Masowe morderstwo w Nashville z użyciem broni palnej – w restauracji, która zabrania wnoszenia broni

Poniżej informacje medialne o, jak to piszą media “strzelaninie”, a w istocie masowym mordzie, dokonanym przez jakiegoś obłąkanego mordercę w restauracji w okolicach Nashville. Mniej więcej przebieg zdarzenia opisany w wiadomościach, ale nie ma tam jednego istotnego faktu. Mordu dokonano w restauracji Waffle House, a ta sieć restauracji ustanowiła swoje lokale strefami wolnymi od broni – gun free zone.

Przed kilkoma laty, a dokładnie w 2015 roku, przy okazji jakieś innej zadymy przed restauracją Waffle House – gdy posiadający licencję na noszenie broni Amerykanin powstrzymał uzbrojonego bandziora, który dokonał rabunku w restauracji Waffle House w Charleston – przedstawiciele tej sieci stwierdzili, że od wielu lat w restauracjach Waffle House obowiązuje polityka zakazująca wnoszenia broni posiadanej w oparciu o pozwolenie na broń. Przedstawiciele sieci Waffle House uważają, że jest to najlepsza polityka dla bezpieczeństwa klientów i współpracowników.

Można powiedzieć, że polityka restauracji Waffle House przyniosła oczekiwany efekt, czyli uzbrojony bandzior wszedł do restauracji, zaczął mordować bezbronne ofiary, bo zgodnie z prawem miały być bezbronne, a powstrzymać mordercę musiał obywatel gołymi rękami. Szczęście, że mu się udało i sam nie zginął.

Do zakazu wnoszenia broni zastosowali się ludzie przebywający w restauracji, ale zakaz za nic miał morderca. O jakie to przewidywalne zachowanie przestępcy, aż dziw człowieka bierze, że nie przewidzieli tego ci, którzy ustanowili strefą wolną od broni restauracje Waffle House.

2018-04-22 14:21 (dpa, Media/PAP) USA/ Trzech zabitych w strzelaninie w restauracji pod

Trzy osoby zginęły, a cztery inne zostały ranne w nocy z soboty na niedzielę w strzelaninie w restauracji koło Nashville w amerykańskim stanie Tennessee – poinformowała policja.

Według niej, trwa intensywny pościg za mężczyzną, który około godz. 3.25 czasu miejscowego (godz. 9.25 czasu polskiego) wtargnął ze strzelbą do restauracji sieci Waffle House w miejscowości Antioch i otworzył ogień. Gdy jeden z klientów odebrał mu broń, napastnik zrzucił płaszcz i nagi uciekł pieszo.

Zainteresowanie policji skupia się na 29-letnim Travisie Reinkingu, na którego zarejestrowany jest samochód, pozostawiony przez zabójcę przed restauracją.(PAP)


2018-04-23 03:52 (Reuters,AP,AFP/PAP) USA/Policyjny pościg za zabójcą czterech osób w restauracji pod Nashville

Policja prowadzi zakrojony na szeroką skalę pościg za 29-letnim mężczyzną, który nocy z soboty na niedzielę zastrzelił cztery osoby w restauracji pod Nashville, w stanie Tennesse. Dwie osoby zostały ranne i przewieziono je w stanie krytycznym do szpitala.

Rzecznik policji w Nashville Don Aaron oświadczył na konferencji prasowej, że napastnika zidentyfikowano jako zamieszkałego w pobliżu restauracji Travisa Reinkinga cierpiącego na zaburzenia psychiczne.

Wtargnął uzbrojony w półautomatyczny karabin AR-15 do restauracji serwującej gofry sieci Waffle House w miejscowości Antioch i otworzył ogień. Gdy jeden z klientów odebrał mu broń, napastnik zrzucił płaszcz (według innych wersji marynarkę) i nagi uciekł pieszo.

Trzy osoby poniosły śmierć na miejscu a czwarta zmarła po przewiezieniu do szpitala. Dwie dalsze osoby zostały ciężko ranne.

Broń, której użył napastnik była tego samego typu, jakiej użyto podczas poprzednich podobnych tragedii – w październiku ub. r. w Las Vegas, gdzie napastnik strzelający z okna hotelu zabił 58 osób i w lutym br. w Parkland na Florydzie, gdzie zginęło 17 osób.

“To się zdarza zbyt często, stanowczo zbyt często” – powiedział demokratyczny burmistrz Nashville David Briley. Wezwał on do “powszechnej reformy przepisów dotyczących broni palnej”.

Klient, który wyrwał napastnikowi broń, 29-letni James Shaw, został nazwany przez Briley’a “bohaterem”. “Po prostu chciałem żyć” – powiedział Shaw na konferencji prasowej. “Zrobiłem to aby się ratować” – dodał.

Jak opowiadał, kiedy napastnik wtargnął do restauracji, ukrył się w pobliżu toalet. Wykorzystał moment, w którym napastnik przeładowywał broń, błyskawicznie do niego doskoczył i wyrwał mu karabin.

Miejscowość Antioch, położona na przedmieściach Nashville, była już widownią podobnego incydentu we wrześniu ub. roku kiedy 25-letni napastnik zastrzelił kobietę i ranił 6 innych osób w kościele podczas niedzielnego nabożeństwa. (PAP)


Uzupełnienie. Z uwagi na komentarz jaki pojawi się pod wpisem, postanowiłem uzupełnić wpis o kilka zdań.

