Trump: Test irańskiej rakiety podważa porozumienie nuklearne

Prezydent USA Donald Trump uważa, że przeprowadzony przez Iran test nowego pocisku balistycznego podważa międzynarodowe porozumienie z Teheranem w sprawie broni jądrowej. Trump oskarża także Iran o współpracę z Koreą Północną.

“Iran przeprowadził właśnie próbę rakiety balistycznej, która może dotrzeć do Izraela. Oni współpracuję także z Koreą Północną. Tak naprawdę nie mamy porozumienia” – napisał w sobotę na Twitterze amerykański prezydent.

Władze Iranu poinformowały w sobotę przed południem o przeprowadzeniu udanego testu nowego pocisku balistycznego. Jak twierdzą irańscy wojskowi, rakieta Chorramszahr ma zasięg dwóch tysięcy kilometrów i jest zdolna do przenoszenia kilku głowic bojowych.

W piątek rakieta balistyczna została pokazana podczas parady wojskowej w Teheranie. W swoim przemówieniu podczas uroczystości irański prezydent Hasan Rowhani zapewnił, że “Iran zamierza rozbudować swój arsenał rakietowy” i “nie potrzebuje na to zgody innych państw”.

We wtorek, w swym pierwszym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Donald Trump oskarżył Iran o prowadzenie polityki destabilizującej cały Bliski Wschód. Władze w Teheranie nazwał “morderczym reżimem”. Mówił o Iranie jako o wyczerpanym ekonomicznie “awanturniczym państwie”, którego głównym artykułem eksportowym jest przemoc.

Trump podkreślił też, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał to porozumienie za powód do wstydu dla Stanów Zjednoczonych i zagroził jego zerwaniem.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. (PAP)


Korea Północna, Iran – te bandyckie państwa mogą istnieć tylko z powodu postawy Chin i Rosji. Te dwa kraje w istocie są osią, która zapewnia istnienie państw bandyckich. Niestety wielu Polaków tej oczywistej prawdy nie pojmuje.

Powtarzam, to co piszę o dłuższego czasu, zbliżamy się do przełomu i postawa władz polskich, nazywających Chiny partnerem strategicznym, jest skrajnie nieodpowiedzialna. Gdyby nie pewien mandat zaufania, jaki mam wobec PiS napisałbym nawet, że to zdradzieckie działanie wobec sojuszu militarnego jaki Polska ma z USA.

Domagam się zupełnie elementarnej sprawy, domagam się, aby rząd polski zaniechał kolaboracji z komunistami z Chin!

Gdzie nas prowadzicie rządzący? Czy rekomunizacja w chińskiej wersji wam świta w pustych głowach? Komunizm jest zbrodniczy w swym fundamencie. Nie ma komunistów w cywilizowanym wydaniu. Nie ma światłych komunistów, są tylko jeszcze bardziej podstępni!