś co jest napisane w projekcie zmian ustawy konstytucyjnej? Jeżeli nie to poczytaj zanim zaczniesz komentować propozycje tłumaczenia tego co robią Czesi.

   Jak masz lepszy pomysł niż ja spróbuj go zrealizować. Znajdź w ustawie stosowne fragmenty… daj do tłumaczenia.
   Kwestionowanie tego co robię, bez podejmowania konkretnych działań nie jest pozytywne w żaden sposób.

   • TenSamJa

    Panie Andrzeju oni mają w dupie wszystkie pańskie argumenty, jakby można było ich tak przekonać to nie byłoby tej całej draki.

    • Kamil Nagrodzki

     Posłowie mogą je mieć w d, ale jak społeczeństwo zobaczy jak to jest u sąsiadów to będzie się domagać tego u nas.

    • Andrzej Turczyn

     Oni mają, ale naszym obowiązkiem jest walczyć, a nie pierdzieć w fotel przed komputerem.

   • wombat

    Zwracam uwagę, że czeska ustawa jest dostępna również po angielsku, a całość liczy sobie 76 stron. Mamy w środowisku ludzi, którzy znają angielski i robili tłumaczenia w czynie społecznym, tak? Ja 76 stron nie zrobię, bo zwyczajnie nie mam czasu, ale mógłbym zrobić 10, no w porywach 20. Jeśli zgłoszą się jeszcze 3-4 osoby, to już można rozmawiać o konkretach. Jeśli zgłosi się 5-7, to temat powinien zostać wstępnie ogarnięty w tydzień. A gdyby udało się do tego znaleźć kogoś profesjonalnie zajmującego się korektą, to już w ogóle byłoby super.

    Jeśli ustawa ma służyć po prostu za przykład, to właściwie po co nam “profesjonalne” tłumaczenie CZ-PL, które patrząc po stawkach raczej nie będzie wybitne? Wielu tłumaczy nie ma pojęcia o terminach związanych z bronią palną, przy takim “obywatelskim” projekcie nie będzie tego problemu. Gdyby pan Turczyn albo inny prawnik ze środowiska przejrzał później tekst i wprowadził ew. poprawki, to podejrzewam, że efekt końcowy byłby znacznie lepszy niż w przypadku zlecenia tego komercyjnie.

    • Krzysztof Jabłoński

     Dawaj link do tej ustawy po angielsku. Jak dam radę w terminologię, to parę stron ogarnę.

     • wombat

      Wystarczy wyszukać “czech act on firearms and ammunition”. Jest na stronie czeskiego MSW:
      http://www.mvcr.cz/mvcren/file/zakon-o-strelnych-zbranich-a-strelivu-en-doc.aspx

     • Krzysztof Jabłoński

      Jak się umie to wystarczy 5 minut. Jak się nie umie, to można cały dzień zmarnować. Wczoraj poświęciłem 40 minut na szukanie i nie znalazłem. Dzięki za link. Zobaczę co się da zrobić.

     • wombat

      Przydałaby się jakaś platforma, na której można założyć wątek dla osób zainteresowanych projektem i wymieniać PM. Wiem, że dużo osób siedzi na FB, ale swoje konto skasowałem, bo nie podoba mi się polityka tej firmy – i prawdę mówiąc wolałbym tam nie wracać.

     • Krzysztof Jabłoński

      Projekt. Nazywajmy rzeczy po imieniu – tłumaczenie dużego tekstu to jest projekt. Można do tego wykorzystać platformę do hostingu projektów (głównie programistycznych) github.com
      Jak nie będzie lepszych propozycji, to założę repozytorium (najpewniej dziś w nocy).

     • Fernir

      Też miałem zaproponować GitHuba

     • Krzysztof Jabłoński

      Poświęciłem dłuższą chwilę i przekonwertowałem dokument na format czysto tekstowy, utworzyłem publiczne repozytorium i wrzuciłem tam treść dokumentu po angielsku wraz z oryginałem (.doc) oraz notą skąd to i po co. Konwersja do formatu .md (github flavoured markdown) wydaje się najrozsądniejsza, bo będzie to można bezkarnie przeglądać dokumenty na githubie i za darmo będzie formatowanie i wyświetlanie online. Markdown jest dosyć prosty, do użycia nie potrzeba żadnych wyszukanych edytorów, wordpad i wio. Formatowanie póki co uważam za sprawą drugorzędną.

      Jak ktoś wie jak temat zgrabnie ugryźć, będę wdzięczny za wszelką pomoc.

