Polska i USA są na przeciwnych biegunach w zakresie wolności obywatelskich

Polska podziela ze Stanami Zjednoczonymi te same wartości: szacunek dla prawa, wolności obywatelskie, demokrację, poszanowanie zasad wolności gospodarczej; one są podstawą relacji sojuszniczych między naszymi państwami – powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.

“Podzielamy ze Stanami Zjednoczonymi te same wartości; szacunek dla prawa, wolności obywatelskie, demokracja, poszanowania zasad wolności gospodarczej – one są podstawą relacji sojuszniczych między naszymi państwami” – powiedział Czaputowicz po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Szef MSZ przypomniał ubiegłoroczną wizytę w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa. “Jego spotkanie (Trumpa) w Warszawie z przywódcami państw inicjatywy Trójmorza oraz jego pamiętne przemówienie przed pomnikiem Powstania Warszawskiego określiły naszą wspólną wizję stosunków dwustronnych” – oświadczył. (PAP)

Polska pod rządami PiS jest przesiąknięta lewicową ideologią. Oficjalnie nie nazywa się tego socjalizmem, to słowo wciąż Polacy źle wspominają. Mówią nam towarzysze z PiSu o solidarności społecznej, o gospodarce współdzielenia, o państwie opiekuńczym, o nowym modelu pokonywania nierówności społecznych. Rządy tej partii zdają się być znacznie bardziej lewicowe od poprzednich ekip rządzących. Rozbuchany socjalizm jest sztandarowym programem tej partii. Rabunek podatkowy i coraz szczelniejsze zaciskanie pętli ucisku wszechwładnych urzędników, chwalenie się tym przed całym światem, skłania mnie do takiego przekonania.

Nie słuchali towarzysze z PiSu co im powiedział Donald Trump gdy przybył do Warszawy. Nie słuchali gdy Prezydent wolnego świata mówił, że po obu stronach Atlantyku obywatele mierzą się z niebezpieczeństwem, zagrożeniem dla niektórych niewidocznym, ale dla Polaków znajomym – stałym rozrostem rządowej biurokracji, która pozbawia ludzi woli działania i bogactwa. Nie słuchali towarzysze z PiSu gdy Prezydent Trump im mówił, że zachód osiągnął wielki sukces nie dzięki biurokracji i regulacjom, ale dlatego, że ludzie mieli możliwość podążania za swoimi marzeniami i realizowania swoich dążeń. Zdaniem towarzysza prezesa PiSu droga na zachód to walka z hodowlą zwierząt na futerka!

To wszystko o czym piszę, człowiek szukający prawdy dostrzeże bez trudu, ale trzeba o tym pisać i to przypominać, bo medialna machina propagandy sukcesu jaką uskutecznia socjalistyczna dzisiaj Polska, otumania Polaków niemożebnie. Postanowiłem poruszyć dzisiaj ten temat, bo gdy przeczytałem, że Polska podziela ze Stanami Zjednoczonymi te same wartości: szacunek dla prawa, wolności obywatelskie, demokrację, poszanowanie zasad wolności gospodarczej – pomyślałem, że bardzo łatwo jest wypełnić te same słowa zupełnie odmienną treścią. Tak się dzieje w Polsce.

Wolności obywatelskie w Polscy jak wiadomo z telewizora mamy, daje nam je władza, ta sama władza ich pilnie strzeże. Kto nam na istnienie tych wolności daje gwarancję? Czy sami coś możemy, czy też wszytko ktoś załatwia za nas? W Polsce ta sama władza, która nas zapewnia, że mamy wolności obywatelskie, nam je gwarantuje, czyli strzeże ich istnienia. Sami sobie nic zagwarantować nie możemy, strzec też niczego nie ma potrzeby, od tego są służby tejże władzy, które władza rozlicza i opłaca! Mamy demokrację, jak wiadomo, w demokratycznych wyborach wybieramy władzę, a władza nam wszystko zapewnia, gwarantuje i daje, żadne inne gwarancje nie są nam potrzebne.

