Premier Czech Babiš dał Trumpowi wyjątkowo cenny pistolet

Tak samo jak przed 11 laty George Bush Junior, również obecny prezydent USA Donald Trump dostał od czeskiego premiera broń palną. Premier Andrej Babiš przywiózł szefowi Białego Domu jako prezent wyjątkowy jubileuszowy pistolet CZ 75, prosto z warsztatów firmy Česká Zbrojovka w miejscowości Uherský Brod.

Pistolet podarowany Trumpowi jest jednym z stu, które Česká Zbrojovka wyprodukowała w ubiegłym roku z okazji stulecia powstania Czechosłowacji. Każdy egzemplarz z serii Republika ma jako numer seryjny jeden rok ze stu lat od momentu utworzenia niezależnego państwa Czechów i Słowaków. Ten, który Babiš wręczył amerykańskiemu prezydentowi, ma według mediów oznaczenie CSR-1946, co jest też odwołaniem do roku, w którym urodził się prezydent Trump.

Pistolet jest bogato ozdobiony rycinami i złotymi liniami, a na jednej stronie lufy ma wygrawerowane hasło PRAWDA ZWYCIĘŻY. Czarny szkielet pistoletu uzupełniają okładziny z wrzośca drzewiastego, elementy są pozłocone 24-karatowym zlotem, na pistolecie znajduje się też złote godło Czechosłowacji z lat 1920-1938. Česká Zbrojovka na swojej stronie internetowej jako sugerowaną cenę detaliczną podaje kwotę 199 900 CZK (ok. 32 000 zł).

Poszczególne egzemplarze limitowanej edycji CZ 75 są zapakowane w kasecie z trzech gatunków drewna. Pokrywę zdobi płaskorzeźba przedstawiająca gałązkę lipową, która otacza wielkie godło Czechosłowacji z okresu pierwszej republiki. Wewnątrz w pokrywie osadzone jest zdjęcie Tomáša Garrigua Masaryka.

Babiš, po spotkaniu w Białym Domu, powiedział czeskim dziennikarzom, że nie mógł osobiście przekazać prezentu Trumpowi, ponieważ prezent ten musiał być „przekazany protokolarnie”. Dlatego przyniósł prezydentowi USA chociaż wydrukowane zdjęcie pistoletu.

„(Pistolet) przypomina nam, że naszą wolność wywalczyliśmy. A także to, jakich zdolnych ludzi mamy w naszym kraju – skomentował  Babiš na Facebooku swój wybór prezentu.

Broń jako prezent do Białego Domu przywiózł również w lutym 2008 roku ówczesny czeski premier Mirek Topolánek. Podarował wówczas Bushowi karabin CZ 550 kalibru .308 Winchester z motywami myśliwskimi.

(źródło blesk.cz facebook.com/AndrejBabis)

Nie potrafię dostatecznie opisać uczuć jakie odczuwam gdy czytam to co powyżej. Zazdrość wobec Czechów, że mają tak mądrego premiera, to nie wszystko. Nie potrafię znaleźć odpowiednich słów, bo jednocześnie ta zazdrość miesza się to ze wstydem, zażenowaniem i złością z tego powodu, kto dzisiaj występuje w imieniu Polski.

Gdy Prezydent Wolnego Świata Trump był w Warszawie co otrzymał od prezydenta Dudy? Normalnie wstyd mi jest, bo pan Duda dał Trumpowi… kolekcję zdjęć Donalda Trumpa, wykonanych w 1985 roku w Nowym Jorku przez znanego polskiego fotografa Czesława Czaplińskiego (źródło se.pl). Zupełnie nie wiem cóż za myśl przewodnia temu towarzyszyła.

Gdy w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pan Duda jako prezydent RP był w Waszyngtonie zapewne nie wręczył Trumpowi polskiego VIS-a. Nie znalazłem informacji czy były jakieś upominki.

Nie chcę nawet myśleć co by dał Trumpowi czerwony Mateusz Morawiecki, gdyby miał kiedyś szansę wejść do Białego Domu. Zasiłek z +, pouczenie jak uszczelniać vat, broszurkę jak pisać ustawy o tworzeniu dobrobytu, może obraz prezesa – pewnie na tyle by było stać tego socjalistycznego lidera.

Nie na tym koniec mojego zażenowania tym jak dziadowska jest nasza Polska. Pamiętacie, że w 2018 roku w Polsce też pojawiła się seria limitowana pistoletów na 100 rocznicę niepodległości. Cena VIS-a 16 000 zł, tj. połowa ceny CZ-ty ze złoceniami przepięknie wykonanej. Nawet nie 100 VIS-ów, a jakieś nie wiadomo z jakiego powodu 50 egzemplarzy. Pisałem o tym we wpisie pt. Pistolet VIS wz. 35 na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – w ilości i za cenę obłędną.

pistolet VIS na 100-lecie niepodległości

Porównajcie proszę to co przygotowali Czesi na swój jubileusz, z tym co zafundowała nam państwowa fabryka. Kto należycie uczcił 100 lat niepodległości? Kląć się człowiekowi chce, normalnie wstyd mi z tego powodu jakim żyjemy dziadowskim państwie. Nie wiem jak opowiedzieć co czuję gdy patrzę na solidność i pomysłowość Czechów i dziadostwo Polaków.

Czy widzicie co z Polski zrobił socjalizm? Czy myślicie tak jak ja, że po takich szczegółach Trump widzi z kim ma do czynienia? Ja nie mam wątpliwości jakie są odpowiedzi.

Powie ktoś, że nie powinienem narzekać i wstydzić się z tego powodu jak traktują Polskę pisowskie kacyki. O nie, nie zgadzam się. Trzeba pokazywać w porównaniu do naszych sąsiadów, jakie dziadowskie standardy proponują nam pobożni z PiS socjaliści.