Departament Stanu USA: w Rosji i Chinach działają północnokoreańskie obozy pracy (PAP)

Na terytorium Rosji i Chin funkcjonują obozy pracy dla Północnych Koreańczyków; rocznie Korea Północna wysyła do Rosji ok. 20 tys. przymusowych pracowników – podano w opublikowanym przez amerykański Departament Stanu dorocznym raporcie dotyczącym handlu ludźmi.

“Rząd Rosji zawarł i ostatnio rozszerzył bilateralne umowy z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, zgodnie z którymi Korea Północna na rosyjskim terytorium prowadzi obozy pracy. W obozach tych tysiące Północnych Koreańczyków są poddawane przymusowej pracy” – wskazano w raporcie. Pracują oni między innymi przy wycince lasów na rosyjskim Dalekim Wschodzie – dodano.

“Od 50 tys. do 80 tys. obywateli Korei Północnej pracuje za granicą w charakterze przymusowych pracowników, przede wszystkim w Rosji i Chinach. Wielu z nich pracuje po 20 godzin na dobę. Nie otrzymują oni bezpośrednio wynagrodzenia. Jest ono wypłacane północnokoreańskiemu rządowi, który konfiskuje większą część” – powiedział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson podczas prezentacji raportu.

“W ten sposób reżim KRLD otrzymuje dochód liczony w setkach milionów dolarów rocznie” – podkreślił Tillerson. Tillerson dodał, że amerykańscy konsumenci “powinni zdawać sobie sprawę”, iż kupując chińskie towary wspierają pracę przymusową i handel ludźmi.

Przymusowi pracownicy z Korei Północnej, jak zaznaczono w dokumencie, nie mogą zmieniać miejsca pracy, pracują w ciężkich warunkach przez wiele godzin i mają prawo zaledwie do dwóch dni wolnych miesięcznie. Za niewypełnienie norm mogą być na nich nakładane kary, a za próbę ucieczki lub skargi grożą im lub członkom ich rodzin represje ze strony rządu.

Departament Stanu zaapelował, aby kraje wykorzystujące niewolniczą pracę Północnych Koreańczyków zaprzestały stosowania tej praktyki.

W raporcie oceniono, że rosyjskie i chińskie władze nie dokładają wystarczających starań, aby przeszkodzić handlowi ludźmi. W związku z tym Rosja i Chiny znalazły się na “czarnej liście” krajów wspierających handel ludźmi.

Jak zaznaczono w dokumencie, nie tylko obywatele Korei Północnej są zmuszani do pracy na rosyjskim terytorium. Są to też osoby pochodzące z samej Rosji, innych krajów europejskich, Azji Centralnej i Azji Południowowschodniej, w tym z Wietnamu. Pracują oni najczęściej w sektorze budowlanym, przemyśle czy rolnictwie. Są też zmuszani do żebrania.

W samej Korei Północnej przymusowa praca jest częścią ustalonego systemu politycznych represji – zaznaczono. Od 80 do 120 tys. osób uznawanych za więźniów politycznych jest pozbawionych wolności w tym kraju. Wszyscy więźniowie, w tym dzieci, są zmuszani do prac, m.in. przy wycince drzew, w kopalniach czy rolnictwie. (PAP)


Od momentu, gdy nowa administracji USA nie realizuje nad wszystko politycznej poprawności, coraz ciekawsze wiadomości obiegają świat. Osobiście czytam je w wielkim zainteresowaniem.

To wiadomość dla tych wszystkich, którzy w Rosji widzą obrońcę cywilizacji zachodniej, a może i chrześcijańskiej. To wiadomość dla tych którzy zachwycają się chińskim wolnym rynkiem. Tak myślę, że przerażające jest to, jak łatwo ogłupić i otumanić Polaków. Szczególnie żenujące jest wspieranie przez polityków PiS budowy rosyjsko-chińskiego jedwabnego szlaku.

Tamta cywilizacja nigdy zaakceptuje naszych cywilizacyjnych standardów, są zbyt wielcy i zbyt agresywni w narzucaniu swego poglądu na świat. Pojęcie dobra i zła tam ma zupełnie odmienne znaczenie, a może nawet nie obowiązuje.

Jedwabnym szlakiem przywiezione zostaną do Polski standardy z dalekowschodniej części Rosji i Chin. Czy także przymusowe prace, niewolnictwo i handel ludźmi będzie w cenie w naszym kraju? Czy takim wolnym rynkiem zachwycają się ci, którzy chcą robić z Chińczykami interesy?

Wprost nie mam słów aby określić głupotę tych, którzy stręczą nam wspaniałą przyszłość ze współpracy z Chinami i Rosją. Nikt nie ma prawa milczeć w obliczu takiej niesprawiedliwości. Wolność, nie tylko nasza jest cenniejsza niż pogoń za pieniądzem…

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. Nieoprawne myślenie musi mieć finansowe wsparcie oddolne.