Jak ta sama sprawa jest rozwiązana w Ameryce? Wolności obywatelskie w Ameryce dał Amerykanom Stwórca – tak jest napisane w Deklaracji Niepodległości – sprawdźcie. Władza/rząd ma ich nie naruszać. Kto Amerykanom na nienaruszalność ich wolności daje gwarancję? Czy sami coś Amerykanie mogą, czy też wszytko ktoś załatwia za nich? W Ameryce aby władza nie sięgała za daleko w swoim działaniu, Amerykanie nadali sobie Drugą Poprawkę do Konstytucji. Sami sobie zagwarantowali najmocniejsze prawo do obrony przed ewentualnością tyranii rządu. Amerykanie zakazali swojej własnej władzy naruszaniach ich świętego prawa do posiadania i noszenia broni. Prawa, które nadał im sam Stwórca. Po co? Odpowiedź jest prosta, bo tylko śmiertelna siła w rękach obywateli daje rzeczywistą gwarancję nienaruszalności praw i wolności. Tak to jest urządzone w Ameryce i jakże to inne niż w Polsce.

Jakkolwiek to zabrzmi bez sensu: w Polsce do obrony przed tyranią rządu są państwowe służby, w Ameryce do obrony przed tyranią rządu jest karabin w ręku Amerykanina – i to jest ten sam szacunek do obywatelskich wolności! Czy to są te same wolności obywatelskie? Stanowczo temu zaprzeczam! W Ameryce prawa, wolności i ich ochronę traktuje się poważnie i bardzo praktycznie przy pomocy karabinu. W Polsce to tylko słowa obowiązujące do czasu zmiany ich treści w ustawach sejmowych, w dowolnym momencie, na skutek kaprysu polityków. O bezpieczeństwo wolności obywatelskich polskiego ludu dbają służby, lud nie musi i nie może zadbać sam o swoje prawa. W Polsce broń to przywilej, a nie gwarancja wolności!

Gdy czytam słowa jakiegoś ministra: Polska podziela ze Stanami Zjednoczonymi te same wartości: szacunek dla prawa, wolności obywatelskie, demokrację, poszanowanie zasad wolności gospodarczej – ogarnia mnie smutek. Smutek, bo niestety wciąż większość Polaków da się zwieść tym bredniom.

Pamiętajcie proszę, że mam dostęp do serwisu PAP wyłącznie z tego powodu, że ktoś dobrowolne wesprze darowizną Fundację Trybun.org.pl, a ja poświęcę na jej redagowanie swój czas. Może właśnie z tego powodu możecie tu czytać nie to co ucho łechce, a to co jest czasem bolesną nawet prawdą.

 • Bartosz Alchimowicz

  Polska ze Stanami nie podziela w sumie żadnej z ww. wartości. Żeby chociaż do poziomu czeskiego dobrnąć to byłby już wielki sukces…

 • Rattus Rattus

  Precz z futrami! Kobietom kupujmy stylowe walthery PPK, nigdy nie wyjdą z mody.

 • Glider75

  Kiedys red. S. Michalkiewicz powiedzial, ze wladza w Polsce, zamiast zmieniac zle prawo, mnozy organy kontroli. I to jest pisowska wizja poszanowania praw obywatelkich. Wladza ani krok w tyl, a dla obywateli jeszcze silniejszy kaganiec.

  • el_koyoto

   dlaczego nie masz polskich liter?

   • TenSamJa

    bo to rosyjski troll 😛

    • Glider75

     Nie jestem ruskim trolem, ale brawo za czujnosc.Oni czesto popelniaja mnostwo bledow ortograficznych, bo znaja jezyk polski jak ja chinski.Pozdrawiam symatyka tego bloga.

   • Rattus Rattus

    Na polu walki liczy się prostota. Nie od dziś wiadomo, że pas do pończoch i ogonki przy literach przeszkadzają w boju.

   • Glider75

    Bo pisalem ze smartfona a klawiature mam ustawiona na znaki angielskie tak tez pisze sms-y.Spoko nie jestem kretem na tym forum

 • Zacznijmy od podstawowej kwestii: Polska to jest zwykłe państwo, a USA to nie jest zwykłe państwo, to jest mocarstwo niemal jak na wyspie, w dużej mierze oddzielone od chorej, zapalnej części cywilizacji dwoma oceanami (nigdy nie mieli prawdziwej wojny!), więc jakiekolwiek porównywanie wydaje się być całkiem chybione.

