W czeskim Senacie wciąż trwają prace nad konstytucyjnym prawem do broni

Czechy, Praga. Senacka Komisja Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa, w minionym tygodniu debatowała nad projektem zmian do ustawy konstytucyjnej nr. 110/1998 Sb. o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej.  Ustawa ta ma za cel stworzenie obywatelskiego prawa do nabywania, posiadania i noszenia broni w celu zachowania bezpieczeństwa Republiki Czeskiej.

Projekt sprawozdania komisji jest krytyczny wobec projektu, w szczególności wskazuje na brak ustaw wykonawczych, które miałyby konstytucyjne prawo wdrożyć w życie. Komisja postanowiła odroczyć posiedzenie w tej sprawie, do momentu przygotowania istotnych założeń przepisów wykonawczych do ustawy zmieniającej ustawę konstytucyjną o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej.

(źródło gunlex.cz)

Pozytywne zmiany prawa do broni nie przychodzą łatwo, nawet w Republice Czeskiej. Zawiadamiałem wcześniej we wpisie Komisja Konstytucyjna czeskiego Senatu negatywnie o wpisaniu prawa do broni do ustawy konstytucyjnej o problemach jakie napotyka zmiana przepisów konstytucyjnych w Czechach.

Jest trudno, ale nie beznadziejnie. Wyraźnie widać, że senatorowie czescy nie chcą wyrzucić projektu, a oczekują konkretnych rozwiązań w przepisach wykonawczych. W ustawie konstytucyjnej o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej ma się pojawić jeden krótki przepis, gwarantujący prawo do broni na poziomie konstytucyjnym.

Czekamy na dalszy rozwój wypadków u naszego południowego sąsiada licząc, że tam wszystko się powiedzie i będzie wzór za którym można podążać. Wzór już jest ale liczę, że ten wzór będzie przełożony na obowiązujące prawo. Będzie to wzór niejako instytucjonalny.

Może wówczas tchórzliwi polscy politycy – pogardzający Polakami, traktujący ich jako niedojrzałych, nieprzygotowanych, niedorosłych, dla których za wcześnie na odpowiedzialność – będą mieli jakąś refleksję nas swoją moralną małością. Nie liczę na wiele, ale kto wie, może ci zarozumiali teoretycy życia, pochylą się nad problemem gdy w Czechach będzie prawo do broni w przepisach konstytucyjnych zapisane.

 • TenSamJa

  A u nas jak? Ktoś widział to co wyszło z tej komisji?

  • Sejmowa Komisja Ustawodawcza na posiedzeniu w dniu 21.06.2017 jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy o Broni i Amunicji zgłoszony przez Kukiz’15 i dzięki temu został on skierowany do dalszych prac – nadano mu numer druku sejmowego 1692 i skierowana do pierwszego czytania

 • Starypryk

  Wszelkie ograniczenia , zabijają rozwój , a rynek cywilny świetnie to pokazuje .
  Czesi idą jak burza ,rynek im się rozwinął ,ludzie mają pracę ,budżet dostaje dodatkową kasę ,eksport rośnie ,a to nie tylko produkcja broni ,galanteria wszelaka ,szafy ,smary i wiele innych “dupereli” rusza rynek i to na wiele sposobów .
  I tylko ten parametr jest ważny, reszta to ściema i mydlenie oczy czy wręcz psychiczne skrzywienia polityków wychowanych w komunistycznej rzeczywistości i przyjmując jej “racje” za normę która ma obowiązywać dzisiaj.