Izrael zbombardował tunel w Strefie Gazy, zginęło ośmiu palestyńskich dżihadystów

Ośmiu palestyńskich dżihadystów zginęło, a 14 zostało rannych w poniedziałek, gdy izraelska armia zbombardowała tunel, który powstawał między Strefą Gazy a granicą z Izraelem.

Według źródeł palestyńskich tunel przygotowywało ugrupowanie zbrojne Islamski Dżihad. “Nasza odpowiedź na tę zbrodnię nastąpi we właściwym czasie” – powiedział w Gazie rzecznik ugrupowania.

Wcześniej rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus poinformował, że armia zniszczyła dopiero powstający tunel, który prowadził z miasta Chan Junus w Strefie Gazy na południe Izraela. Rzecznik zaznaczył, że wojsko nie dąży do eskalacji, ale “jest przygotowane na szereg scenariuszy”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ujawnił, że do wykrycia i zniszczenia tunelu przyczyniła się “przełomowa technologia”. Nie podał szczegółów.

Agencja Reutera przypomina, że Izrael buduje naszpikowany czujnikami podziemny betonowy mur wzdłuż liczącej 60 km granicy ze Strefą Gazy. Projekt opiewa na 1,1 mld dolarów i ma zostać ukończony w połowie 2019 roku.

W kwietniu 2016 roku izraelska armia poinformowała o zniszczeniu podobnego tunelu, którym Palestyńczycy przedostawali się na teren Izraela. Był to pierwszy taki incydent od wojny z lata 2014 roku, podczas której Hamas wykorzystywał tunele, by atakować izraelskich żołnierzy.

Izrael uzasadniał swoją operację wojskową wymierzoną w Strefę Gazy koniecznością położenia kresu atakom rakietowym dokonywanym z tego terytorium, ale też koniecznością zniszczenia tuneli. W izraelskiej operacji po stronie palestyńskiej zginęło ponad 2,2 tys. osób, w tym 551 dzieci, a po stronie izraelskiej – 74 osoby, w tym 68 żołnierzy.


 

Izrael to jedno z niewielu państw na świecie, które bezpieczeństwo obywateli traktuje całkiem poważnie. Chciałbym aby Polska brała przykład z Izraela. Póki co to tylko chcenie, bo niech nikt nie odważy się powiedzieć, że bierze. Słowami może i bierze, pozornie, ale nie faktycznie.

Przypominam, że Izrael w ramach podnoszenia bezpieczeństwa zachęca obywateli do posiadania broni… w Polsce to nie do pomyślenia. Polscy politycy są z peerelu. Mam nadzieję, że już wkrótce pojawią się nowi ludzie chętni do zajęcia się polityką w Polsce.

 • tokkotai

  Bierze, bierze.

  PO zmianie UOBiA tylko żydzi będa mieli broń, tak jak za żydów B&B Bieruta i Bermana. Autochtonom tak jak Palestyńczykom zostaną co najwyżej kamienie.

  A Pan Trybun niech swoje życzenia wypowiada trochę bardziej z głową bo życzenia się w tym przypadku dośc szybko spełniają.

  • Matt

   I cykliści.

   • tokkotai

    Kolego Matt, to pokaż mi w PISrządzie jakiegoś nie-cyklistę na stanowiskach siłowych? Bo ja mam wrażenie, że PIS jest przedstawicielem Knessetu, a nie ekipą wybraną przez autochtonów. Zresztą zażywszy, ilu ludzi zagłosowało ostatnio to mam wątpliwości, czy te wybory powinny być ważne.

    • Matt

     Np. Waszczykowski, zdeklarowany nie-cyklista i nie-wegetarianin.
     O to chodzi?

     • tokkotai

      No, ale wyraźnie I….a marzący o SanEscobar. Jakiś może nie muppet?

     • Matt

      Nie rozumiem kolegi. To w końcu o rowerzystów chodzi, czy o coś innego?

 • Pawel W

  Problem z nami jest taki, że w przeciwieństwie do Izraela, jesteśmy na drugim biegunie. Na Izrael nie można się nawet krzywo spojrzeć, bo już jest się odsądzanym od czci i wiary(a był taki film, jak sami Żydzi z Izraela mówili, jak wg.nich przeginają z traktowaniem Palestyńczyków – czyli uzasadniona nienawiść wobec Izraela – ale to taka dygresja). Natomiast na nas można pluć i srać i jeszcze będziemy przepraszać. Szczególnie za kadencji PO, ale PiS tylko trochę poprawiło politykę historyczną.

  • Matt

   Gdyby Polska miała tak silne lobby jak Izrael, to na nas też nie można byłoby pluć bezkarnie. Niestety na przeszkodzie stoi polska mentalność – gdzie 2 rodaków, tam 3 zdania i 4 partie polityczne. Do tego dodajmy stopień nasycenia instytucji ruską agenturą, która dba o podsycanie sporów i gotowe.
   Żydzi są w o tyle lepszej pozycji, że w czasach diaspory byli społecznością silnie zintegrowaną przez religię i ta społeczność potrafiła mówić jednym głosem. Teraz, mimo że większość zamieszkała w IL jest niewierząca lub niepraktykująca, nadal mają silne poczucie wspólnoty. No i podczas gdy amerykańska Polonia zajmuje się kopaniem dołków jeden pod drugim, amerykańscy Żydzi zajmują się polityką i biznesem. To wystarczy.
   Aha, dodatkowym balastem dla Polaków jest antyżydowska mania prześladowcza, której przykład dał tu kolega tookatai. Wieczne zwalanie winy za niepowodzenia na mitycznego wroga, podczas gdy winę ponoszą sami Polacy, nie pozwala wyeliminować wad narodowych i ruszyć do przodu. O czym także świetnie wie rosyjska agentura z lubością podsycająca wszystkie ekstremizmy.

 • Krys53

  to może zacząć od powszechnego obowiązku wojskowego w RP – jak w Cahalu – dla “normalnych” Izraelitów, po 3 lata dla mężczyzn i 2 lata dla kobiet, szczególnie by sie to przydało niektórym tutejszym komentatorom, oczywiście jak osiągną te 18-19 lat ;-))
  PiS to powinien zaproponować – ciekawe jakie by wtedy mieli poparcie?
  ale poważnie jestem za obowiązkową służbą wojskową, szczególnie dla chłopaków po jakieś 4-6 m-cy z wyjazdem na poligon, bez ciepłego kocyka i mamusi…

 • Jan Kowalski