Biały Dom: “władze Syrii są znów gotowe użyć broni chemicznej” (PAP)

Wiele wskazuje na to, że władze Syrii są znów gotowe do użycia broni chemicznej, tak jak to miało miejsce 4 kwietnia – oznajmił w poniedziałek rzecznik Białego Domu, Sean Spicer. Zapowiedział, że jeśli dojdzie do ataku, cena dla władz w Damaszku będzie wysoka.

Spicer nie podał konkretnych dowodów potwierdzających, że przygotowania do ataku z użyciem broni chemicznej istotnie mają miejsce. W swym oświadczeniu powiedział jedynie, że wywiad wojskowy “dostrzegł potencjalne oznaki” wskazujące, iż reżym Baszara el-Asada podjął takie przygotowania i może zdecydować się po raz kolejny na użycie broni chemicznej.

“Gdyby do tego doszło, odpowiedź amerykańska będzie zdecydowana” – ostrzegł rzecznik Białego Domu.

Agencje przypominają, że 4 kwietnia armia syryjska przeprowadziła atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 86 osób, w tym 30 dzieci.

W reakcji na ten atak siły USA w nocy z 6 na 7 kwietnia przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims, powodując ciężkie straty po stronie syryjskiej. (PAP)


Współpraca chemicznego Asada kwitnie z Rosją i Iranem. Asad nabiera pewności siebie i znów coś kombinuje. Mam nadzieję, że tego faceta spotka kiedyś za to surowa kara.

Myślę, że ten komunikat Białego Domu to ostrzeżenie, próba zapobieżenia morderczym instynktom rzeźnika Asada. Nie piszcie mi tylko, że to amerykańska prowokacja, naprawdę trudno mi czytać takie słowa bez pokrycia.

Jest odpowiedź Kremla. Zachęcam do uważnej lektury. Warto zweryfikować, czy przypadkiem niektórzy nie piszą jak rosyjska centrala…

Nie zapominajcie o ważnej społecznie sprawie – wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać.