Karabinek GROT na targach Arms & Security w Kijowie
- Autor: Andrzej Turczyn
- 9 października 2018
- Brak komentarzy
2018-10-09 10:57 (Polska Grupa Zbrojeniowa/Zlecone) Polska Grupa Zbrojeniowa na targach Arms & Security w Kijowie (Centrum Prasowe)
Od 9 do 12 października br. w Kijowie odbywa się 15. edycja targów zbrojeniowych Arms & Security. Jak co roku w wydarzeniu bierze udział Polska Grupa Zbrojeniowa.
Arms & Security są największą organizowaną na Ukrainie imprezą tego typu. Odbywa się ona na kilka dni przed obchodzonym 14 października Dniem Obrońcy Ukrainy. Odwiedzający targi mogą zapoznać się z ofertą w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla wojsk lądowych, lotnictwa wojskowego i cywilnego, organów ścigania oraz służb granicznych.
W tegorocznej edycji targów weźmie udział dziesięć spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Radomska Fabryka Broni „Łucznik” zaprezentuje ofertę broni strzeleckiej, w tym Modułowy System Broni Strzeleckiej GROT oraz Karabinki BERYL. Karabinek szturmowy MSBS GROT C16 FB M-1 jest nowoczesną bronią indywidualną, dostosowaną do strzelania amunicją 5,56×45 mm. System został w 2017 r. przyjęty do uzbrojenia przez Siły Zbrojne RP. To całkowicie polska konstrukcja, która dzięki modułowości pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe: zespół lufy, zespół komory zamkowej i zespół suwadła. Z kolei BERYL to niezawodna, celna, trwała i odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska samoczynno-samopowtarzalna broń strzelecka indywidualna, dostosowana do strzelania amunicją 7,62 x 39 mm. Można prowadzić z niego ogień ciągły, pojedynczy i serią trzech strzałów. Karabinek zasilany jest nabojami z magazynka łukowego o pojemności 30 nabojów. Przeznaczony jest do walki ogniowej na odległościach do 600 m. Jest on również dostosowany do współdziałania z 40 mm granatnikami podwieszanymi wz. 74 Pallad oraz SBAO.
Wśród rozwiązań promowanych w Kijowie przez Zakłady Mechaniczne Tarnów są: lekki moździerz piechoty LMP-2017, 7,62 mm samopowtarzalny karabin wyborowy SKW-308 oraz uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P.
W ofercie PCO S.A. znajdą się między innymi gogle noktowizyjne MU-3ADM. Jest to zaawansowane pasywne urządzenie noktowizyjne przeznaczone do obserwacji terenu przez indywidualnego użytkownika w warunkach nocnych. Charakteryzują się kompaktową i wyjątkowo lekką konstrukcją, solidnością i niezawodnością w warunkach polowych, a także doskonałymi parametrami wykrywania, rozpoznawania i identyfikacji.
Skarżyskie Zakłady MESKO oferują na Ukrainie Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy GROM. Składa się on z jednostopniowego pocisku rakietowego umieszczonego w wyrzutni rurowej, mechanizmu startowego oraz naziemnego bloku zasilania. Pocisk rakietowy napędzany jest silnikiem zasilanym stałym materiałem pędnym i jest wyposażony w układ samonaprowadzania na podczerwień. GROM przeznaczony jest do zwalczania wzrokowo obserwowalnych celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców i innych celów emitujących promieniowanie z zakresu widmowego podczerwieni.
Podczas targów Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol oferuje Zintegrowany System Przenoszenia Uzbrojenia i Wyposażenia Dromader, Zakłady Metalowe Dezamet proponują różne rodzaje amunicji przeznaczonej do granatników kal. 40 mm, a aktywny na rynkach zagranicznych Nitro-Chem, swoją bogatą ofertę materiałów wybuchowych.
Istotnym obszarem potencjalnej współpracy z partnerami na Ukrainie i nie tylko, jest serwis i modernizacja sprzętu wyprodukowanego w byłym Związku Radzieckim i innych państwach dawnego bloku wschodniego. Swoją ofertę w zakresie remontów i modernizacji różnych typów śmigłowców Mi przedstawią Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1. Modernizacja przeciwlotniczego rakietowego wozu bojowego PRWB OSA (SA-8) jest z kolei propozycją Wojskowych Zakładów Uzbrojenia z Grudziądza. Poznańskie Wojskowe Zakłady Mechaniczne prezentują na Ukrainie zmodernizowany pojazd rozpoznawczy BWR-1S i przeznaczony dla Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty zespół napędowy Power-Pack.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo.
PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem Poprad i radarem Soła; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu Pilica; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony Rosomak; samobieżny moździerz Rak; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą Krab; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami Beryl oraz Grot.
PGZ posiada kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce i okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.
Źródło informacji: Polska Grupa Zbrojeniowa
Różne rzeczy wystawia PGZ w Kijowie. Kiedyś, przed kilku laty słyszałem taką opowieść z targów Shot Show z Las Vegas w Ameryce.
Wystawiano wówczas karabinek ten sam, we wcześniejszych wersjach, jeszcze pod nazwą MSBS. Amerykanom spodobał się karabinek i chcieli kupować. Niestety nie potrafili pojąć tego, że wprawdzie karabinek jest prezentowany na targach, ale tak naprawdę to go nie ma, bo nie jest produkowany, a to co na wystawie to tylko wersje prototypowe.
Coś mi się zdaje, że właśnie tak samo wygląda sytuacja z Grotem do amunicji 7,62×39 czyli amunicji jak to kałasznika. Tym razem też nie uda się podpisać żadnej umowy na Grota, bo oferowanego Grota po prostu nie ma. Tzn. jest, ale inny tj. zasilany amunicją 5,56×45 NATO i w takich ilościach, że wszystko bierze wojsko i nic z tego co jest produkowane nie zostaje.
To taka dygresja na podstawie wiadomości o tym, że Grota na rynku cywilnym póki co nie będzie.
Ta strona działa dzięki darowiznom na rzecz Fundacji Trybun.org.pl oraz mojemu codziennemu wysiłkowi. Z otrzymanych darowizn jest opłacany serwis PAP. Proszę abyście brali to pod uwagę przy gospodarowaniu waszymi pieniędzmi