Napad na sklep w Zabrzu, przestępcę ujęli świadkowie zdarzenia

Do zdarzenia doszło 28 września, około godziny 13.00 w sklepie mięsnym. Do sklepu wszedł uzbrojony mężczyzna i oddał dwa strzały. Mężczyzna miał ze sobą rewolwer czarnoprochowy i to właśnie z tej broni oddał strzały. Jeden z nich trafił ekspedientkę w brzuch. 61- letni mężczyzna został ujęty przez świadków zdarzenia. Świadkowie zdarzenia nie pozwolili zbiec sprawcy z miejsca zdarzenia. Kiedy usiłowali ująć sprawcę, ten… pogryzł jednego z nich.

Zabrzańscy policjanci, którzy po zgłoszeniu pojawili się na miejscu zdarzenia, zatrzymali napastnika. Podejrzany został osadzony w policyjnym areszcie. Na razie nie są znane powody, dla których mężczyzna zaatakował.

(źródło dziennikzachodni.pl)


 

Moje doświadczenia wskazują, że portal dziennikzachodni.pl jest rzetelny w swoich informacjach, co moim zdaniem oznacza, że faktycznie doszło do przestępstwa z użyciem broni czarnoprochowej. Ten fakt wzbudza emocje całkiem sporej grupy Polaków, posiadaczy tego rodzaju broni. Przez moment zastanowiłem się nad powodami tych emocji czy może obawy. Odpowiedź jest zupełnie oczywista, ale zahukanie medialną nagonką na broń palną, utrudnia wychwytywanie oczywistości.

Po pierwsze żaden praworządny człowiek nie może przyjmować na siebie emocjonalnego ciężaru cudzego przestępstwa. Po wtóre to przestępstwo, w którym wykorzystano broń palną czarnoprochową wzbudza emocje, bo się zdarzyło. Tak, ten fakt wzbudza emocje, bo takie przestępstwa się nie zdarzają. Zdarzyło się coś co w praktyce kilkunastoletniej zupełnie nie występuje, wielu zatem wstrzymało oddech… Zupełnie niepotrzebnie. Zdarzyło się przestępstwo i tyle. Wyjątkowe zdarzenie, którego pojawienie się nie może burzyć obrazu Polaków, jako społeczeństwa, które choć ma prawo dysponowania bronią tego rodzaju bez pozwoleń, nie korzysta z tej broni w celach przestępczych.

W Polsce nie ma żadnych danych dotyczących ilości broni czarnoprochowej w rękach Polaków. Taka broń nie jest w żaden sposób reglamentowana. Szacuje się, że są to dziesiątki tysięcy, a niektórzy mówią i setki tysięcy egzemplarzy takiej broni. Nieprzerwanie od 2004 roku można ją posiadać bez żadnych pozwoleń i rejestracji.

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że będą tacy, którzy być może będą z tego przypadku korzystali w swojej propagandzie. Każdy czyn przestępczy z bronią w ręku wzbudza emocje i właśnie te emocje, a nie rozum, jest przez przeciwników dostępu do broni wykorzystywany. Przecież cała argumentacja przeciwników posiadania broni zasadza się na argumentach emocjonalnych. Niczego więcej nie mają społeczeństwu do przekazania, poza taką prezentacją zdarzeń, aby wywołać histeryczny strach przed posiadaniem broni.

