Straż Graniczna: “Udaremniono nielegalny wywóz broni” – przepisy prawa tego nie potwierdzają

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy udaremnili wywóz z naszego kraju 1 000 sztuk elementów broni oraz ujawnili nielegalną fabrykę części do karabinka szturmowego AKM. Wartość zabezpieczonych przedmiotów wynosi około 2 500 000 zł.

Na terenie Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy funkcjonariusze SG ujawnili w przesyłce cargo 1 000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji są to istotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna. (tu stawiam znak zapytania – przypis mój) Przesyłka, która miała trafić do USA, została nadana przez firmę nieposiadającą koncesji na handel bronią. Po konsultacjach z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu funkcjonariusze SG zatrzymali przesyłkę. (a jednak były wątpliwości – przypis mój)

Podczas przeszukania budynków należących do firmy, która byłą nadawcą przesyłki, ujawniono profesjonalne maszyny służące do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4 000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów (co to oznacza konkretnie – przypis mój), 1 200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM. Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6 338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM (czy też trzony zamka – przypis mój). Całkowita wartość ujawnionych przedmiotów wynosi niemal 2 500 000 zł.

Obecnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy prowadzą czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Sprawdzają m.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją oraz handlem, a także gdzie miały trafić zabezpieczone części broni. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Produkcja broni palnej bez wymaganego zezwolenia lub handel nią są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(źródło strazgraniczna.pl)

Moim zdaniem sprawa wcale nie wygląda w sposób tak oczywisty, jest wiele znaków zapytania. W tekście ze strony Straży Granicznej poczyniłem kilka przypisów, które moim zdaniem pokazują miejsca wskazujące na wątpliwości.

Po pierwsze. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o broni i amunicji: Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję. Ustęp kolejny określa czym są istotne części broni palnej, są nimi: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy. Jak widać pośród istotnych części broni nie ma trzonu zamka. Policyjni eksperci, którzy twierdzą inaczej są najnormalniej w świecie douczeni ale inaczej. Ich rady okażą się w dalszym rozwoju tej sprawy wątpliwe, ale będą ich bronić jak niepodległości. Będzie pokrętna interpretacja przepisu, że przecież jak trzon złączy się z suwadłem powstaje cały zamek, to znaczy, że… i tak dalej. Pewność prawa w Polsce nie obowiązuje wobec policyjnych wykładni.

Popatrzyłem na allegro i widzę, że trzon zamka do AK można tam kupić za kilka stówek. Kolejna afera wywołana przez policyjnych ekspertów na naszych oczach się rozwija.

Po drugie. Co to są zamki w postaci półfabrykatów? Przepis mówi jednoznacznie, że istotna część broni ma być gotowa lub obrobiona, a nie w postaci półfabrykatu. Półfabrykat to nie część gotowa lub obrobiona. Chociaż to pewnie też jakoś da się wygiąć w policyjnej logice, tam wszystko da się zrobić.

Po trzecie. W informacji jest mowa o gotowych do transportu przesyłkach w których miały być zamki. No cóż, tego nie wiem, ale coś mi intuicja podpowiada, że te zamki okażą się trzonami zamków, no chyba, że mamy do czynienia z niebywałymi idiotami, którzy zamki – istotne części broni – wysyłali przesyłką lotniczą do Ameryki.

To bardzo niebezpieczne dla bezpieczeństwa Polaków. Dowolna rozszerzania zakazu produkowania czegoś czego prawo nie zabrania. W wiadomości jest coś o innych częściach broni. Co to? Magazynki, śrubki? No można mieć wszystko to czego prawo nie zabrania, chociaż przepraszam – nie w Polsce gdzie poddany może tyle ile mu pan urzędnik w danej chwili pozwoli. Maszyny do produkcji! Kolejny element naciągania afery. Przecież to zwyczajne obrabiarki, na których można obrabiać cokolwiek.

Sprawa jest wątpliwa, afera niepotrzebnie napompowana już w głównych mediach. Tylko czy dowiemy się czegokolwiek więcej o jej dalszym stanie? Szczerze w to wątpię. Pozostanie medialna afera w świadomości społecznej. No cóż, na tym polega właśnie ogłupianie Polaków niedokończonymi sprawami, które zanim się zaczęły już są medialnie oczywiste, a Polacy stosownie nastraszeni i ogłupieni.

Pistolet samopowtarzalny Margolin, egzemplarz w stanie kolekcjonerskim na sprzedaż

Pistolet Desert Eagle z mojej kolekcji na sprzedaż

Prawie jak TT czyli pistolet Brownig FN 1903, który chcę sprzedać kolekcjonerowi broni palnej

 • TenSamJa

  Trzon zamka i zamek w kałach to jedność.

  • Andrzej Turczyn

   Mam poważne wątpliwości czy tak jest. Trzon zamka nie ma np. iglicy (nie wsadzona tam). a zamek jako całość ma. I co ?

