Demaskuję fake news Gazety Wyborczej, że karabinki Grot dla WOT są bez certyfikatu

Jak donosi (na własne potrzeby czytam: jak kłamie) „Gazeta Wyborcza” Ministerstwo Obrony Narodowej pominęło kluczową procedurę przy wypuszczeniu broni do produkcji. Chodzi o karabinkach GROT, których pierwszą partię – około 2 tysiące egzemplarzy – Antoni Macierewicz przekazał przedstawicielom dowództwa wojsk obrony terytorialnej. Broń, która przeznaczona jest do użytku powinna przejść badania w celu uzyskania certyfikatu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. “Gazeta Wyborcza” dowiedziała się jednak dzięki kontaktom z Ośrodkiem Certyfikacji Instytutu, że karabinki GROT nie były certyfikowane na zgodność z zatwierdzonymi wymaganiami MON. Z informacji “Gazety Wyborczej” wynika, że GROT-y mają niedopracowany przełącznik i w trakcie oddawania pojedynczego strzału przełącza się na serię. (źródło wprost.pl)

Zacznijmy od końca. Strzelałem z Grota seryjnie i pojedynczo. Zapewniam, że działa. Przełącznik też działa należycie, nic się samo nie przestawia.

 

Teraz sprawa kwitów. Patrzcie co ja mam:

Mam kwity! Napisałem wniosek o udzielenie informacji publicznej i stosowny dokument bez problemu otrzymałem. Jeszcze dla chętnych w wersji .pdf gdyby ktoś chciał posiadać. Okazuje się, że to wiedza publiczna, wystarczy zapytać gdzie trzeba.

Dokładnie takie same orzeczenie ma pistolet PR-15 Ragun.

Teraz króciutki komentarz. Karabin działa i strzela nie z tego powodu, że ma milion pieczątek i pierdylion przeróżnych dokumentów poukładanych równo w szufladzie. Karabin działa i strzela z tego powodu, że ktoś go wymyślił, skonstruował, a ktoś inny wyprodukował. Dziesięć lat czekaliśmy na ten karabin! Tyle lat trwa program Tytan, w ramach którego ten karabinek powstał. Ile mamy jeszcze czekać?! Kolejne 10 lat, aż z karabinka zrobi się złom, zanim zacznie go ktoś używać?!

Chwała panu ministrowi Macierewiczowi, że przerwał wreszcie to pasmo niemocy i niemożliwości. Chwała mu za to, że karabinki wreszcie zaczynają być produkowane. Nie tylko Wojsko Polskie na tym skorzysta ale także Polacy posiadający pozwolenia na broń. Grot ma być dostępny na rynku cywilnym w przyszłym roku.

 • Wojtek Sokołowski

  W zasadzie niczego Pan nie demaskuje, czym innym jest certyfikowanie przez WITU, które swoją drogą karabinek przeszedł w 2014 roku w czerwcu, a czym innym świadectwo badań kwalifikacyjnych.
  Sam karabinek w zasadzie certyfikatu z WITU nie potrzebuje. Bo na podstawie rozporządzenia ministra obrony narodowej, którym w momencie podpisania był Siemoniak, nie musi takiego certyfikatu uzyskiwać.
  Jako że rozporządzenie przewiduje badania dla takich karabinków w trybie II OiB, a certyfikat z WITU, to tryb trzeci.
  Ale certyfikat i tak ma 😀

  • Qba

   Nie może mieć certyfikatu zgodności z wymaganiami, skoro ma masę 3,65 kg, a wymagania mówią o maksymalnie 3,5 kg.

   • Wojtek Sokołowski

    Jasne, nie może, tylko że miał już w 2014. Przestań rozpowszechniać brednie trolla Ignacyka z FB. A może to sam nim jesteś…..

 • THUMPS UP

  Co… “Gazeta Wyborcza” ktoś to jeszcze czyta…?

  • slakzwali

   Oczywiście. Spece od korekty i łamania 😀 Nawiasem mówiąc, współczuję im serdecznie.

  • Wojtek Sokołowski

   Czyta, czyta niestety, i wierzy. Sugeruję spojrzeć na komentarze pod tekstem na wyborczej, i te na ich profilu na FB.
   Ludzie wierzą w te brednie.

   • THUMPS UP

    To musi być jakiś “intelektualny” margines społeczny.

    • Wojtek Sokołowski

     To są ludzie którzy uważają się za światłych “europejczyków”
     Jak jednemu napisałem żeby uważam co pisze, bo internet pamięta. To na priv wysłał mi wiadomość, że pewnie jestem człowiekiem z gminu. Bo moja twarz na taką wygląda 😀
     To jest mniej więcej poziom dyskusji, z tymi osobnikami.

     • Krzysztof Jabłoński

      To dlatego zmieniłeś awatar?

     • Wojtek Sokołowski

      Avatar zmieniłem zanim mnie tak skomentował. Pewnie gdybym miał stary, z czasów Euro2016 to dostałoby mi się o narodowców onrowców i Bóg wie jeszcze kogo 🙂
      Swoją droga tamten avatar niechcący stał się ciekawym eksperymencem socjologiczno – psychologicznym. Jak tylko ktoś nie miał argumentów w dyskusji ze mną to atakował mnie za to że byłem na biało czerwono ubrany 😀

 • Janusz Wilk

  Jak widzę gdzieś tą kupę to przykrywam inną gazetą.
  Niestety około 20% ludzi wierzy w te brednie, które tam wypisują. Wiem bo kiedyś też byłem lemingiem.
  Nie mogę napisać co moim zdaniem trzeba z tym zrobić bo to karalne.

 • Rattus Rattus

  Ciekawe, jak GROT-a oceni Hickok45 lub inny strzelecki freak z YT. Urzędy wojskowe i cywilne na pewno pochwalą radomski wyrób, bo to zapewni porządek w papierach, który jest najwyższym celem istnienia jednostki i społeczeństwa.

  • max-bit

   To by była dobra reklama … ale … przecież wiemy doskonale że na razie … te karabiny nie dla ludu.

   • Rattus Rattus

    Byłoby przyjemnie usłyszeć, jak znów mówią o legendarnej fabryce w Radomiu. Wiele razy włóczyłem się po opuszczonych halach tamtejszych zakładów (po transformacji ustrojowej niewiele z nich zostało), a potem na YT usłyszałem, że w krainie 2. poprawki strzelcy uważają słowo “Radom” za znak najwyższej jakości i smaczny kąsek wschodnioeuropejskiej historii.

 • Andrzej Błaszczak

  cw 24 w jednym ze swoich filmików prubóje obżydzać O.T. poprzez podawanie informacji o niepewnym karabinku MSBS który może wybuchać w twarz ,tak że” jaczejki ” nie prużnóją

 • THUMPS UP
 • Jarek Lew

  Skoro ich zaufane zrodlo tak mowi to musi byc prawda, a pytali pana Mietka ktory czesto zbiera w okolicy zlom…
  Klamstwo wielokrotnie powtarzane staje sie prawda, a 90% spoleczenstwa jest zbyt leniwa zeby to weryfikowac.

 • Pingback: Karabinki Grot już odjeżdżają z Fabryki Broni "Łucznik" do wojska | Andrzej Turczyn()