Czy PiS pcha nas w łapy komunistów z Chin?

Chińczycy w offsecie za wybudowanie w Polsce elektrowni atomowej mieliby zainwestować nad Wisłą nawet 250 mld zł np. w fabrykę samochodów elektrycznych. Według nieoficjalnych informacji “DGP” to jeden z rozważanych pomysłów.

Chociaż rząd wciąż nie podjął decyzji o budowie siłowni jądrowej to z rozmów z osobami zbliżonymi do resortu energii wynika, że jest nowa koncepcja: by Chińczycy zbudowali nam reaktory o mocy nawet 10 GW warte 220-250 mld zł.

Rozważane mają być dwie lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

W ramach offsetu mieliby zaś zainwestować u nas taką samą kwotę, m. in. w fabrykę, w której w ciągu kilku lat mogłoby powstawać milion samochodów elektrycznych.

Minister Krzysztof Tchórzewski potwierdził, że w planach są przetargi na budowę elektrowni atomowej, ale pytany o offset uchylił się od wyraźnej odpowiedzi. (PAP)


Trzeźwo myślący Antoni Macierewicz mówi, że odradza się niebezpieczny sojusz Rosji i Chin, a tu co czytam! Albo to jest jakaś bzdurna wiadomość, albo PiS oszalał i pcha nas w łapy komunistów z Chin. Albo rząd sprostuje w najbliższym czasie te informacje, albo mamy do czynienia ze zdradzieckimi działaniami tej części PiS, której marzą się samochody elektryczne i obudzenie gospodarki jak za Gierka, przez wielkie państwowe inwestycje. Oczywiście socjalizm będzie wdrażany przy współudziale komunistów z Chin, z czasem ci komuniści przejmą nas na własność. Można dodać, że jak PiS nie otrzeźwieje, to odbędzie się to w rytm Mazurka Dąbrowskiego.

 • Jarek Lew

  no i mimo wszystko trochę bym się obawiał elektrowni z czajna…
  coś sobie z autrostradami nie poradzili, a tutaj stawka jest znacznie wyższa.

  • Arkadiusz Kozieł

   w Koszalinie Chinole mięli fabrykę rowerów. W piątek ludzie wyszli do domów rozpoczynając weekend, a w poniedziałek w halach zastali tylko fruwające kawałki papierów i innych śmieci. Takie to z nimi mogą być biznesy.
   Swoją drogą, trzeba mieć talent, aby zwinąć fabrykę w dwa dni i nie pozostawić nawet śladu po sobie.

  • EDiox

   No, “reaktor atomowy made in china” brzmi prawie jak “Czarnobyl wersja 2.0” 0_0′

 • EDiox

  Wreszcie jakaś informacja o fabrykach, szkoda że nie potwierdzona ;/ I ten reaktor “made in china” brzmi koszmarnie … Jednak wreszcie coś na wzór rozsądnej propozycji handlowej. A nie tylko drogi, stocznie itd.itp.
  Zamykanie rynku na chiny, to nie metoda, to jakby podczas wojny wejść do bunkra, siedzieć i nic nie robić. W ten sposób jeszcze nigdy, nikt nie wygrał. A przeciwnik w końcu znajdzie tylne wejście. We wspólnym rynku UE to tylne wejście to rozwarte na oścież wrota od stodoły. Tu aby wygrać należy zarobić więcej i szybciej od przeciwnika, jednocześnie budując potencjał produkcyjny i technologiczny. To ostanie to nawet ważniejsze w dłuższej perspektywie.

 • max-bit

  10 GW z Atomówki ?
  Made in China ?
  hmmm trochę zaskakujące (po za tym co to za technologia ? a że Chińczycy zbudują atomówkę jak mieli problem z drogą ?….)
  Po pierwsze tak olbrzymia EA się raczej nie zmieści w jednej lokalizacji w 2 ? No też może być problem ale już prędzej.
  Tak olbrzymiej 5 GW na jedną EA, trzeba zapewnić olbrzymie systemy zapasów wody do awaryjnego chłodzenia reaktorów a u nas dość kiepsko z tym….
  To raz.
  Dwa
  250 mld Chińskich inwestycji ? To kupa forsy… to jakiś nowy projekt ich jedwabnego szlaku ? A co na to USA ? 🙂
  Szczerze trochę dziwne … ? Po za tym te samochody to miały być nasze 🙂

  • EDiox

   Jak się USA nie podoba to niech one postawią nam atomówkę i sfinansują offset, Czechom i innym to mogą biznes podkupić zamiast go zamykać, to czemu u nas nie mogą skoro tak nas cenią? Przecież dla nich to też był by dobry biznes.

   • max-bit

    Ale celem USA nie jest żadne rozdawnictwo tylko jak każdego “poważnego” kraju podbój świata i łupienie. (nie mam do nich specjalnych pretensji …są sprytniejszi cwańsi lepiej zorganizowani itd. ..)
    Kto nas ceni ? Co najwyżej traktują jak frajera którego prosto złupić oferując im paciorki 🙂
    Ostatnie 80 lat:
    Wojna złupienie przez Niemiaszków i Ruskich
    Później 40 lat pod butem ZSRR
    Ostatnie 25 lat to łupienie przez Zachód.
    A teraz kto ? USA albo Chiny 🙂
    Co ktoś myśli że Chińczyki nam ot tak dadzą 250 mld $ bo maja gest ?
    A miało być tak pięknie … będziemy może wyrobnikami u chińczyka ?

    • EDiox

     Dlatego powinniśmy mieć ministrów którzy by powiedzieli;
     “Ok USA, nie podoba się wam chińska elektrownia, to wy ją postawcie”.
     Tak jak to robią Czesi, Francuzi i inni prawdziwi przyjaciele USA, a wspólne interesy tylko tą przyjaźń zacieśnią =]