Pijąc z rana kawę tak się zastanawiałem, czy np. rejestracja takiej broni zapobiegłaby przestępstwu. Oczywiście w przypadku indywidualnym tego pana przestępcy trudno powiedzieć. Jednak taka myśl mi zaświtała w głowie. Miłośnicy zakazania posiadania broni posługują się argumentem, że im więcej broni na pozwolenia na broń tym więcej przestępstw. W takim zdaniu ukryta jest teza, że rejestracja broni nie powstrzymuje przed popełnieniem z tej broni przestępstwa. Co by było gdybym zgodził się z lewacką argumentacją w tym konkretnym przypadku? Byłby wniosek, że rejestracja nie powstrzymałaby tego pana w popełnieniu przestępstwa? Chyba tak, jak myślicie? Oczywiście dla miłośników zakazywania wszystkiego co strzela żaden argument nie trafi, bo oni sporu nie toczą na argumenty tylko emocje wywoływane obrazami krwi i śmierci…

Poza powyższym, proszę również zwrócić uwagę na to kto ujął łobuza i to gołymi rękami. Zrobili to świadkowie zdarzenia. Moim zdaniem świadczy to o tym, że pan przestępca jakoś zupełnie nie jak przestępca się zachowywał. Bandyta z bronią w ręku i złapany przez ludzi nieuzbrojonych? Coś mi się zdaje, że ten facet był po prostu pomylony… czas to pokaże.


Uzupełnienie 1.10.2017 r. Postrzał ekspedientki to jedna wielka ściema, zaprogramowana na potrzeby podniesienia tej sprawy przez posła z kropka en, przed głosowaniem nad wnioskiem tych oszołomów o odrzucenie projektu ustawy o broni i amunicji. Oto dowód: “skończyło się na siniaku i otarciu naskórka”

 

 • Grzegorz

  Mi także coś tu mocno nie pasuje na zdrowy rozum: mężczyzna 61-letni, sklep mięsny, broń CP, strzał z broni CP w brzuch ekspedientki, ujęcie napastnika przez nieuzbrojonych świadków zdarzenia… Takie obserwacje mam z tego przekazu medialnego.

  Sam kilka razy strzelałem na strzelnicy z broni CP i wielokrotnie byłem obserwatorem takiego strzelania – lecz zawsze na strzelnicach otwartych. Huk wystrzału jest potworny a do tego jeszcze kłęby czarnego dymu. Mi osobiście trudno sobie wyobrazić skutek takiego wystrzału w małym zamkniętym pomieszczeniu. A i świadkowie takiego wystrzału w zamkniętym pomieszczeniu musieliby mieć nerwy ze stali i spiżowe jaja aby zareagować obywatelskim zatrzymaniem – i do tego tak skutecznie. A postrzelona ekspedientka? Mogę sobie wyobrazić skutki postrzelenia pociskiem 9mm Luger w okolice jamy brzusznej ale postrzelenia bronią CP w tą samą okolicę już sobie nie wyobrażam. Jestem ciekaw stanu zdrowia ekspedientki. Dziwna cała ta sytuacja…

  • Hz10 Hz10

   Trzeba spojrzeć z drugiej strony. Gdyby był powszechny dostęp do broni to pani sprzedającej nic by się nie stało a napastnik leżał by w najgorszym przypadku (dla niego) martwy. Tak to się powinno odbywać.

   • Grzegorz

    dokładnie! 🙂 Ale takie sytuacje tylko w poważnych państwach.

   • Jan Kowalski

    Po co miała być lepiej uzbrojona?:)
    Sklep rzeźnicki, miała pewnie, nóż, topór i pieniek.
    Fajne pisać…ale nie chciałbym oberwać po jelitach z 45-tki.
    Współczuję tej pani.

  • sz p

   Jakie kłęby czarnego dymu? Dym jest raczej biały. A jego ilość i głośność huku zależy od ilości prochu. Ale policjanci Cię przebili – ustalili, że to była broń prochowa:
   http://zabrze.slaska.policja.gov.pl/k29/informacje/wiadomosci/214012,Zatrzymali-mezczyzne-ktory-postrzelil-kobiete.html

  • Marcin C

   Mnie też ten postrzał w brzuch wydaje się dziwny. “Jej (ekspedientki) życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.” Na jednym zdjęciu widać przygotowane ładunki. Naważka dosyć zacna – na oko gram czarnego prochu (sam używam podobnych fiolek). To wystarczy żeby człowieka przestrzelić na wylot (jeśli kula nie zahaczy o jakąś chrząstkę czy kość). Nawet z 36tki. Miała kobieta szczęście bo raczej tylko ją drasnęło. Tak czy siak – zdrowia życzę dla pani a dla bandyty pierdla.

