FBI raportuje: w USA rekordowa sprzedaż broni palnej w 2017 roku – ponad 25 mln sztuk

Z opublikowanego w środę raportu FBI wynika, że w 2017 roku sprzedano w Stanach Zjednoczonych rekordową ilość broni palnej – ponad 25 milionów sztuk. Precyzja ilość nie jest znana z uwagi na to, że FBI podaje jedynie ilość sprawdzeń w National Instant Criminal Background Check System – NICS (Narodowy System Szybkiego Badania Przeszłości Kryminalnej), które są dokonywane w trakcie zakupu broni.

Dane FBI wskazują, że w roku 2017 wysłano ponad 25 mln zapytań do krajowego rejestru kryminalnego (National Instant Criminal Background Check System) w celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności potrzebnego do zakupu broni palnej w USA. Ilość zapytań jest według producentów i entuzjastów broni palnej najbardziej miarodajnym wskaźnikiem sprzedaży broni. W USA sprzedana broń palna nie jest ewidencjonowana, nawet nie jest ewidencjonowana ilość sprzedawanej broni. Przy jednym sprawdzeniu niekaralności może nastąpić nabycie kilku egzemplarzy broni.

Największy poziom sprzedaży został zanotowany w maju, sierpniu oraz grudniu. Tylko w grudniu w krajowym rejestrze sprawdzono ponad 2,5 mln osób. Dane szczegółowe zapytań w poszczególnych stanach i miesiącach:

Download (PDF, 180KB)

Justin Anderson, dyrektor marketingu firmy Hyatt Guns of Charlotte, która jest jednym z największych sprzedawców broni palnej dla policji i ludności cywilnej, powiedział portalowi Washington Examiner, że na wzrost sprzedaży złożyło się parę różnych czynników, ale najważniejsza ma być atmosfera w USA.

“Nigdy nie widziałem tak podzielonego kraju. Te podziały stwarzają atmosferę strachu, a strach zawsze wpływał na zwiększenie sprzedaży broni palnej. Dodatkowo są incydenty terrorystyczne, niepewność spowodowaną Koreą Północną, masowe strzelaniny i zagrożenie brutalną przestępczością” – podsumował Anderson.

“Broń stała się teraz bardziej społecznie akceptowalna. Dziesięć lat temu, gdy zaczynałem w tym biznesie, broń była zakazanym tematem w koleżeńskich rozmowach. Dzisiaj broń palna staje się po prostu popularna” – dodał.

Eksperci spodziewali się spadku zainteresowania bronią palną po przegranej Hillary Clinton w ostatnich wyborach prezydenckich USA. Clinton, tak jak Partia Demokratyczna, opowiadała się za ograniczeniem dostępu do broni palnej w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało wzrost sprzedaży w roku 2016 wynikający głównie z obawy o wejście nowych, bardziej rygorystycznych regulacji.

Z przedstawionej powyżej tabeli wynika, że sprzedaż broni w USA systematycznie rośnie. Wraz z tym wzrostem systematycznie spada ilość przestępstw. W żaden sposób nie potwierdzają się opinie przeciwników dostępu do broni palnej, że wraz ze wzrostem liczby broni w rękach obywateli, rośnie z tego tytułu przestępczość. Tego wykresu zdecydowanie nie lubią przeciwnicy dostępu do broni palnej:

W latach 1993-2015 dokonał się 85-procentowy spadek poziomu przemocy z użyciem broni palnej (napaści, zgwałcenia, rozboje) – przy równoczesnym bezprecedensowym wzroście wskaźnika uzbrojenia Amerykanów. 

Jak wyraźnie widać tworzenie obaw przed posiadaniem broni palnej nie wynika z faktów, a z irracjonalnych i ideologicznych uprzedzeń. Warto mieć tego pełną świadomość. Informacje docierające do Polski z mediów o USA głównie polegają na straszeniu nasz strzelaninami. W istocie tylko w mediach społecznościowych, na blogu hoplofobia.info można zdobyć merytoryczną wiedzę o zjawisku posiadania broni w USA.