      Adres repozytorium:
      https://github.com/postscripter8/czeska_ustawa_o_broni

    • Łukasz Kmieć

     Ja mogę wziąć na siebie z 10 może 15 stron

 • Adam

  Przepraszam, że tak późno (przebywalem w miejscach gdzie internet nie “dolatuje”), ale dorzuciłem stówkę i zachęcam kolegów. Mam nadzieję, że już niedługo projekt “ustawy Kukiza” trafi pod obrady Sejmu i uważam, że są nam potrzebne wszelkie możliwe argumenty aby przekonać wszystkie ugrupowania polityczne w naszym parlamencie (niezależnie od tego czy je lubimy czy też nie). Według mnie trzeba przede wszystkim zadbać o wymanewrowanie najbardziej absurdalnych wymogów dyrektywy KE, jak na przykład ograniczenia pojemności magazynków – uważam, że jest to możliwe, bo sama dyrektywa pozostawia furtkę dla sportowców. Oczywiście to jeden z wielu absurdów. Należy zadbać o to aby politycy nie przestali myśleć o nowej UoBiA. Dziełajmy, bo obudzimy się z ręką w nocniku 🙁

  • Andrzej Turczyn

   dzięki, za wsparcie

 • Kamil Nagrodzki

  Bardzo mnie smuci, że ROMB nic w tym kierunku nie robi.
  To tam powinny być zgromadzone odpowiednie środki na takie działania.
  Apeluję do strzelców wydajcie trochę mniej na naboje i przeznaczcie je na wsparcie inicjatyw obywatelskich. Bez zaangażowania i gotowości do płacenia na wspólne dobro nic nie zbudujemy. Dziwię się, że fundacja założona przez Pana Andrzeja Turczyna ma tak słabe wyniki. Myślałem, że strzelcy nie są aż takimi sknerami.
  Z Panem Turczynem nie zawsze się zgadzam, ale go popieram i uważam
  za jedną z bardziej zasłużonych dla sprawy osób.
  Proszę szanujcie takich ludzi którzy poświęcają swój własny czas i pracę by zrobić coś dla dobra publicznego, bo gdy ich zabraknie to Bieńkowska i spółka tak nas uszczęśliwią, że
  komuna przy tym była igraszką…

  • Andrzej Turczyn

   w ROMB są środki, ale Lewandowski rozpętał kampanię intryg i nie mam zamiaru wydawać pieniędzy, aby nie narażać się przez to na kolejne spory.

  • Krzysztof Jabłoński

   Kolego, wypłatę się ma raz w miesiącu. Ludzie nie mogą co tydzień przelewać hajsu, ewentualnie musieli by 4x mniejsze kwoty.

   Poza tym chętniej wspiera się inicjatywy, których sens jest bezsporny, niż te, których jest dyskusyjny. Wyłożenie 4 patoli na tłumaczenie całego aktu prawnego z języka czeskiego ma sens, ale dyskusyjny.

   A poza tym, to mało nas. Tak tłumaczyłbym trudności w uzbieraniu całej kwoty szybko. Można byłoby poszukać bogatych sponsorów. Może Soros by coś dorzucił 🙂

   • Kamil Nagrodzki

    Mam świadomość gdzie żyję i jakie są możliwości rodaków. Zgadzam się z amerykańskim podejściem, że ludzie muszą być gotowi to finansowego wspierania inicjatyw które popierają, bo inaczej niczego się nie zbuduję.
    Właśnie dlatego umieściłem film z Profesorem Markiem Chodakiewiczem.

 • Kamil Nagrodzki

  Polecam obejrzeć Prof.. Marka Chodakiewicza ze zrozumieniem:
  https://www.youtube.com/watch?v=Hcr2yzkCbn0&feature=youtu.be

 • Sylwa

  “Nie czytałem tego co napisano w GWu ale pewnie są to same bzdury. “-poważny błąd. Nie mamy luksusu “jedynej prawdy”, cały czas trzeba wyjaśniać otoczeniu o co chodzi, przeciwważyć nagonke mediów na legalnych posiadaczy broni.
  A tak, nie wiemy co mówią więc nie możemy się odnieść, tymczasem Firearms United sprawę skomentował.
  BTW pytać wojskowego o cywilny “rynek” broni??
  Argument autorytetu to prymitywna socjotechnika…

  • Kamil Nagrodzki

   “Każdy sądzi według siebie”
   Opinia pseudo-autorytetu w postaci gen. Polko,
   pokazuje kim jest generał…

  • Wojtek Sokołowski

   To co napisano w GW, to są bzdury, ja miałem okazję tekst przeczytać Kłamstwo na kłamstwie i kłamstwem pogania, dodatkowo podlane opiniami “ekspertów”
   Wystarczy zresztą przeczytać odpowiedzi z Firearms United Poland i Rafała Kawalca, który jest członkiem ROMB. Które były publikowane na grupie Broń Palna na FB.