   • sz p
    • Marcin C

     “Mężczyzna wszedł do sklepu, ruszył prosto w stronę znajomej, prawdopodobnie bez słowa przystawił lufę do jej brzucha i strzelił….Kobieta dostała w brzuch i trafiła do szpitala, jednak skończyło się na siniaku i otarciu naskórka.” No bez jaj. Kapiszonem samym strzelał? Jak dla mnie chciał ją tylko wystraszyć. Tak czy siak-powinien siedzieć. I to znacznie wcześniej z tego co wyczytałem. Jak to szło panie Zieliński? “Za bezpieczeństwo obywateli odpowiada Państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko Państwo i stosowne służby.” NO BEZ JAJ – że popełnię autocytat.

  • DanielB

   Skutki postrzału z rewolweru CP kalibru .44 są porównywalne z 9 mm Luger ale tylko z pociskiem pełnopłaszczowym FMJ, przy czym rewolwer CP będzie miał mniejszą głębokość wnikania niż 9 mm Para. Odnośnie skutków postrzelenia, to trzeba po raz kolejny rozprawiać się z mitem o jakichś szczególnych skutkach postrzału z CP, bo to bzdura. W internecie można znaleźć filmy z testów na żelatynie balistycznej rewolwer CP .44 i 9mm Luger z pociskiem Hydra Shock, rewolwer CP – kanał stały na całej długości o małej średnicy, 9mm Luger wytworzył spory kanał chwilowy i wniknął na większą głębokość niż CP, wiadomo że 9mm będzie bardziej skuteczny i niszczący. Powtarza się ludowe legendy o pociskach z miękkiego ołowiu, widziałem pocisk rewolwerowy uzyskany podczas ekshumacji żołnierza wojny secesyjnej, wyglądał jakby był wyjęty z bębna, bez żadnych deformacji. Żeby pocisk z miękkiego ołowiu mógł się znacząco odkształcić musiałby mieć bardzo wysoką prędkość początkową, a czarny proch z krótkiej lufy rewolweru nie pozwala takiej uzyskać. Stanisław Kochański opisuje w swoich pracach całą historię prac nad uzyskaniem skutecznego pocisku ekspandującego do broni krótkiej i nie było to takie proste, sam miękki ołów to za mało. Jeszcze w XIX wieku postrzał w brzuch był uważany za dający szansę na przeżycie, więc ja mam nadzieję że ta pani wyjdzie z tego bez szwanku.

  • quba_83

   Mam podobne spostrzeżenia. Media podały, że postrzelona w brzuch ekspedientka jest w dobrym stanie i jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jakoś nie wyobrażam sobie tego… chyba że gość chybił i tylko ją drasnął. A to zatrzymanie obywatelskie to ma świadczyć o tym że nie potrzebujemy broni do walki z przestępcami?!?! Ja bym się na uzbrojonego faceta z gołymi rękami nie rzucił raczej….
   Śmierdzi mi ta sytuacja dobrze przygotowaną inscenizacją. Dobrze, że policja się nie postrzeliła robiąc zdjęcia rewolweru z napiętym kurkiem, gotowego do strzału 😉

  • sz p

   Był Pan ciekaw stanu zdrowia ekspedientki – siniak i otarcie naskórka:
   https://www.tvn24.pl/katowice,51/strzaly-w-miesnym-napastnik-nekal-ekspedientke-od-dwoch-lat,777097.html

   • Grzegorz

    Ta stacja telewizyjna nigdy nie słynęła z obiektywizmu przekazywanych informacji ale dziękuję. Ale nawet gdyby poskładać razem wszystkie informacje, to nijak “siniaki i otarcia naskórka” nie mają się do “strzału w brzuch z broni CP”. Ot zagwozdka.

