Historia polskiej broni palnej – od Czechów o broni mogliśmy się uczyć już przed wiekami.

Z uwagą czytam książkę, którą uznaję za pozycję obowiązkową w bibliotece miłośnika broni palnej. Zaprezentowałem ją we wpisie Historia polskiej broni palnej – bez tego nie odbudujemy kultury posiadania broni palnej w Polsce. Dzisiaj przeczytałem rozdział o początkach użycia broni palnej na ziemiach polskich. Przy okazji lektury tego rozdziału dowiedziałem się, że Czesi już przed wiekami mieli osiągnięcia w budowie broni palnej. Husyci w obronie przed złowrogim papiestwem wynaleźli i używali bardzo skutecznej, jak na ówczesne czasy, broni palnej – lekkich dział nazywanych hufnicami i taraśnicami. O szczegółach działania tej broni przeczytacie na poniższych kartach książki, to było działanie sprawiające przełom w wykorzystaniu broni palnej w bitwie.

Nabieram przekonania, że Czesi dzisiaj są znaczącym producentem broni palnej nie bez ważnego powodu tkwiącego w ich historii. Ten niewielki naród w sercu Europy już przed wiekami nie bał się nowoczesnych rozwiązań. Wówczas rozwijali produkcję nowoczesnej broni palnej dla potrzeby walki z wyniszczającym ich kraj papiestwem, dzisiaj dla rozwoju sporów strzeleckich. Ciekawa to dla mnie obserwacja.

Historia jest nauczycielką życia. Zastanawia mnie co sprawia, że my Polacy metodycznie tej nauczycielki się nie słuchamy? Przecież w historii dobre wzorce mamy. Co powoduje, że dajemy się ogłupiać, otumaniać i oddajemy władzę przeróżnym szarlatanom, którzy zalewając nas kłamstwami, czynią z nas niewolników. Oczywiście mam pewne przemyślenia, ale może zachęcę czytelników do dyskusji.

 

polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_1 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_2 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_3 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_4 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_5 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_6 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_7 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_8 polska.bron.palna.kobielski15-23_Strona_9