   • TenSamJa

    Czy to znaczy, że mogę mieć wszystkie potrzebne części tylko nie mogę ich połączyć?

    • Andrzej Turczyn

     Tak jak można mieć lufę ale bez komory nabojowej…

     • PK

      No nie, wykonanie lufy z komorą to już jest czynność wymagająca dalszej specjalistycznej obróbki. Lufa bez komory, jak by nie patrzeć, to po prostu kawałek rurki.

   • PK

    A zamek do dajmy na to Glocka też przestaje być “istotną częścią”, jeśli wyjmę z niego zespół iglicy?

    Moim zdaniem kolega TenSamJa ma rację. I na zdjęciu załączonym do wpisu widać właśnie skrzynkę takich zamków, które wyglądają mi na gotowe elementy, nie wymagające dalszej obróbki. Fakt – są to same “trzony” zamka, bez iglicy i pazura, ale według mnie należy tę część traktować jako zamek.

 • Donaldo Ramirez

  oczywiscie logicznie trzon to nie kompletny zamek , ale wiadomo że trzeba będzie w sądzie to udowadniać. Strach się bać jeśli ktoś ma na strychu np kawałek rury … przecież oczami fantazji już widzę z tego lufę

  • PK

   Z tym, że lufa nie jest istotną częścią broni…

   • Donaldo Ramirez

    to oczywiste, dokładnie tak jak niekompletny zamek tzw trzon w ustawie mowa o zamku

    • PK

     Omawiany element faktycznie jest zamkiem (zamyka przewód lufy na czas strzału). To, czy nazwiesz go trzonem zamka, czy jeszcze inaczej, nie zmienia faktu czym w istocie jest.

     • Donaldo Ramirez

      tylko ze po zaryglowaniu w tym wypadku strzału nie będzie

     • PK

      Czyli twierdzisz, że iglica też powinna być istotnym elementem broni? A co z mechanizmem uderzeniowym? W końcu samą iglicę też trzeba odpowiednio mocno pchnąć, żeby zbić spłonkę…

      I tak można by wymieniać kolejne elementy broni, ale nie o to chodzi. Z samej lufy z komorą, też strzał nie padnie, podobnie z komory zamkowej, szkieletu broni czy baskili – a mimo wszystko te elementy są w rozumieniu ustawy istotnymi.
      Pomijając te dywagacje – zgodnie z polskim prawem (czy dobrym, czy nie, to też już inna dyskusja), istotnym elementem jest zamek, czyli element zamykający przewód lufy, i to w zasadzie powinno zamknąć dyskusję. Nie ma co się bawić w semantykę.

 • niKo

  Trzon zamka jest nieistotna częścią broni.
  Niech nie nadinterpretują prawa.

 • max-bit

  No niestety skutek naszych przepisów a dokładniej UOBiA
  Bo gdzie jest powiedziane kiedy zamek jest zamkiem ?
  Debilizmów jest więcej
  Np słynne lufy
  Lufa jest lufą tj częścią broni jak jest z komorą nabojową 🙂
  Tia tylko co jest trudniej wykonać lufę ? Czy mając już lufę komorę nabojową ?
  Oczywiście każdy kto ma pojęcie o broni doskonale wie że lufę .
  No ale ….
  I dzięki temu na alle… lufy są wszędzie ….
  np coś takiego
  http://allegro.pl/105-lufa-kbks-kal-22-biathlon-6-zestaw-czesci-i7035816715.html
  No cały zestaw 🙂

  • ŁysyBrunet

   Nie ma to jak donosik z rana 😉
   Słusznie czy nie warto inspirować władzę ludową do działania.
   Obrzydliwe zachowanie.

   • max-bit

    Jaki donos 🙂
    Co wy tam ….
    Ja tylko dałem przykład jak jest
    Przecież te aukcje w setkach są nie od wczoraj
    Oficjalnie wszystko zgodne z prawem co myślicie ze o tym Policja nie wie ??
    Po za tym jeszcze jedno chciałem napisać co jak przejmą na granicy tokarkę albo frezarkę to też będą scigać
    PS takich różnych kwiatków w postaci części broni broni na allegro jest więcej.

    Po za tym zawsze mnie to bawi i zarazem irytuje wkurza a nawet w..wia.
    Uważamy broń palną za niebezpieczną.
    Ale już pojazdy mechaniczne nie to gdzie tu logika ?
    Ile ginie jest rannych od jednych urządzeń a ile od drugich ?
    Jaka jest energia kinetyczna przeciętnego samochodu / przeciętnej kuli ?
    Ot głupota i totalny brak logiki.

    • ŁysyBrunet

     No jasne że milicja wie wszystko i dba o nasze “bezpieczeństwo”.
     ale po co palcem wskazywać personalnie na człowieka?
     Do końca świata będą zmieniać “przepisy”, dla naszego dobra.