 • Starypryk

  Dokładnie wedle hoplofobowego scenariusza , i to propagandowego scenariusza prosto z lat 6070 .
  A to że stało się to w czasie czytania ustawy ……….

 • sz p

  Panie SS MSWiA, pośle Jarosławie Zieliński! Gdzie było PAŃSTWO?! Przecież to państwo odpowiada za bezpieczeństwo obywateli! Dlaczego policja przyjechała dopiero po strzale zamiast być tam przed strzałem?! To państwo odpowiada za to co spotkało ekspedientkę. Tak? To skoro odpowiada, to niech ponosi konsekwencję, niech płaci odszkodowanie za nie dopełnienie obowiązku. Państwo zawiodło. Niech płaci też świadkom za narażenie na niebezpieczeństwo utraty słuchu… A następnym razem policja ma być na miejscu przed zdarzeniem! Jasne?!

  • tatik

   Telefon na policję: “Przyjedźcie natychmiast, okradają mi piwnicę”. Policja: “Nie mamy wolnych patroli, proszę czekać”. Za chwilę na policję dzwoni ten sam facet “Nie musicie przyjeżdżać. Zastrzeliłem złodziei”. Za chwilę pod domem faceta “sto” radiowozów i łapią złodziei na gorącym uczynku. “Mówił pan, że ich pan zastrzelił”. “A wy mówiliście, że nie macie wolnych patroli”. Najłatwiej być przeciwnikiem dostępu do broni kiedy ma się opancerzoną limuzynę i uzbrojoną ochronę – nawiasem mówiąc Donald Trump wytykał to Hillary Clinton.

 • DanielB

  Niektóre źródła podają informację że sprawca i ekspedientka się znali więc może tu chodzić o czyn w afekcie. Zdarzały się już wcześniej przypadki niezgodnego z prawem użycia broni CP, ale zawsze były to sporadyczne przypadki i mimo upływu lat nie wykazują tendencji do wzrostu. Średnio raz w roku jest jakiś incydent o różnych skutkach, a były takie lata gdzie żadnego nie zanotowano. Przypuszczam że więcej było przypadków niezgodnego użycia z prawem broni służbowej przez policję, z ostatnich kilkunastu pamiętam zabójstwa dokonane przez policjantów na członkach swojej rodziny, częste samobójstwa, ostrzelanie konwoju przez strażnika Zakładu Karnego, czy napad na kantor w wykonaniu policjanta.

  • Jan Kowalski

   Jasne kto napada na mięsny?
   Wariat, głodny desperat, wilkołak.
   Mamy pewnie niespełnienie w miłości lub jakieś inne sprawy z przeszłości.
   Niedobrze, że zbiegło się to z czytaniem…

   • Krzysztof Jabłoński

    A może zbiegło się nieprzypadkowo. Może ktoś tego człowieka “poprosił” o takie zdarzenie. Oczywiście nie mam żadnych dowodów, tylko przeczucie.

 • Piotr Crusader89

  Czy rejestracja broni cp by soś zmieniła? Tak ale…
  Jeśli by była to rejestracja taka jak broni FAC i PCP E<17j to np. Minister Mao-wiecki mógłby liczyć na większe wpływy do budżetu- a że zjawisko przy obecnym stanie posiadania broni czarnoprochowej było by masowe to można by było podnieść vat na usługi psychologiczne np do 90% … Płacz i płać. Moa-wiecki mógłby przeznaczyć skoszoną na obywatelach kasę na inwestycje Polsko-Chińskie…
  I tak oto rejestracja broni cp zmieniła by cokolwiek.

 • Jak to się jakoś dziwnie zbiega – chyba pierwszy od wielu lat przypadek użycia CP w celach przestępczych w czasie, kiedy zaczyna się całe to rozwolnienie lewaków (wrogów naszej Ojczyzny) na skutek rozpoczętej pracy sejmowej nad projektem nowej ustawy. Przypadek? Wątpię.

