Czy masz broń i czy nosisz w domu i jego otoczeniu?

Proste pytanie do posiadaczy broni: czy nosisz broń w domu i jego otoczeniu?

Dlaczego pytam? W zeszłym tygodniu widziałem na Facebook’u nagranie z domowej kamery, na którym kobieta została brutalnie pobita przez włamywacza, podczas gdy jej dziecko siedziało obok i patrzyło na całe zajście. Napastnik wtargnął do domu bezbronnej kobiety, pobił ją drastycznie wielokrotnie uderzając, a następnie rozpoczął plądrowanie piętra domu.

NewJersey.com poinformowało: podczas ataku, 3-letnie dziecko siedziało na sofie zaraz obok miejsca gdzie jego matka była bita. Młodszy, 18-miesięczny synek spał w tym czasie na drugim piętrze.

Prokuratura oznajmiła, że poszkodowana doznała złamania żebra, ma złamany ząb i uszkodzone kolano. Cały czas czuje ból po prawej stronie ciała, gdzie była najbardziej bita. Bardziej niż ciało ucierpiała jej psychika. Nie jest zdolna do pracy i nie chce się sama nigdzie ruszać. Cały czas nosi przy sobie urządzenie alarmowe. Każdy dzwonek do drzwi powoduje u niej lęk. “Nie mam już poczucia bezpieczeństwa. Spędzam czas na terapii zamiast ze swoją rodziną”, powiedziała poszkodowana.

Nagranie stanowi przypomnienie, że powinniśmy zawsze być przygotowani na atak. Trzymanie broni pod ręką nawet w domu jest dobrą praktyką, ale ilu z nas tak robi?

(źródło bearingarms.com tłumaczenie Tomasz Trocki)


 

Film jest przerażający i ta historia nie ma szczęśliwego końca. Nie można szczęśliwym zakończeniem nazwać tego, że sprawcę ujęto i został wsadzony do więzienia. Szczęśliwe zakończenie byłoby tylko wtedy, gdyby na koniec tej sprawy można ogłosić: broń ratuje życie.

Niestety nie w każdym domu i nie każdy dysponuje bronią. Wielki wyrównywacz szans nie zawsze jest tam gdzie jego miejsce. Moim zdaniem Polacy powinni dążyć do zmiany tej sytuacji. Nikt przecież nie zna odpowiedzi na pytanie: kiedy mogę stać się ofiarą przestępcy? Broń ratuje życie tylko wówczas gdy jest w chwili zamachu pod ręką.

Praktyczni Amerykanie stawiają praktyczne pytania – czy nosisz broń w domu i jego otoczeniu? Dlaczego miałbym nie pytać o to samo? W Polsce podobne i brutalne przestępstwa się zdarzają. Moim skromnym zdaniem, mądry jest ten kto uczy się na cudzych błędach.

Warto starać się o posiadanie broni i warto tą broń zgodnie z prawem nosić. W Polsce noszenie broni jest możliwe i nie grozi za to żadna odpowiedzialność. Bezpieczny jest ten kto dysponuje narzędziami niwelującymi przewagę, a nawet tworzącymi przewagę nad przestępcą.

Jest jeszcze drugie rozwiązanie, właściwe dla naiwniaków. Właśnie do tego rozwiązania przekonuje nas polska władza. Oni każą nam wierzyć, że Policja jest gotowa przybyć na pomoc w sytuacji jak na filmie powyżej. Można wierzyć w pomoc Policji, która przybędzie za jakiś czas na wezwanie. W takiej sytuacji trzeba jednak wyrzec się rozumu. 90 sekund – w tym czasie wszystko się rozstrzyga – atak, wezwanie pomocy, przybycie Policji. Kto stracił rozum i uznaje, że czasu wystarczy, temu życzę powodzenia.