  • Krzysztof Jabłoński

   “Nie czytałem tego co napisano w GWu ale pewnie są to same bzdury. ” – poważny błąd.

   Zgadzam się, nie możemy sobie pozwolić na niewiedzę, co tam lewaki przebąkują. Przeczytałem fragment tekstu i większość komentarzy do niego – pisane przez lemingi, które całą wiedzę o sprawie czerpią z “opracowań” GW i komentarzy pod nimi. To są kłamstwa, które trzeba znać i które trzeba prostować.

   Pod tekstem pojawił się jeden (1!) komentarz pozytywnie nastawiony do posiadania broni, niestety o broni czarnoprochowej, więc zupełnie niemerytoryczny w kontekście projektu, bez związku z tekstem GW. To jest wojna.

   Jeżeli w komentarzach nie zasypiemy GW żądaniami sprostowania kłamstw i przeinaczeń, nie dodamy rzetelnych wyjaśnień, cytując proponowane przepisy – te lemingi naprawdę będą myśleć, że projekt otwiera drogę do posiadania broni alkoholikom, ćpunom, umysłowym degeneratom i schizofrenikom.

   Trzeba to robić, i trzeba to robić natychmiast. Mało kto będzie zaglądał do artykułu sprzed tygodnia.

   Niestety dodawanie anonimowych komentarzy jest niemożliwe, więc nie mogę interweniować od razu. Trzeba się najpierw zarejestrować, czytać te ich regulaminy.

 • Jan Kowalski

  Być może dlatego jesteśmy bezbronni tzn.rozbrojeni.
  https://www.youtube.com/watch?v=EaKM-pat41Y&feature=em-uploademail

  • Mam nadzieję, że również prezydent Duda nie jest agentem, który właśnie być może powstrzymuje odzyskiwanie niepodległości przez Rzeczpospolitą.

 • Wpłaciłem niewiele (współmiernie do moich >niskich< dochodów), ale gdyby tyle wpłaciło kilkaset osób, to sprawa byłaby załatwiona.

  • Andrzej Turczyn

   gdyby każdy wpłacił niewiele, mielibyśmy bardzo wiele

 • Messer Woland

  Szczerze, to mi ten post umknął, a staram się być na bieżąco. Trochę mnie to dziwi wszystko, bo na beżowym czy FB jest tylu sympatyków… słomianych chyba. Ja właśnie zrobiłem przelew.

  • Andrzej Turczyn

   dzieki

 • Pawel W

  A może zamiast tłumaczenia ustawy, bilbordy głoszące, że Czesi próbują wpisać do konstytucji prawo do posiadania broni? A jeszcze lepiej, jak już im się uda – Czesi mają prawo do broni w konstytucji! Wzbudzić taką zazdrość w Polakach. 😉

  • Andrzej Turczyn

   4500 nie można zebrać, a co mówić o bilbordach….

   • Pawel W

    Ale najwyraźniej nie przekonał Pan nas do konieczności tłumaczenia całej ustawy (to tłumaczenie przysięgłe?). A akcja bilbordowa z ciekawym hasłem mogła by cieszyć się znacznie większym wzięciem.

   • Krzysztof Jabłoński

    Jak się ma mało pieniądza, to trzeba mądrzej wydawać.

    Użytkownik Wombat roztropnie zaproponował tłumaczenie społeczne treści ustawy z tłumaczenia angielskiego, które jest gdzieś dostępne (podobno ~76 stron). Jest to do zrobienia i to za darmo. Jeśli liczyć, że nasz czas jest bezwartościowy rzecz jasna 🙂

    Albo bezcenny, jak tam kto uważa.

    W każdym razie, jeśli tylko podołam terminologii, oferuję pomoc w tłumaczeniu.

 • Pingback: Cezary "Trotyl" Gmyz na Twitter o broni palnej | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: "Informacje" czyli publicznie rozpowszechniane bzdury o projekcie ustawy o broni i amunicji | Andrzej Turczyn()

 • Michał Waczyński

  A jak będzie z egzaminami? Dalej policyjne, które zdaje ok. 10%, jak w przypadku licencji na broń kolekcjonerską ?