  • Bartosz Skowroński

   a ja stanę po stronie ze jednak przypadek.
   Za bardzo wierzę w ludzi aby przyjąć że nawet lewacki propagandysta posunie się do morderstwa (to czy ktoś przeżył czy nie w przypadku użycia/strzelania z broni dla mnie nie ma znaczenia, wystrzeliłeś do człowieka chciałeś go zabić) aby udowodnić swoje racje. Choć z drugiej strony psychopaci chodzą po świecie, może jestem w błędzie.

   I teraz uczciwie niech się wypowiedzą profesorowie psychiatrii/psychologii/neurologii ile by trzeba było i w jakim czasie przeprowadzić badań/obserwacji psychopaty aby go zdiagnozować gdy on robi wszystko aby pozostać niewykrytym

 • Robert N

  polsat pokazał następny napad z CP

 • Andrzej Turczyn

  od dzisiaj każdy będzie napadał na każdego z CP, w telewizji

 • Oak Duck

  Hehe… po wejściu nowej, znowelizowanej (na wasze życzenie) UOBiA, czarnoprochowce bez pozwoleń zobaczycie.. jak świnia niebo 🙂

 • Pingback: Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy o broni i amunicji - lista ludzi, na których żaden przyzwoity Polak nigdy głosu oddać nie powinien | Andrzej Turczyn()

 • Jarek Lew

  Panie Andrzeju, nikt nie bierze na siebie emocjonalnego obciazenia…wszyscy boja sie konsekwencji, ze jeden przypadek zadecyduje o losie setek tysiecy praworządnych ludzi. Jest skowyt ze kazda bron zabija, a CP jakos sie wymknelo spod kontroli… dlatego ludzie nie robia karty broni i znam takich ktorzy znad morza potrafia jechac za poludniowa granice po proch.
  W USA inni uzytkownicy by tylko stwierdzili ze gosciowi nalezy sie kara albo kaftan, u nas odrazu myslimy czym to sie dla nas skonczy.
  Identycznie legalni strzelcy dostali rykoszetem od zamachowcow, tzw. nadinterpretacja odpowiedzialnosci zbiorowej.

  Statystyki sa cokolwiek dziwne, przez 12lat zadnego drastycznego uzycia CP, a tu nagle w momencie pierwszego czytania dwa przypadki uzycia CP (drugi strzelal do psow i ludzi).

  Bylem pewny ze kiedys do tego dojdzie, tak jak jest pewne ze ktos bedzie mial wypadek samochodem autonomicznym, ale czas wystapienia zdarzenia jest bardzo zastanawiajacy.
  Fakt ze 6-cio strzalowy rewolwer oddal jeden strzal i to niegrozny, po czym napastnik zostal obezwladniony, mial nawazki z prochem, kaszka, kapiszony w oddzielnym pudelku, smar do zaklejania komor… ogolnie to mniej mnie dziwi serial archiwum X…

  Jezeli atak byl planowany to sie bierze zaladowane bębenki, a z kolej ciezko uwierzyc zeby chory czlowiek byl jednoczesniej tak skrupulatny i mial wszystko poodmierzane.

 • TakieTamLicho

  To była PROWOKACJA taka sama jak “zamachy” w przypadku “ustawy antyterrorystycznej”.Wtedy też “korwinista” podłożył “bombę” w autobusie bo chciał złoto, i “anarchiści” podłożyli “bomby” pod samochodami milicyjnymi tuż pod komisariatem.I więcej takich incydentów już nie było.Obym się mylił,ale wygląda na to,że niedługo niemiłościwie nam panujący nadal komuniści zabiorą się za czarnoprochowce.

  Strzał z czarnoprochowca w brzuch,ekspedientka cała i zdrowa a do tego obywatele zatrzymują takiego napastnika ?! Widać wyraźnie CO to znaczy.