Zdanie pierwsze komentowanego komentarza: W jaki sposób ewentualna możliwość wniesienia broni zapobiegłaby masakrze?

Po pierwsze prewencja ogólna, czyli potencjalna możliwość narażenia się na zbrojną obronę czy odpowiedź. Całe doświadczenie ludzkości poucza, że gdy łobuz, morderca czy zbrojny przeciwnik próbuje osiągnąć swoje cele, tak kalkuluje aby nie trafić na zbrojną obronę lub aby pokonanie tej zbrojnej obrony przy najmniejszych stratach własnych było możliwe. Skoro jest powszechnie wiadome, że restauracje sieci Waffle House są strefami wolnymi od broni, to zabójca ma prawo podejrzewać, że gdy wtargnie do takiego miejsca nie spotka go stanowcza i zbrojna odpowiedź. Można nawet postawić tezę, że miejsca systemowo rozbrojone, miejsca z zakazem wnoszenia broni, są wręcz zachętą do ataku dla mordercy i wariata.

Po wtóre oddziaływanie indywidualne. Skąd pewność, że gdyby w restauracji był ktoś z legalną bronią doszłoby do skutku, jaki się stał w sytuacji gdy nikogo z bronią tam nie było? To moim zdaniem błędne rozumowanie. Pisze autor komentarza: Przecież zanim ktokolwiek byłby w stanie oddać strzały w stronę napastnika doszłoby przynajmniej do kilku ofiar. No ale przecież tak się stało w sytuacji gdy nikt w restauracji nie miał broni. Gdyby miał ktoś broń, czy jest pewne, że sytuacja by się powtórzyła? Przy istotne zmienionych okoliczności faktyczny są wszelkie podstawy do rozważania, że i skutek tych zmienionych okoliczności mógłby być odmienny.

Kolejna teza, którą muszę skomentować, a która pokazuje lewicowe spojrzenie na świat: Do niczego nie doszłoby gdyby napastnik nie miał tak łatwego dostępu do broni. Musi pan autor zrozumieć to, że są takie miejsca na świecie, w których istnieją wartości znaczenie większe nie pozór bezpieczeństwa. Dla człowieka wyznającego wartości lewicowe wartością jest zakazanie posiadania broni i jest to wartość pierwszorzędna. Dla ludzi pojmujących świat tradycyjnie, posiadanie broni to prawo nadane przez Boga, którego człowiek nie powinien dotykać. Musi pan autor komentarza poczytać o tym z jakiego powodu Amerykanie tak szanują wolność posiadania broni. Na moim blogu znajdzie pan bardzo wiele wpisów na ten temat. Bez tego będzie pan wielbił administracyjne zakazy posiadania broni, a w tym czasie zrobią z pana niewolnika.

Tak czy inaczej za komentarz dziękuję, warto było wyjaśnić tych kilka kwestii.


2018-04-23 21:38 (Reuters, AP/PAP) USA/Zabójca czterech osób w restauracji zatrzymany

Policja w Nashville poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że zatrzymała i przesłuchuje 29-letniego Travisa Reinkinga, który w nocy z soboty na niedzielę zastrzelił cztery osoby w barze z goframi sieci Waffle House w miejscowości Antioch.

Sprawca, uzbrojony w półautomatyczny karabin AR-15, wtargnął do baru i zaczął strzelać do gości. Gdy jeden z klientów, 29-letni James Shaw Jr. odebrał mu broń, napastnik ubrany jedynie w zieloną marynarkę zrzucił ją i nagi uciekł w kierunku pobliskiego lasu. Według policji w marynarce były dwa magazynki z nabojami pasującymi do użytej przez niego broni.

Reinking, pracownik budowlany, zastrzelił dwie osoby w barze i dwie na zewnątrz. Shaw Jr. został draśnięty kulą, dwie inne osoby zostały ciężej ranne i przebywają w stanie stabilnym w szpitalu.

Policja w Nashville, stolicy stanu Tennessee poinformowała, że mężczyzna przechodzący obok baru znalazł pustą torbę do laptopa, która naprowadziła śledczych na sprawcę. Okazało się, że Reinking cierpi na zaburzenia psychiczne.

Rzecznik policji Don Aaron pytany, czy incydent miał podłoże rasistowskie, gdyż wszystkie ofiary były czarnoskóre, odpowiedział, że nie wie. Dodał, że Reinking w ubiegłym tygodniu ukradł u dilera samochodowego w sąsiednim hrabstwie auto BMW; zostało ono znalezione przed budynkiem, w którym mieszkał. Przed strzelaniną policja nie znała złodzieja samochodu, lecz później znalazła breloczek samochodowy w jego mieszkaniu.

W rodzinnym mieście Reinkinga w hrabstwie Tazewell w stanie Illinois policja opublikowała raporty na jego temat z ostatnich kilku lat. Okazało się, że wielokrotnie składał na posterunkach doniesienia o tym, że ktoś go śledzi. W lipcu 2017 roku został aresztowany, gdy usiłował dostać się do Białego Domu. Policja cofnęła mu wtedy pozwolenie na broń. Jego ojciec obiecał policji, że zamknie pod kluczem broń należącą do syna, w tym karabin AR-15 użyty później w strzelaninie w Waffle House. Jednak okazało się, że ojciec ustąpił i oddał synowi broń.

Policja poinformowała w poniedziałek, że nie doliczyła się jednej z czterech sztuk broni, którymi dysponował Reinking. (PAP)

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.

Petycja do Prezydenta Donalda Trumpa o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.