  • Andrzej Turczyn

   Dlaczego chybione? USA nie stały się mocarstwem bez powodu. Wyznawane przez nich zasady ich do tego doprowadziły. Przez skontrastowanie Polski z USA widać gdzie niedomagamy.

   • makeintosch

    Sądzi Pan, że gdyby Polacy wyznawali inne zasady, nasze państwo byłoby mocarstwem?

    • Rattus Rattus

     Małe państwo ludzi pracowitych, przedsiębiorczych, praworządnych i skupionych na pomnażaniu bogactwa? To byłby idealny łup dla agresora. Może siłą Polski są nieróbstwo, chuligaństwo, bałaganiarstwo i kombinatorstwo. Mają wartość wielu doborowych dywizji, bo działają jako swoiste pole minowe.

     • makeintosch

      You made my day :DDDDDD

     • TakieTamLicho

      “Małe państwo ludzi pracowitych, przedsiębiorczych, praworządnych i skupionych na pomnażaniu bogactwa?”
      To państwo już istnieje i jest naszym sąsiadem.To Czechy.

      “Może siłą Polski są nieróbstwo, chuligaństwo, bałaganiarstwo i kombinatorstwo.” – nie sądzę.

      “Mają wartość wielu doborowych dywizji, bo działają jako swoiste pole minowe” – zakładając,że nas ktoś zechce okupować a nie po prostu eksterminować.

      Rosjanie są dla Państwa Polskiego i Polskiej wolności zagrożeniem,ale jak dla mnie “sojusznicy” i “elity” po cichu i “pokojowo” eksterminujący ten nasz nieszczęsny Naród – to jest zagrożenie gorsze niż wszystkie armie Putina i XiJinPinga razem wzięte do kupy.

     • Rattus Rattus

      Czesi poważnie, po amerykańsku podchodzą do sprawy broni w rękach obywateli. Jednocześnie mają dobry ekologiczny transport (kolej), a także rozwinęli lewacko luźny stosunek do dragów. Wygląda na to, że chcą się cieszyć życiem wolnego człowieka w niezasyfionym otoczeniu i że nie rządzi nimi jakaś sztywna procedura.

   • Pamiętaj, że ceną mocarstwowości USA także był holokaust na rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej.

    • Witek

     Może nie jest to chwalebna karta w historii USA, ale holocaust to na pewno nie był. Takie były czasy , w Europie w tym samym czasie zginęło znacznie więcej ludzi w naszych małych europejskich wojenkach.

     • makeintosch

      Był, był, nie można porównać walk uzbrojonych wojsk w Europie, do wyrzynania w pień ludzi innej rasy (ironicznie, czesto Ameroamerykanie wcześniej tym kolonizatorom pomagali).

  • Bartosz Alchimowicz

   Według mnie właśnie trzeba porównywać a najlepiej brać przykład po prostu od lepszych czy silniejszych, żeby zblizyc do ich poziomu, podobnie jak w sporcie. Nie ma sensu porównywanie się do gorszych a już tym bardziej branie z nich przykładu. Tak po prostu.

 • Jan Kowalski

  Polskie władze winny brać przykład z takich jak Donald Trump a wiemy, że też ma problemy jak nasi rządzący. Ciekawa opinia z USA.
  https://www.youtube.com/watch?v=naHYkcn2b1A

 • Janusz Wilk

  Otóż usa miały prawdziwe wojny z prawdziwymi ofiarami. Chociaż nie na swoim terytorium. Pokonanie usa tak jak pokonanie chin nie jest możliwe.
  A Rzeczpospolita ma problemy bo ciągle musiała walczyć z 3 wściekłymi psami. Niemcami, Rosją a wcześniej z muzułmanami.
  Ale największą słabością małego kraju są mali ludzie. Zwykli zdrajcy, kolaboranci, sprzedawczyki, nie potrafiący dostrzec za wczasu szans i zagrożeń. Wielbiciele państwa teoretycznego, kamieni kupy ale też dobrej zmiany która zmienia tylko kierunek a nie filozofię istnienia Rzeczpospolitej. Tak bardzo szanują wolność, że zabrali ją i schowali, żebyśmy jej nie zbrukali swoimi brudnymi łapami.
  Gdzie wolność skoro mam oddać to co wykopię z własnej ziemi?
  Ten ustrój upadnie bo po raz kolejny nie zapewni nam bezpieczeństwa bo mimo dobrych chęci nie może.
  Znów będą stosy trupów na ulicach i obcy namiestnicy swoimi brudnymi buciorami zdepczą marzenia o wolności.

