Izrael zbombardował tunel w Strefie Gazy, zginęło ośmiu palestyńskich dżihadystów

Ośmiu palestyńskich dżihadystów zginęło, a 14 zostało rannych w poniedziałek, gdy izraelska armia zbombardowała tunel, który powstawał między Strefą Gazy a granicą z Izraelem.

Według źródeł palestyńskich tunel przygotowywało ugrupowanie zbrojne Islamski Dżihad. “Nasza odpowiedź na tę zbrodnię nastąpi we właściwym czasie” – powiedział w Gazie rzecznik ugrupowania.

Wcześniej rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus poinformował, że armia zniszczyła dopiero powstający tunel, który prowadził z miasta Chan Junus w Strefie Gazy na południe Izraela. Rzecznik zaznaczył, że wojsko nie dąży do eskalacji, ale “jest przygotowane na szereg scenariuszy”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ujawnił, że do wykrycia i zniszczenia tunelu przyczyniła się “przełomowa technologia”. Nie podał szczegółów.

Agencja Reutera przypomina, że Izrael buduje naszpikowany czujnikami podziemny betonowy mur wzdłuż liczącej 60 km granicy ze Strefą Gazy. Projekt opiewa na 1,1 mld dolarów i ma zostać ukończony w połowie 2019 roku.

W kwietniu 2016 roku izraelska armia poinformowała o zniszczeniu podobnego tunelu, którym Palestyńczycy przedostawali się na teren Izraela. Był to pierwszy taki incydent od wojny z lata 2014 roku, podczas której Hamas wykorzystywał tunele, by atakować izraelskich żołnierzy.

Izrael uzasadniał swoją operację wojskową wymierzoną w Strefę Gazy koniecznością położenia kresu atakom rakietowym dokonywanym z tego terytorium, ale też koniecznością zniszczenia tuneli. W izraelskiej operacji po stronie palestyńskiej zginęło ponad 2,2 tys. osób, w tym 551 dzieci, a po stronie izraelskiej – 74 osoby, w tym 68 żołnierzy.


 

Izrael to jedno z niewielu państw na świecie, które bezpieczeństwo obywateli traktuje całkiem poważnie. Chciałbym aby Polska brała przykład z Izraela. Póki co to tylko chcenie, bo niech nikt nie odważy się powiedzieć, że bierze. Słowami może i bierze, pozornie, ale nie faktycznie.

Przypominam, że Izrael w ramach podnoszenia bezpieczeństwa zachęca obywateli do posiadania broni… w Polsce to nie do pomyślenia. Polscy politycy są z peerelu. Mam nadzieję, że już wkrótce pojawią się nowi ludzie chętni do zajęcia się polityką w Polsce.