     • max-bit

      No same chore przepisy to inna inszość.

   • Redneck.pl

    Troche taka mentalnosc “cicho, cicho, moze sie nie zorientuja i nie poprawia przepisow?” Po 1. luf sa serki, po 2. wole normalne prawo a nie luki w nim.

 • Janusz Wilk

  Mam w garażu sześcian ze stali narzędziowej o boku 10cm. Aresztują mnie za nielegalną produkcję broni. Ileż zamków mogę z tego wystrugać?

  • max-bit

   No jest domniemanie 🙂 ze wytoczysz i wyklepiesz lufę 🙂
   Albo zamek albo szkielet ….

 • Pawel W

  No i załatwili swoją głupotą kolejną polską firmę, która nadrabiała polski deficyt handlowy, przynosiła zyski polskiemu rządowi.
  A swoją drogą – rozumiem chęć kontroli wwożenia broni na teren kraju, ale wywożenia?

  • Janusz Wilk

   Bo bronią mogą handlować tylko ci co mogą nią handlować.

 • Sławek Zawada

  pojde jeszcze dalej, uznanie ze cos jest istotna czescia ( komora zamek czy baskila to bzdura na resorach , jedynym naprawde istotnym elementem broni jest tak naprrawde tylko i wyłacznie lufa , bo to ona mieści naboj i to ona nadaje pociskowi zarowno prrekosci jak i kierunek, kona z rreddem kazdemu kto odstrzeli naboj z komory zamkowej bez lufy, albo samego zamka, uznanie komory zamkowej, trzonu czy nawet kompletnego zamka za istotny element to prrzejaaw urzedniczego czy policyjnego zamorrdyzmu

  • Janusz Wilk

   Rewolwer typu pepperbox nie posiada lufy tylko sam bęben.
   Wg mnie ta cała ustawa o broni to “szczał” z doopy.
   Cała broń ręczna, wszystkie rodzaje, powinna być tylko na rejestrację a pozwolenia powinny być tylko na zakup amunicji. To pozwoliłoby odetchnąć kolekcjonerom i większości strzelców, którzy strzelają na strzelnicy raz na kwartał.
   A jak ktoś by chciał mieć w domu amunicję to musiałby przejść dodatkowe szkolenie i tyle.

  • PK

   To spróbuj odstrzelić nabój z samej lufy…

   • Sławek Zawada

    zrobisz to zdecydowanie szybciej nic ostrzelisz noboj z samego zamka czy z samej komory zamkowej, wystaczy te lufe zaslepic …wdziales kiedys sttrrzelby a w zasadzie samopły typu zip ? one sie skladaja tylko z rury bedacej lufą i kawalka zaślepionej rury nasuwanej teleskopowo na te niby lufe …nie ma tam nic zadnych spężyn spustow itp czesci a strzelic sie da …w Niemczech np istotnym elementem broni jest tylko sprawna technicznie lufa i podobnie sprrawny trzon zamkowy, komore, baskile czy inne czesci kupujesz jak ziemniaki

    • PK

     No właśnie nie tylko z kawałka rury, pełniącego funkcję lufy, ale jeszcze z tej drugiej części, zaślepionej rury, która w tym przypadku pełni rolę zamka. I z tego co piszesz dalej (opieram się na Twoich informacjach, bo nie znam niemieckiego prawa), również u naszych zachodnich sąsiadów, oprócz lufy istotnym elementem jest też zamek (czy trzon zamka, jak zwał, tak zwał).
     Dla odmiany w USA, chociaż niekoniecznie we wszystkich stanach, bo jak wiemy tam prawo może być różne, istotnym elementem jest szkielet (ogólnie mówiąc), a lufy, zamki i inne elementy można kupować, jak to piszesz, jak ziemniaki.

     • Sławek Zawada

      jesli idzie o USA (bo to w ogole specyficzny kraj) to owszem szkielet jest istotnym elementem ( chyba na poziomie federalnym ) ale tylko do broni automatycznej 😛

 • Jan Kowalski

  Trzon nie jest istotną częścią broni. Gratuluję trzeźwej i fachowej oceny przez trybuna i taki będzie mądrego, mądrego sądu pomimo znanej z domysłu interpretacji różnej maści fachowców WYROK.
  Nie wykluczone, że znajdą inne haki np. z Ustawy Skarbowej itp. itd…jak to u nas ?

 • voltan

  Podobnie sprawa się ma z uznanymi jako broń palna na pozwolenie pistoletami hukowymi na naboje ślepe 9 mm, chociaż lufa ma kaliber 6 mm. Każdy ma swoje ekspertyzy ale wiadomo…..ekspertyzy KGP są wykładnią prawa która nawet kaliber broni sprowadza chyba do średnicy łuski a nie lufy.

  • Jan Arkadiusz Kowalski

   masz na mysli bron gazowa wymagajaca pozwolenia oferowana jako bron hukowa? 🙂