  • Bartosz Alchimowicz

   Strasznie prawdziwe…

  • Witek

   Najbardziej krwawa wojna w historii USA miała miejsce właśnie na amerykańskim terytorium. W wojnie secesyjnej zginęło ponad 600 tysięcy amerykanów. zdaje się że to tyle ile zginęło amerykanów we wszystkich innych wojnach w których brali udział.

   • Janusz Wilk

    Racja. Pominąłem, ale to była taka dziwna wojna prawie domowa.
    A co do złudzeń o wolności.
    Dziś nowy minister mon był na dywaniku u prezydenta nie gdzie indziej tylko w bbn.
    Trzeba było wiele zmienić żeby wszystko było po staremu.
    Teraz armia na powrót będzie “ludowa” a wot powoli będzie wygaszany.
    Polskich dowódców stopniowo wymieni się na najdurniejszych trepów a tego co spadnie z obfitego stołu starczy dla wszystkich zainteresowanych.

 • PK

  A najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ma realnej alternatywy, w postaci liczącej się opozycji, która proponowała by coś innego niż PiS. Jedyny program, jaki mają, to “PiS jest zły, głosujcie na nas”, a jak ich zapytać, co mają do zaproponowania, jaką wizję Polski, to okazuje się, że dokładnie to samo.
  Niestety, przez lata kolejne władze, ramię w ramię z “wolnymi” mediami, odpowiednio wyedukowały Polaków. Efektem tego, większość ludzi nie wyobraża sobie, żeby mogło być inaczej. I niestety szybko się to nie zmieni.

  • Pawel W

   Realnej alternatywy nie ma dlatego, że druga co do wielkości partia(jak się uzbiera z PO i Nowoczesnej, a uzbierają się w kupkę przed wyborami i propaganda pójdzie w media taka, że znów będą szli łeb w łeb z PiS) nie tyle nie ma propozycji, co jest kompletnie niewiarygodna co do składania jakichkolwiek propozycji, chyba że powiedzą, że będziemy kradli i sprzedawali majątek państwowy za bezcen, a polski przemysł wygasali, aby nie konkurował z niemieckim, to bym im uwierzył. Ale kto by wtedy na nich zagłosował?

 • Jakub Rach

  USA takie wolne, bo pan chyba nie zna stalinowskiego prawa patentowego oraz prawa autorskiego. Przez to, że można patentować algorytmy, czyli niejako matematyczne wzory, każda korporacja może zatopić każdy biznes z perspektywami. W Europie tego nie ma. Takich praw USA ma tysiące i zalicza się do niego też prawo podatkowe. Obciążenia federalne i lokalne są bardzo wysokie. Np. wygrywając milion dolarów w takim turnieju pokerowym WSOP, połowę musimy oddać fiskusowi. A taki rezydent UK musi zapłacić całe zero funtów podatku, nawet grając za oceanem. Mniej propagandy a więcej faktów, wtedy być może coś się u nas na lepsze zmieni.

  • TakieTamLicho

   USA jest krajem z najbardziej wolnościowymi tradycjami – ale to prawda,że wolność ta jest tam systematycznie atakowana. Tak antysemicko trzeba zauważyć,że nadreprezentację wśród prawników ma tam wiadomo jaka nacja.
   I stąd wynikają problemy i ograniczanie wolności Amerykanów. O tym się nie mówi,ale niektórzy z Ojców Założycieli przed nimi ostrzegali.Niestety nie dość skutecznie.

   • makeintosch

    Jak kraj zbudowany na niewolnictwie i etnicznym ludobójstwie można podwać jako przykład wolności?

 • Jan Kowalski

  Z tymi futerkowymi to Naczelnika podeszli lobingiści 🙂 wykorzystując jego ” słabość ” do futerkowych, niemce 🙂 już zacierają łapy, zlikwidują nam jedno z ostatnich branż, która przynosi państwu dochód. A tu lobbing w branży rybackiej w myśl powiedzenia, że ryba psuje się od głowy, i nie tylko-ciekawe. Biskup be a pastor tak miał rację.
  https://www.youtube.com/watch?v=fLxD7I-_tpA