W Polsce wciąż zdarzają się pobicia Polaków przez policjantów

Depesza PAP:

Download (PDF, 61KB)

 

Dowiadujemy się z niej, że na 5 lat więzienia i 10-let zakazu pracy w policji, skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Świdnicy b. policjanta Pawła H. Oskarżonego o pobicie ze skutkiem śmiertelnym mężczyzny zatrzymanego na komisariacie w Wałbrzychu. Drugi z oskarżonych w tej sprawie b. funkcjonariuszy Grzegorz K. został uniewinniony. Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło w sierpniu 2013 r. na Komisariacie V Policji w Wałbrzychu. Z ustaleń prokuratury wynika, że Piotr G. został zatrzymany przez policję w związku z zakłóceniem porządku i przewieziony na komisariat. Mężczyznę ukarano mandatem i po kilku godzinach spędzonych na komisariacie zwolniono. Tego samego dnia późnym wieczorem nieprzytomnego Piotra G. odnaleźli przypadkowi przechodnie prawie kilometr od komisariatu. Wezwany zespół pogotowia ratunkowego podjął reanimację, ale na pomoc było już za późno.

Takie sprawy się w Polsce zdarzają, nie są częste, ale mają miejsce i to jest fakt. Myśmy do nich w pewnym sensie przywykli, a to jest jak trzeci świat. Mamy króciutką depeszę PAP, a efektem tej wiadomości powinno być wywalenie zawartości całego komisariatu gdzie to się stało na zbity pysk. Odpowiedzialność zbiorowa jest jedyną metodą na powstrzymanie takiej demoralizacji w służbie korzystającej z prawa stosowania przemocy. W Policji jeden drugiemu powinien patrzeć na ręce. Jeden drugiego powinien kontrolować. Póki nie dorobimy się policjantów wychowanych na Biblii, z serca kierujących się wartościami biblijnymi w swojej służbie, nie ma innego rozwiązania.

W kontekście takich informacji rozczula mnie wręcz dziecinna naiwność panów ministrów z MSWiA, który tylko z tego powodu, że oni dzisiaj rządzą Policją przysięgają się na cały świat, że służby profesjonalnie dbają o porządek publiczny. Moim zdaniem, to nie zarzut do tej czy innej służby, tego czy innego Policjanta, ale zawsze jest tak, że zakały, a wręcz zbiry korzystające z władzy dla swoich sadystycznych satysfakcji, znajda się w służbach państwa. Tak będzie, trzeba o tym pamiętać.